BBC Türkçe

 1. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin kuzeyinin rejimin kontrolü altında olması gerektiğini söyledi. Lavrov, "Suriye'deki Kürtlerin geleceği rejim kontrolünde güvence altına alınabilir" dedi.
 2. İngiliz Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile "tarihi" bir anlaşma yaptığı duyurusunun ardından, Trump'ın Türkiye'yle tampon bölge anlaşmasının Kürtleri kızdırdığını yazdı. Gazeteye göre tampon bölge, Kürt güçlerin kontrolündeki bölgeye 32 kilometre kadar uzanacak.
 3. Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasını rededen Parlamento'da bugün de İngiliz hükümeti için güven oylaması yapılacak. Oylamanın TSİ 22:00'de yapılması bekleniyor.
 4. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 2 yılı aşkın süre sonra kardeşi Mehmet Öcalan'ın ziyaret etmesine izin verilen PKK lideri Abdullah Öcalan'ın siyasi bir mesaj göndermediğini söyledi. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a konuşan Temelli, Öcalan'ın, sağlığınin iyi olduğunu belirttiğini ve önümüzdeki seçimlere dönük "başarı dilemekle" yetindiğini açıkladı.
 5. İnsanın dünya üzerinde var olması milyonlarca yıllık bir tarih için aslında oldukça yeni. Ancak dünya üzerinde geçirdiği az zamana kıyasla insanlığın bu gezegene etkisi ise dev boyutlarda.
 6. ABD Savunma Bakanlığı, Çin'in dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine sahip olduğunu ve bazı alanlarda rakiplerini geçtiğini açıkladı. Pentagon'un istihbarat faaliyetlerini yürüten Savunma İstihbarat Dairesi'nin raporuna göre Çin, ülke pazarına girecek yabancı şirketlere teknolojik sırlarını verme zorunluluğu getiren yasaları sayesinde son yıllarda askeri alanda büyük ilerleme kaydetti.
 7. Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman'ın New York'ta yargılandığı davada konuşan bir tanık, Guzman'ın eski Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'ya 100 milyon dolar rüşvet verdiğini söyledi.
 8. Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, başkent Nairobi'de lüks bir otel ve iş merkezinin bulunduğu komplekse yönelik saldırının sona erdiğini ve tüm saldırganların öldürüldüğünü açıkladı. 14 kişinin öldüğü saldırıyı cihatçı örgüt Eş Şebab üstlendi.
 9. İspanya'nın Segovia kentinde yapılması planlanan bir şeytan heykeli, "fazla sevimli" olduğu gerekçesiyle halkın tepkisini çekti. Kent sakinleri, gülen ve akıllı telefonuyla selfie çeken şeytanın fazla dost canlısı göründüğünü söylüyor.
 10. Almanya'da iç istihbarat servisi Anayasa Koruma Federal Dairesi (BfV) aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisini aşırılık yanlılığı şüphesiyle daha yakından izleyecek. Alman anayasasına göre BfV'nin demokratik düzene yönelen tehditlere karşı harekete geçme yetkisi bulunuyor.
 11. ABD'nin Florida eyaletinde, bahçede atılı bir derin dondurucunun içinde sıkışan üç çocuk öldü.
 12. Kenya'nın başkenti Nairobi'de lüks bir otel ve iş merkezinin bulunduğu komplekse yönelik saldırıda en az 1 kişi hayatını kaybetti. Güvenlik güçleri, 4 kişi oldukları bildirilen saldırganların yakalanması için otelde operasyon başlattı.
 13. ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray önünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Rusya için hiçbir zaman çalışmadığını" söyledi. New York Times gazetesi, FBI'ın Trump'ın Rusya için çalışıp çalışmadığına ilişkin gizli bir soruşturma yürüttüğünü öne sürmüştü.
 14. ABD'de ödül sezonu son sürat devam ediyor. 24. Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri, Santa Monica'da dağıtıldı. En iyi Film kategorisinde Roma filmi ile ödülü kazanan yönetmen Alfonso Cuarón, "Burada bulunan Meksikalılar bazen gösterildikleri kadar kötü insanlar değil" dedi.
 15. ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye stratejisinde büyük bir değişikliğe giderek bölgedeki askerlerini çekme kararı farklı tepkilere yol açtı. BBC, Irak'ın Suriye sınırındaki bir ABD üssünü ziyaret ederek, Donald Trump'ın iddia ettiği gibi IŞİD'in Suriye'de yenilip yenilmediğini araştırdı.
 16. Dr. Muhammed Musaddık, petrolü millileştirmesinin ardından 1953'te İngiltere ve ABD destekli bir darbeyle devrildi. İran'da bazı kesimler, darbenin 26 yıl sonra yaşanan İslam Devrimi'nin şartlarını oluşturduğunu düşünüyor. Artık sürgünde yaşayan Musaddık'ın torunu Hedayat Matin-Daftari, dünün ve bugünün İranını Paris'te gazeteci-yazar Fehim Taştekin'e anlattı.
 17. BBC Türkçe, Bağcılar’da muhafazakâr yaşamı benimseyen kadınların bir araya geldiği ve gündeme dair konuları ele aldıkları bir ‘gün’e konuk oldu. Ev sahibi Nurcan Celep, ekonominin kötüleşmesiyle bir konfeksiyonda akşam mesaisi yapmaya başlamış.
 18. İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını büyük farkla reddetti. Çarşamba günü ise hükümet için güven oylaması yapılacak. BBC Türkçe'den Emre Temel, İngiltere'yi bekleyen Brexit senaryolarını yazdı.
 19. İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasını 202'ye karşı 432 oyla reddetti. Bugün Parlamento'da hükümet için güven oylaması yapılacak. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise "Bir anlaşma imkansızsa ve hiç kimse İngiltere'nin bir anlaşma olmadan AB'den ayrılmasını istemiyorsa, en sonunda tek olumlu çözümün ne olduğunu söyleme cesaretine kim sahip olacak?" dedi.
 20. İngiltere basını; Başbakan Theresa May'in, Avrupa Birliği'yle yaptığı Brexit anlaşmasının parlamentoda ezici farkla reddedilmesini, "Tarihi aşağılanma", "Tam bir aşağılanma", "May'in Brexit anlaşması parlamentoda ezildi", "May tarihi bir yenilgi aldı" başlıklarıyla duyurdu.
 21. Göreve yeni atanan eski Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis, devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Ege'nin karşı kıyısına bir mesajımı iletmek isterim: İki yol var. Çatışma ya da Barış ve İşbirliği yolu. Biz, halklarımızın huzuru ve refahı için barış, mantık ve işbirliği yolunu seçiyoruz" dedi. Atina'dan Stelyo Berberakis'in haberi.
 22. Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin etkili isimlerinden Tsunekazu Takeda, Fransa'da savcıların soruşturduğu kendisi hakkındaki iddiaları reddetti. Takeda, gazetecilerin ısrarlı sorularına yanıt vermedi. İstifa da etmedi. Tokyo'dan Ilgın Yorulmaz'ın haberi.
 23. Japonya'da giderek yaşlanan nüfus büyük bir işgücü açığının doğmasına neden oldu. Yabancı işçilere uygulanan engelleri ortadan kaldırmaya dönük adımlar atılıyor.
 24. Kalabalık bir ortamda iki kişinin göz göze gelmesi romantik filmlerde en çok kullanılan sahnelerinden biridir. Ancak göz kontağında oldukça karmaşık ve bilinçaltı tepkileri içeren bir durum söz konusudur.
 25. ABD Başkanı Donald Trump'ın "ekonomik yıkım" tweeti sonrası iki lider bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriğine ilişkin yapılan duyurularda, Erdoğan'ın Trump'a "Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını" söylediği, Trump'ın ise Erdoğan'a "Kürtler'e kötü davranılmamasının önemini" vurguladığı açıklandı.
 26. Gillette markasının #MeToo (Ben de) hareketine ve cinsel tacize, erkeklerin birbirlerine karşı zorbalığına, maço davranışlarına gönderme yapan son reklamı, internet kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı kişiler reklamı beğenirken, bundan sonra Gillette markasını satın almayacaklarını açıklayanlar da oldu.
 27. 9,652 kişinin MR incelemeleri sonunda bel kalınlığı fazla olan kişilerin, zayıf kişilere kıyasla beyin hacimlerinin küçük olduğu görüldü. Ancak uzmanlar, obezitenin beyin yapısında anormalliklere, ya da beyin yapısındaki anormolliklerin obeziteye yol açıp açmadığının henüz bilinmediğini söyledi.
 28. Ziraat Bankası'nın kredi kartı borçlularına uygun koşullarda kredi sağladığı kampanya büyük yankı uyandırdı. Piyasa şartlarının çok daha altında faiz oranlarında kredi vermesinin Ziraat Bankası'na nasıl etkileri ne olacak? Bu kampanya Türkiye ekonomisi açısından nasıl bir amaç taşıyor? Özge Özdemir'in haberi.
 29. Hollanda'nın Lahey kentinde, fareyi kapana yakalanmış halde gören ev sahibi, "kendini suçlu hissettiğini ve vicdanının sızladığını" belirterek hayvan ambulansını aradı. Ambulans çalışanları, uzun bir çalışma ve tutkalın üzerine döktükleri un sayesinde fareyi kurtardılar. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.
 30. Amerikan şirketi, Pazartesi akşamı piyasa kapanışıyla beraber büyük rakipleri Microsoft ve Apple'ı sollayarak dünyanın en değerli halka açık şirketi olarak günü tamamladı. CNBC'ye göre Amazon'u yatırımcılar için cazip kılan 5 neden var.
 31. Barcelona'nın ünlü Arjantinli oyuncusu Lionel Messi, Barcelona'nın Eibar karşısında oynadığı maçta İspanyol ligi La Liga'daki 400. golünü attı. Böylece Messi, 400 gole Ronaldo'dan 63 maç daha önce ulaşmış oldu.
 32. Çin Ulusal Uzay İdaresi, Chang'e-4 uzay aracı tarafından Ay'a götürülen pamuk tohumlarının filiz verdiğini açıkladı. Bu, Ay'da ilk kez biyolojik bir maddenin büyümesi anlamına geliyor ve insanlığın uzay yolculuğu için büyük önem taşıyor.
 33. Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.
 34. Somali'de Eş Şebab örgütü militanları, çocukların İslami usullere göre eğitim yapan okullara gönderilmesi çağrısı yaptı. Eş Şebab, çağrıya uymayanların "sonuçlarına katlanacağı" tehdidinde bulundu.
 35. Yeni yılın gelişi, tüm dünyada coşkuyla kutlanıyor. Kutlamalarda havai fişek ve ışık şovları düzenleniyor. Asya Pasifik ülkelerinden başlayıp batıya doğru devam eden kutlama dalgasından fotoğrafları derledik.
 36. BBC News fotoğraf birimi, foto muhabirlerin 2018'de yakaladığı en etkileyici anları derledi.
 37. Meksika Donanması'nın arama-kurtarma köpekleri, ülkede 2 yıl önce yaşanan depremde yaptıklarıyla büyük takdir toplamıştı. Depremin ardından özellikle Frida adlı köpek ve bakıcısı yıldızlaştı. Ancak Meksikalı fotoğrafçı Santiago Arau, Twitter hesabında paylaştığı fotoğraflarla Frida'nın diğer mesai arkadaşlarını da tanıttı.
 38. İklim değişikliğine karşı İngiltere hükümetini harekete geçirmek isteyen Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) eylem grubu, başkent Londra'nın farklı noktalarında sivil itaatsizlik eylemleri düzenledi. 6 bine yakın çevrecinin katıldığı belirtilen gösterilerde, kentin 5 köprüsünde trafik saatlerce durdu, 70 kişi gözaltına alındı.
 39. 47 ülkeden katılımın olduğu yarışmada, birinci olan fotoğraf 30 Kasım'daki ödül töreninde duyurulacak. Finale kalan kareler arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Türk fotoğrafçı Ömer Kanipak'ın fotoğrafı da yer alıyor.