BBC Türkçe

 1. Utrecht polisi, 3 kişinin öldüğü saldırının zanlısının Gökmen Tanış olduğunu açıkladı. BBC Türkçe'ye konuşan Utrecht'te yaşayan Türk bir iş adamı, Tanış'ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu, daha önce Çeçenistan'a gidip savaştığını söyledi. Türk iş adamı Tanış için, "Birkaç sene önce IŞİD'le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı. Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti" dedi. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.
 2. Christchurch kentinde Cuma günü iki camiye düzenlenen ve 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılardan sonra gözaltına alınan Tarrant avukatını azletti. Tarrant, savunmasını kendisi yapacak.
 3. Sosyal medya şirketleri Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde geçen hafta iki camiye düzenlenen ve 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların video görüntülerini ve saldırıyla ilgili paylaşımları engellemede zorlanıyor.
 4. Amerikan New York Times gazetesi, Suudi Arabistan'da Muhammed bin Selman'ın iki yıl önce muhalifleri takip eden, kaçıran, hapseden ve işkence eden gizli bir operasyon birimi oluşturulmasına onay verdiğini yazdı. Gazeteye göre operasyonlar Cemal Kaşıkçı öldürülmeden yaklaşık bir sene önce başladı.
 5. Filipinler'de kıyıya vuran bir balinanın karnından 40 kilo plastik çıkarıldı. Balinanın karnında 16 pirinç torbası ve birkaç adet alışveriş poşeti bulundu.
 6. Tekirdağ'da tutuklu bulunan 30 yaşındaki Zülküf Gezen'in PKK lideri Öcalan'ın avukatlarıyla ya da ailesiyle görüştürülmemesini protesto etmek amacıyla dün kendini asarak yaşamına son verdiği açıklandı. HDP, 'Zülküf Gezen'in cenazesi dün gece hiçbir tören ve dini vecibeleri yerine getirilmeden zorla defnedildi' açıklamasını yaptı.
 7. NASA, geçen yıl Aralık ayında Dünya'nın atmosferinde dev bir meteorun infilak ettiğini açıkladı. Patlama sırasında Hiroşima atom bombasının 10 katı bir enerji açığa çıktı.
 8. ABD Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'de 1000 kadar asker bırakılacağı yönünde WSJ gazetesinde yer alan haberi yalanladı. Yapılan açıklamada, Türkiye'nin güvenlik kaygılarının giderilmesi amacıyla ayrıntılı askeri planlamaların sürdüğü belirtildi.
 9. Uykunun insanın yaşam kalitesini olumlu etkilediğini gösteren çok sayıda bilimsel çalışma var. Bununla birlikte halen birçok insan için uykuya dalmak ya da kaliteli bir uyku çekmek çok kolay olmuyor. Uyku kalitesini artırmak için neler yapabiliriz?
 10. Washington, Huawei’yi bir “ulusal güvenlik tehdidi” olarak görüyor. Peki ama ABD'nin bu kaygılarının haklı gerekçeleri var mı? Huawei üzerinde yaşanan tartışmaları 5 başlıkta inceledik.
 11. Avustralya'da 'Sir Freddie' adlı bir koçun 50 yıl önce dondurulan spermleriyle hamile kalan koyunlar sağlıklı kuzular doğurdu. Sir Freddie, spermi bozulmadan en uzun süre dondurulan canlı olarak tarihe geçti.
 12. Elektrik kesintisi ülkede sağlık sistemini, gıda tedarikini ve bankaların işleyişini sekteye uğrattı. Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Venezuelalılar günler süren elektrik kesintileriyle karşı karşıya.
 13. Etiyopya Havayolları'na ait yolcu uçağında hayatını kaybedenlerden bazılarının yakınları kaza yerini ziyaret etti. Uçaktaki kabin görevlilerinden Kebebew Legesse'nin annesi, "Tek isteğim çocuğumun naaşını görmek" dedi.
 14. Avrupa'da son yıllarda yaşanan aşırı sıcak ya da aşırı soğuk hava nedeniyle zeytin üretimi azaldı. İtalyan çiftçiler, zeytin yağı üretemediklerini anlatırken Bilim insanları bu duruma insan kaynaklı küresel iklim değişikliğinin neden olduğunu vurgluyor.
 15. Suriye'deki iç savaşta, yarım milyon kişinin öldüğü sanılıyor. BBC, son birkaç yıldır küçük bir çocuğu, anne ve babası bir saldırıda ölen Mustafa'yı izliyordu. BBC Muhabiri Caroline Hawley, ülkesindeki iç savaşla yaşıt olan 8 yaşındaki Mustafa'yla Ürdün'deki evinde buluştu.
 16. 2018 yılında Türkiye'de toplam 18 buçuk ton, 2017 yılında ise 17 buçuk ton eroin ele geçirildi. BBC Türkçe ekibi, Türkiye'nin eroin açısından "Doğu'ya açılan kapısı" olarak tabir edilen Van şehrine gitti, narkotik şube polislerinin bir gününe tanık oldu.
 17. Diyarbakır, 2014'te yerel seçimleri büyük bir coşkuyla karşılamıştı. Beş yıl sonra kentte aynı havadan eser yok. HDP'lilerden bazıları Kürtlerin yine "hizmete değil kimliğe oy vereceğini" söylüyor. AKP'lilerin çoğu ise kayyum dönemindeki hizmetleri beğenseler de ilde seçimi yine HDP'nin kazanacağını kabul ediyor. Hatice Kamer'in haberi.
 18. Mersin, yerel seçim süreci başladığından bu yana en çok konuşulan kentlerden biri. Aday olamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Organize bir çete tarafından adaylığım engellendi" diyor. Kentte genel görüş, ipi göğüsleyecek ismin yarışı "kıl payı farkla" kazanacağı yönünde. Ayşe Sayın'ın haberi.
 19. Türkiye'nin en güneyindeki "medeniyetler şehri" Hatay, 9. yılına giren Suriye'deki iç savaşı en yakından hisseden kentlerden. Savaşın yol açtığı tedirginliği üzerinden atmaya çalışan Hatay, turizm ile yeniden hayata dönüyor. BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi.
 20. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 2018 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'ni kazananlar belli oldu. BBC Türkçe, İnternet Haber ve İnternet Röportaj dallarında iki ödüle layık görüldü.
 21. İnsanın vücut saati, metabolizması ve sindirim sistemi karmaşık bir etkileşim içinde. Bu nedenle sadece ne yediğimiz değil, ne zaman yemek yediğimiz de önemli.
 22. Çikolata, çilek, istiridye gibi kimi yiyeceklerin cinsel arzuyu ve gücü artırdığına dair söylentileri pek çok kişi duymuştur. Peki bunların doğruluk payı nedir?
 23. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde kentte Cumhur İttifakı'nın adayı yine AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin. Millet İttifakı'nın adayı İYİ Parti'den Ejder Demir. Şehirde dengeleri değiştirebilecek adaysa, 15 yıl belediye başkanlığı yapan eski HDP'li DSP adayı Celal Doğan. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, Gaziantep'te seçim öncesi hem halk, hem de adaylarla konuştu.
 24. Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan saldırılarda en az 4'ü kadın, yaşları 3 ile 77 arasında değişen 50 kişi hayatını kaybetti. Saldırıdan kurtulanlar ve yakınlarını kaybedenler, saldırı anında camilerde neler yaşandığını anlattı.
 25. Alman araştırmacılar her yıl dünyada yaklaşık 8 milyon 800 bin kişinin hava kirliliği yuüzünden erken öldüğünü açıkladı. Bu sayı dünyada tütün tüketiminden ölenlerin sayısından fazla. Araştırma hava kirliliğinin önce akciğerleri vurduğunu, kan dolaşımı sonucu kalp hastalıklarını da tetiklediğini ortaya koyuyor.
 26. Alman otomotiv şirketi, ürettiği otomobillerin dizel emisyonunu düşük göstererek "Amerikalı yatırımcıları dolandırmakla" suçlandı. Volkswagen'in eski CEO'su Martin Winterkorn hakkında da dava açıldı.
 27. ABD'nin Houston kentinde Thelma Chiaka adlı bir kadın, dokuz dakika içinde altı bebek dünyaya getirdi. Chaika ve dördü erkek, ikisi kız olan altızların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.
 28. SpaceX Dragon (Uzay Ejderhası) bugün deneme uçuşunu tamamlayarak Atlas Okyanusu'na başarıyla indi. Kapsül uzaya astronot taşıyacak. İlk seferini de Temmuz ayında yapabilir. BBC Bilim Muhabiri Jonathan Amos'un haberi.
 29. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde çeyrek final kuraları çekildi. Şampiyonlar Ligi'nde ilk sekize kalan dört İngiliz takımından Tottenham ve Manchester City birbirlerine rakip oldu. Avrupa Ligi'nde de iki İspanya takımı Villarreal ve Valencia eşleşti.
 30. Rus, Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarının yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor.
 31. Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.
 32. Somali'de Eş Şebab örgütü militanları, çocukların İslami usullere göre eğitim yapan okullara gönderilmesi çağrısı yaptı. Eş Şebab, çağrıya uymayanların "sonuçlarına katlanacağı" tehdidinde bulundu.
 33. Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman'ın New York'ta yargılandığı davada konuşan bir tanık, Guzman'ın eski Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'ya 100 milyon dolar rüşvet verdiğini söyledi.
 34. Kuzey Kore'de çocuk olmak, dünyanın dışarıya en kapalı ülkelerinden birinde büyümek nasıldır? Fotoğrafçı Tariq Zaidi geçen yıl Kuzey Kore'yi ziyaret etti ve aileler ile çocukları arasındaki samimi anları fotoğraflamaya çalıştı.
 35. 18 Şubat 1925 doğumlu Kıvanç, 1963'te BBC Türkçe Servisi'nde çalışmıştı. Program yapan, haber okuyan hatta radyo tiyatrosunda oynayan Kıvanç'ın BBC Türkçe'deki günlerinden fotoğrafları derledik.
 36. İngiltere Ulusal Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün kuruluşunun 70. yılı için düzenlenen fotoğraf yarışmasının kazananı açıklandı. 1.500 fotoğrafın gönderildiği yarışmayı grafik tasarımcı Kieran Metcalfe’ın Derbyshire’daki Chrome Tepesi fotoğrafıyla kazandı. Yarışmadan en etkileyici fotoğrafları derledik.
 37. Londra'daki Doğal Tarih Müzesi tarafından düzenlenen Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı yarışmasında bu yılki Halkın Seçimi Ödülünü, bir çift erkek aslanın görüldüğü "Kardeşlerin bağı" başlıklı fotoğraf kazandı.
 38. 1979 İslam Devrimi, İran'da özellikle kadınların yaşamında köklü değişikliklere yol açtı. Kadınların özellikle nasıl giyindikleri, saçları hep mercek altında oldu. Eski Şah 1930'lu yıllarda peçeyi yasaklamış ve polise kadınların başörtülerini zorla çıkartmaları emri verdi. Ancak 1980'li yılların başında yeni İslami yönetim, tüm kadınların başörtüsü takmasını zorunlu hale getirdi.