بی بی سی فارسی

 1. شهردار شهر اوترخت هلند گفته است در تیراندازی در تراموایی در این شهر سه نفر کشته شده‌اند. پلیس در حال تحقیق درباره احتمال وجود "انگیزه‌ای تروریستی" در این تیراندازی است و عکسی از مظنون اولیه این حادثه را منتشر کرده است.
 2. روابط عمومی سازمان صدا وسیما ایران گفته است عادل فردوسی‌پور مجری برنامه ورزشی نود دیگر در این برنامه نخواهد بود اما در شبکه ۳ خواهد ماند. به گفته مدیرکل روابط عمومی این سازمان، از سال جدید "تحولاتی ویژه" در برنامه ۹۰ صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید پخش می‎شود.
 3. جلسه پنجم رسیدگی به متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شده و سه مدیر سابق این بانک به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شده‌اند. این سه متهم علی بخشایش و محمدرضا توسلی، مدیران عامل سابق بانک سرمایه و پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره این بانک هستند. آقای کاظمی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، وزیر رفاه بود.
 4. رئیس جمهوری افغانستان گفته که دستور خلع سلاح افراد مسلح غیر مسئول کابل را به وزارت دفاع و داخله/کشور افغانستان داده است. او گفته که با انجام این کار تهدیدهای امنیتی کابل رفع خواهد شد. دو روز قبل بعد از ربوده و کشته شدن کودک یک صراف، اعضای این صنف دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند.
 5. همزمان با "روز ملی خبرنگاران" در افغانستان، مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید افزایش 'قتل‌های هدفمند' خبرنگاران در سال جاری در این کشور "بی‌سابقه" بوده است. در سال جاری خورشیدی، ۲۰ مورد قتل خبرنگاران در افغانستان ثبت شده که عامل اکثر آنها داعش خوانده شده است. مقام‌های دولتی و خبرنگاران در این روز به حفظ آزادی بیان در گفت‌وگوهای صلح تاکید کردند.
 6. پلیس استرالیا به دو خانه در ارتباط با تحقیقات مربوط به حادثه تیراندازی در دو مسجد در نیوزیلند، یورش برده و آنها را تفتیش کرده است.
 7. مقام های محلی ولایت بادغیس اعلام کرده که سربازان ارتش افغانستان که بعد از درگیری با طالبان به کشور ترکمنستان پناه گرفته بودند، دوباره به ولایت هرات برگشته‌اند. این منابع شمار سرباز کشته شده را ۱۵ نفر اعلام کرده ولی صلیب سرخ گفته که جسد ۲۰ سرباز را به ارتش افغانستان تحویل داده‌است.
 8. وزیر ترابری اتیوپی می گوید داده های پرواز هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی که یک هفته پیش سقوط کرد نشان دهنده "شباهت های روشن" با سقوط همین مدل هواپیمای بوئینگ در ماه اکتبر در اندونزی است. در پی سقوط دوم خطوط هوایی در اطراف جهان هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خود را زمین گیر کردند.
 9. مردی ۱۸ ساله به دلیل انتشار تصاویر پخش زنده حمله به دو مسجد در نیوزیلند بر روی اینترنت در دادگاهی در شهر کرایست‌چرچ، محل وقوع این تیراندازی حضور یافت.
 10. دیوان عالی اسرائیل میخائیل بن-آری رهبر حزب راست افراطی "قدرت یهودی" را از شرکت در انتخابات ماه آینده منع کرده است. دادگاه همچنین به احزاب عرب اسرائیلی که پیشتر از شرکت در انتخابات ۹ آوریل منع شده بودند مجددا مجوز شرکت داد.
 11. یک مقام سازمان ملل متحد سرکوب مردم معترض در نوار غزه توسط گروه فلسطینی حماس را محکوم کرده است. در ظرف چند روز گذشته صدها نفر با شعار "می خواهیم زندگی کنیم" به شرایط سخت زندگی و گرانی در غزه اعتراض کرده اند.
 12. به گزارش خبرگزاری فرانسه رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران می گوید که او خواستار تجدید نظر در حکم ۱۲ سال زندان برای "تشویق فساد و فحشا" نخواهد شد.
 13. در ونزوئلا، خوان گوآیدو، رهبر مخالفان که خودش را رئیس‌‌‌‌جمهوری می‌‌‌‌خواند، سفرش را به دور تا دور کشور آغاز کرده تا حامیانش را علیه دولت بسیج کند.
 14. یک فرمانده نیروهای کرد در گفت وگو با بی‌بی‌سی گفته که عملیات علیه داعش در شرق سوریه به دلیل محافظت از مردم طولانی شده.
 15. در روزهای پایانی سال کشورهای غربی هم تا حدی حال‌وهوای نوروزی دارند. ‏
 16. در این برنامه در آستانۀ نوروز ١٣٩٨ ترانه‌هایی از علی‌ پوپل، مهر‌نگار رستم، رسا روزمری، رازمحمّد نذری و فرنگیس دنیا را می‌شنوید.‏
 17. حسن روحانی رییس جمهوری ایران وعده داد که حقوق و دستمزد نزدیک به بیست میلیون کارمند و کارگر ایرانی درسال جدید - همین چند روز بعد - دست کم بیست درصد افزایش پیدا کند.
 18. فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه گفته با تمام توان در مقابل کشتی‌هایی که در خلیج فارس صید ترال انجام می‌دهند می‌ایستند.
 19. در بازی پنج‌روزه(تست مچ) که میان تیم ملی کریکت افغانستان و ایرلند در هند برگزار شد، افغانستان با شکست دادن تیم مقابل، اولین برد خود در این سلسله بازه‌های را رقم زد. در این بازی ایرلند برای افغانستان ۱۴۷ دوش هدف تعیین کرده بود. راشد خان در حذف بازیکن ایرلندی در پیروزی افغانستان نقش کلیدی داشت.
 20. گرگ ها پیشگام می شوند و سگ ها دنبال می کنند - اما مطالعه تازه ای درباره چگونگی اهلی شدن گرگ می گوید که هر دو آنها به یک اندازه توانایی همکاری با انسان را دارند.
 21. حدود یک هفته پیش مهسای ۶ ساله، فرزند یک صراف در کابل ربوده شد و یک شب بعد جسدش پیدا شد.
 22. انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه ایران پس از ماه‌ها حدس و گمان، توسط سخنگوی قوه قضایی و یک نماینده مجلس سورای اسلامی تایید شد
 23. این عکس‌ها را بهزاد از وضعیت زندگی ساکنان این منطقه فرستاده است. او می‌گوید پس ازگذشت یک سال از زلزله و با وجود کمک‌های مردمی، شرایط زندگی بسیاری از زلزله‌زدگان نامناسب است و همچنان در چادر و کانکس زندگی می‌کنند.
 24. تعدادی از مخاطبان تصاویری از گروهی از معلمان در اصفهان و البرز فرستاده‌‌اند که در اعتراض به مسائل صنفی‌شان مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کرده‌اند.
 25. با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه، هویت دینی جدیدی در جامعه ترکیه درحال شکل‌گیری است. اما این هویت‌های برساخته تا چه حد توانسته‌اند به نیازهای نسل جدید پاسخ درخوری بدهند. فمینست‌های اسلامی ازجمله گروه‌هایی بودند که در پی بازسازی هویت اجتماعی زنان برآمدن.
 26. دریاچه‌های هامون در مرز میان افغانستان و ایران و در محدوده ۶۰ درجه و ۳۹ دقیقه تا ۶۱ درجه و ۳۵ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۳۲ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. این دریاچه‌های تالابی از سه بخش عمده به نام‌های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است.
 27. مجموعه‌ای از بهترین عکس‌های خبری که در هفته گذشته( ۹ - ۱۵ مارچ ۲۰۱۹) در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.
 28. مجموعه‌ای از بهترین عکس‌های خبری که در هفته گذشته ( ۲-۸ مارچ ۲۰۱۹) در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.
 29. زنان کشورهای مختلف جهان به مناسبت هشت مارس، روز جهانی زن، تجمع‌هایی برگزار کردند.
 30. در روزهای گذشته کابل، پایتخت افغانستان شاهد برفباری‌های زیادی بود. برف‌باری‌های اخیر کابل در چند سال گذشته بی‌سابقه خوانده شده است. میزان بارش برف در بعضی از مناطق شهر به بیشتر از نیم‌متر رسید. این برفباری علاوه بر اینکه مشکلاتی را برای زندگی شهروندان کابل ایجاد کرد، زیبایی‌هایی هم خلق کرد.
 31. مجموعه منتخب ما از بهترین عکس‌های خبری که طی هفته گذشته (۲۳ فوریه ۱ مارچ ۲۰۱۹) در نقاط مختلف دنیا گرفته شدند.
 32. در مراسم اسکار ۲۰۱۹ که در سالن دالبی در هالیوود برگزار شد،‌ فیلم راپسودی بوهمی با چهار جایزه در صدر فهرست برندگان قرار گرفت و فیلم‎های روما، کتاب سبز و پلنگ سیاه هر کدام با سه جایزه در رده دوم قرار گرفتند.
 33. ناسا، سازمان ملی هوافضای آمریکا، اعلام کرده است که در ماه دسامبر (حدود سه ماه پیش) یک شهاب‌سنگ بعد از ورود به جو زمین متلاشی شده است.
 34. محققان از معده یک نهنگ مرده که جسدش در سواحل فیلیپین پیدا شده حدود ۴۰ کیلوگرم پلاستیک بیرون آورده‌اند. در معده این نهنگ شانزده بسته پلاستیکی برنج‌های فوری آماده پخت و "تعدادی پلاستیک خرید" پیدا شده است.
 35. در صد و پنجاهمین سالگرد ابداع این جدول، سازمان ملل سال ۲۰۱۹ را "سال جهانی جدول تناوبی عناصر" نامیده و "یکی از بزرگترین دستاوردهای بشر" را گرامی داشته است، دستاوردی که "پایه نه فقط شیمی بلکه پایه فیزیک، زیست‌شناسی و تمام علوم پایه" است. تقریبا همه ما این جدول را به نام مبتکرش می‌شناسیم، دیمیتری مندلیف.
 36. سال ۱۳۹۷ یکی از پرخبرترین سال‌ها از نظر حجم اخبار اقتصادی در ایران بود. در این سال‌ قیمت بسیاری از اقلام خوراکی و مصرفی چند برابر شد. افزایش قیمت کالاها در سال جاری سبد معیشتی خانوارهای ایرانی را بشدت تحت تاثیر قرار داد. در این مطلب به بعضی از خبرسازان اقتصادی در ایران اشاره شده است.
 37. این هفته در جهان خودرو: برداشت مدرن سیتروئن از مدل 2CV، کانسپت جدید فیات با انتخاب نامحدود برای مشتری، بازسازی باگی مشهور دهه شصت با قوای محرکه الکتریکی و رونمایی از مدل جدید تسلا.
 38. عبدالعزیز، ۴۸ ساله، متولد افغانستان می‌گوید زمانی که داد و فریاد و صدای شلیک را شنید، در مسجد لینوود، هدف دوم مهاجم بوده است.
 39. هر سال وقتی ماه مارس (اسفند/فروردین) از راه می‌رسد، تبت روزهایی پرالهتاب را سپری می‌کند، چرا که سالگرد وقایعی تاریخی و سرنوشت‌ساز که در نهایت به خروج دالایی لاما از تبت منجر شد در این روز قرار دارد. این التهاب در این روزها، رنگ و بویی خاص نیز پیدا کرده، چرا که امسال، شصتمین سالگرد این وقایع مهم است.
 40. تیم ملی ایران، سال ۱۳۹۷ را بدون سرمربی و فاقد برنامه‌ای مشخص برای سال نو، به پایان رساند.