بی بی سی فارسی

 1. طالبان به آمریکا هشدار داده که اگر موضوعات مربوط به گفت‌وگوهای صلح را تغییر دهد و از فشار استفاده کنند، مذاکرات را به تعویق خواهند انداخت. نمایندگان طالبان و آمریکا تاکنون سه بار با هم دیدار کرده‌اند. به گفته طالبان خروج نیروهای خارجی از افغانستان مهمترین موضوع مورد بحث دو طرف بوده است.
 2. شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی‌وی وابسته به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش کرده است که مرضیه هاشمی، خبرنگار و گوینده خبر این شبکه در فرودگاهی در آمریکا توسط پلیس فدرال بازداشت شده است. براساس این گزارش، هنوز به مرضیه هاشمی اتهام رسمی وارد نشده است.
 3. در پی شکست طرح نخست وزیر بریتانیا در پارلمان برای خروج از اتحادیه اروپا، دونالد توسک رئیس شورای اروپا اشاره کرده است که شاید بهتر باشد بریتانیا در اتحادیه اروپا بماند.
 4. نامزد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای هدایت وزارت دادگستری آمریکا گفته او هرگز تسلیم حرف زور از سوی رسانه ها، کنگره یا رئیس جمهور نخواهد شد.
 5. یک شاهد در دادگاه ال‌چاپو، ادعا کرده رهبر بازداشت شده بزرگترین کارتل موادمخدر مکزیک به انریکه پنیا نیتو، رئیس‌جمهوری سابق این کشور در سال ۲۰۱۲ یکصد میلیون دلار رشوه داده بوده است. ال چاپو گوزمن، سال‌ها رهبر کارتل سینالوآ بود که بزرگترین سازمان تبه‌کاری عرضه موادمخدر در آمریکا محسوب می‌شد.
 6. آزمایشگاه فیزیک ذرات سرن پیشنهاد تازه اش برای ایجاد یک برخورددهنده جدید ذرات به نام "برخورددهنده مدور آینده" (اف سی سی) که جایگزین کوبنده فعلی ذرات (ال اچ سی) خواهد شد را منتشر کرده است.
 7. سازمان اطلاعات داخلی آلمان قصد تشدید نظارت بر حزب راست افراطی "ای اف دی" (آلترناتیوی برای آلمان) را به ظن افراط گرایی دارد. ای اف دی اسلام را تهدیدی علیه ارزش های آلمان می داند و خواستار اعمال محدودیت های شدید بر مهاجرت به این کشور است.
 8. حمله شبه نظامیان به یک مجتمع هتل‌های لوکس در نایروبی، پایتخت کنیا، باعث کشته شدن حداقل شش نفر شده است. شبه‌نظامیان اسلامگرای الشباب که مقرشان در سومالی است مسئولیت حمله را پذیرفته بدون اینکه به جزئیات بیشتری اشاره کنند.
 9. ماهواره پیام ساخت ایران به فضا پرتاب شد اما در مدار زمین قرار نگرفت. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی در مطلبی در شبکه اجتماعی در مورد دلیل شکست این ماموریت گفته است که موشک ماهواره‌بر نتوانست مراحل قراردادن ماهواره در مدار را تکمیل کند.
 10. در ادامه تنش در روابط ایران و هلند، وزارت خارجه ایران سفیر هلند در تهران را احضار کرده است. این اقدام در اعتراض به حمله به سفارت ایران در لاهه انجام شده است. پیشتر هلند ایران را به دست داشتن در قتل دو ناراضی در خاک هلند متهم کرده بود.
 11. آلمان یک شهروند افغان‌تبار این کشور را به ظن جاسوسی برای ایران در حین خدمت در ارتش آلمان بازداشت کرده است. دادستانی فدرال آلمان نام این فرد پنجاه ساله را عبدالحمید س. اعلام کرده و گفته که این مظنون در منطقه راینلاند در غرب آلمان دستگیر شده است.
 12. نمایندگان پارلمان بریتانیا به لایحه ترزا می، نخست‌‌وزیر برای چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه گفتند. این رای‌گیری که پس از ۵ روز بحث و تبادل نظر در پارلمان به رای نهایی گذاشته شده بود در نهایت با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق به تصویب نرسید. این بدترین شکست یک دولت در تاریخ بریتانیا بود.
 13. آمار منتشر شده توسط مرکز آمار فدرال در آلمان نشان می‌دهد رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) به یک و نیم درصد رسیده است. این نرخ، کندترین رشد اقتصادی قویترین اقتصاد اروپا از سال ۲۰۱۳ میلادی بوده است. داده‌هایی که مرکز آمار آلمان درباره رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده، تا سه ماهه سوم سال را دربر می‌گیرد
 14. نمایندگان پارلمان بریتانیا دیشب به لایحه ترزا می، نخست‌‌وزیر برای چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه گفتند.
 15. نگاهی به جدول پرفروش‌ترین تک آهنگ‌ها و آلبوم‌های موسیقی پاپ و را
 16. بحث ماهیگیری کشتی‌های چینی در آبهای ایران از مدتها پیش مطرح است. اکران فیلمی مستند درباره همین موضوع باعث شده بار دیگر توجه‌ها به کشتی‌های چینی جلب شود.
 17. ماهواره پرتاب شده توسط ایران، به دلیل اشکال در مراحل پرتاب در مدار زمین قرار نگرفت.
 18. تا به حال یک "مزرعه‌ شناور" دیده اید؟ کشاورزان بنگلادش، در سرزمینی که بیشتر سال زیر آب است با این روش باستانی مزرعه‌هایی شناور می‌سازند.
 19. چهار سال پیش، لنای شصت و یک ساله از ترس دزدیده شدن دوچرخه اش، یک اسکیت بورد خرید. حالا اما او به یک ستاره اسکیت سواری در فنلاند تبدیل شده و به دیگران درس هم می دهد!
 20. خیلی‌ها دیده‌ایم که کودکان چه قدر از نشستن روی گهواره‌های فنری لذت می برند! حالا نوعی از این وسیله برای بزرگسال‌ها ساخته شده است!
 21. سازمان ملی فضایی چین گفته است بذرهایی که ماه‌نورد ساخته این کشور به کره ماه برده جوانه زده‌اند. این نخستین مورد از رشد یک گونه زیستی در کره ماه است که گامی مهم در تحقیق بلندمدت در فضا ارزیابی می‌شود.
 22. فرانک لمپارد، سرمربی داربی می‌گوید "باورش نمی‌شود" که در دوران حضورش در چلسی این باشگاه از سایر تیم‌ها جاسوسی می‌کرده و معتقد است که این کاری غیر قابل قبول در فوتبال مدرن است.
 23. وزیر خارجه آمریکا از برگزاری کنفرانسی بین‌المللی با تمرکز بر موضوع ایران در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن در لهستان خبر داد.
 24. امرالله صالح پس از معرفی به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان، فرمان‌هایی برای اصلاح امور این وزارت و بهبود امنیت صادر کرده است. این اقدامات چقدر بر کاهش جرایم تاثیر خواهد داشت؟
 25. قدیر این ویدئو را از مرکز رای‌دهی، مسجد نبی‌ اکرم واقع در شهرک امید سبز فرستاده و می‌گوید:"غیبت کارمندان کمیسیون انتخابات پارلمانی افغانستان باعث توقف در روند رای‌گیری شده است".
 26. تصاویر شما از روند رای‌گیری از شهرهای مختلف افغانستان
 27. اکنون مدتی‌ست که بحث اصلاح‌پذیری یا اصلاح‌ناپذیری نظام جمهوری اسلامی در میان فعالان و تحلیل‌گران سیاسی ایران قوت گرفته است. بسیاری از حامیان "اصلاح‌طلبی" در مطبوعات و رسانه‌های اجتماعی از اهمیت "امید" به آینده و تداوم تلاش‌ جمعی برای تحقق آهسته اما پیوسته اصلاحات می‌گویند و آن را تنها راه نجات کشور از نابسامانی، ناکارآمدی و فساد کنونی می‌دانند.
 28. برخی قدرت‌های اقتصادی برای دستیابی به سیاست مشترک در قبال مسائل جهانی اقدام به تشکیل گروه بریسک کرده‌اند تا با بدین وسیله بتوانند نقش فعالی در نظام چند قطبی ایفا کنند.. این کشورها شامل نیمی از جمعیت جهان است و بین ۲۵ تا ۲۸ درصد از ظرفیت اقتصاد جهانی و نیز منابع انسانی و طبیعی را در اختیار دارد.
 29. حوالی ساعت ۷ شب گذشته، ۲۴ جدی/دی انفجار قدرتمندی در شرق شهر کابل، در نزدیکی گرین ولیج که بیشتر کارمندان خارجی نهادهای بین المللی در آنجا زندگی می‌کنند رخ داد. این انفجار که با یک خودرو بمب گذاری شده انجام شد به حدی قوی بود که در تمام نقاط شهر کابل شنیده شد.
 30. مجموعه‌ای از بهترین عکس‌های خبری که در هفته گذشته (۵ - ۱۱ ژانویه) در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.
 31. بارش سنگین برف در بخش هایی از آلمان و سوئد مشکلاتی را ایجاد کرده است. رفت و آمد قطارها مختل و مدارس بسته شده است. درشمال سوئد طوفان جاده‌ها را غیرقابل عبور کرده است.
 32. صدها هزار نفر در مانیل، پایتخت فیلیپین برای دیدن مجسمه ملقب به ناصری سیاه حضور یافته‌اند. مجسمه ناصری سیاه، مجسمه‌ای در ابعاد واقعی از عیسی مسیح با پوستی تیره‌رنگ است که صلیبی را بر دوش دارد.
 33. مجموعه‌ای از بهترین عکس‌های خبری از رویدادهای مختلف دنیا که در هفته گذشته (۲۹ دسامبر ۲۰۱۸ - ۴ ژانویه ۲۰۱۹) منتشر شده‌اند.
 34. یکی از بزرگترین جشنواره‌های یخی جهان روز شنبه (پنجم ژانویه) در شمال‌شرقی چین افتتاح شد.
 35. حسین محب اهری، هنرپیشه ایرانی در سن شصت و هفت سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت. آقای محب اهری در تولید برنامه های کودک و نوجوان تلویزیون ایران در دهه شصت بسیار فعال بود. هزار برگ و هزار رنگ، ق مثل قلقلک، محله بروبیا و محله بهداشت از جمله برنامه هایی بود که او در آن بازی کرده بود.
 36. رهف محمد القنون، دختر ۱۸ ساله سعودی، که پس از فرار از این کشور ابتدا به تایلند رفت و سپس از کانادا درخواست پناهندگی کرد می‌گوید به خطر انداختن جانش برای فرار از عربستان "ارزشش را داشته" چرا که او حالا می‌تواند زندگی مستقل‌تری را تجربه کند.
 37. از روزی که بنا به رفتن شده بود آنطور که فرح پهلوی می گوید، او به تنها چیزی که فکر می کرد جمع کردن خاطراتی بود که این و سو آن سو مانده بود و در صدر همه آنها، تصاویر و آلبوم های خانوادگی
 38. بررسی رفتارهای جنسی در بریتانیا نشان می‌دهد که بیش از یک سوم زنان و یک چهارم مردان بریتانیایی درباره سنی که بکارت خود را از دست دادند، احساس پشیمانی می‌کنند و فکر می‌کنند که در اولین رابطه جنسی آمادگی کافی نداشته‌اند.
 39. نهنگ آبی نام یک بازی اینترنتی است که گفته می‌شود باعث چندین مورد خودکشی در دنیا شده است. اما پشت آنچه که چالش نهنگ آبی نامیده شده، چه حقیقتی پنهان است؟ بخش ترندینگ بی‌بی‌سی به دنبال حقیقت ماجرا رفته است.
 40. هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا در حالی به بازی‌های آخر مرحله گروهی رسید که برخلاف تصور بسیاری از کارشناسان تکلیف تیم‌های صعود کننده یا دست‌کم صدرنشین گروه هنوز قطعی نشده است. غیر از ایران که با یک مساوی مقابل عراق هم به عنوان صدرنشین صعود می‌کند، کره‌جنوبی، ژاپن و عربستان باید حریفانشان را ببرند تا سرگروه شوند و استرالیا هم حتی با پیروزی در بازی آخر به عنوان تیم دوم صعود می‌کند.