صدای آمریکا به فارسی

 1. اعضای کمیته روابط خارجی سنا از ساعت پنج عصر دوشنبه به وقت واشنگتن بررسی صلاحیت مایک پمپئو گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای تصدی وزارت خارجه ایالات متحده را آغاز کردند. .
 2. جشنوارهٔ سالانهٔ‌ موسیقی و هنر «کوچلا ولی» در سال ۲۰۱۸ این آخر هفته در دره بیابانی به همین نام در جنوب کالیفرنیا و در فاصله ۲۱۵ کیلومتری لس‌آنجلس برگزار شد.
 3. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای دیداری سه روزه به واشنگتن سفر کرده است. سفری که پیشتر گفته شده سه موضوع مهم مذاکره بین روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره برجام، سوریه و روابط تجاری باشد.
 4. در آستانه حضور مقام های ارشد کشورهای اروپایی و دیدار با پرزیدنت دونالد ترامپ درباره توافق هسته ای با ایران، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر خواستار اصلاح یا لغو کامل برجام شد.
 5. یک خودروی ون در شمال تورنتو، واقع در کانادا، چندین عابر را زیر گرفت. این برخورد حوالی ساعت یک و نیم بعد از ظهر در خیابان «یانگ» و تقاطع آن با «فینچ» شرقی روی داد.
 6. در آستانه دیدار روسای جمهوری ایالات متحده و فرانسه در پایتخت آمریکا، سخنگوی کاخ سفید می گوید هدف پرزیدنت ترامپ این است که می خواهد اطمینان حاصل کند که توافق هسته ای با ایران، بهتر می شود.
 7. گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که شکوفه یداللهی، از زنان دراویشی، که دو ماه پیش در جریان اعتراض درویشان در تهران دستگیر و در زندان قرچک ورامین زندانی شد، وضعیت جسمی وخیمی پیدا کرده است.
 8. پرزیدنت ترامپ و بانوی اول آمریکا امشب نیز میزبان یک شام خصوصی برای آقای ماکرون و بانوی اول فرانسه هستند.
 9.   سرمقاله هیات تحریریه روزنامه «یو اس ای تودی»   آمریکا سه هفته است که وزیر خارجه ندارد و ماه ها قبل از آن هم وزیر خارجه اش از اعتماد کافی کاخ سفید برخوردار نبود. برکناری رکس تیلرسون در شرایط گفتگوها با کره شمالی، افزایش تنش با روسیه و بحران در سوریه وزارت خارجه را دچار یک خلاء کرده است. هر چند دیدگاه های تند مایک پمپئو مایه نگرانی است، اما آن ها دلایلی کافی برای جلوگیری از تائید صلاحیت او نیست. اگر گزینه منتخب معرفی شده نقصان های اخلاقی و صلاحیتی آشکار نداشته باشد، حق روسای جمهور برای انتخاب کابینه مورد اعتماد و موافقت شان باید محترم شمرده شود. پمپئو از این آزمون و تائید صلاحیت سربلند بیرون می آید. دموکرات ها و یک جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی سنا با رای منفی به پمپئو ممکن است به یک پیروزی گذرا و مقطعی دست پیدا کنند. اما پمپئو که قابلیت مدیریت بالایی در سی آی ای و در ماموریت به کره شمالی از خود نشان داده است، نخستین وزیر خارجه منتخب خواهد بود که از سوی کمیته روابط خارجی رد شده است. فارغ از آن چه این کمیته انجام دهد سرنوشت پمپئو در رای گیری در صحن سنا رقم خواهد خورد. ما با این عضو کنگره از ایالت کانزاس که مورد علاقه جناح «تی پارتی» است تفاوت نظرهایی داریم: پمپئو توافق هسته ای ایران را رد کرده و خواهان تغییر رژیم در تهران شده است. او با تصمیم نادرست ترامپ در ترک توافق تغییرات اقلیمی پاریس موافقت داشت. پمپئو همچنین اشاره داشته که مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ بر نتیجه انتخابات اثری نگذاشته است. اما پمپئو اخیرا در جلسه بررسی تائید صلاحیت اش از دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک بر سر توافق هسته ای ایران حمایت کرد. او همچنین گفت برای به رسمیت شناخته شدن حق اقلیت های جنسی در جهان در مقام وزیر خارجه تلاش خواهد کرد. پمپئو سابقه ای طولانی در شدت موضع علیه روسیه دارد. او به عنوان افسر نظامی در اوج جنگ سرد در اروپا خدمت کرده بود. پمپئو عهد کرده است به وضع وزارت خارجه رسیدگی کند و گفت نخستین مقامی را که معرفی خواهد کرد سفیر آمریکا در کره جنوبی خواهد بود. اگر پمپئو از سوی سنا تائید شود و به تعهداتش پایبند بماند، به طور بالقوه یکی از گزینه های بهتر کابینه ترامپ خواهد بود. * برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.  
 10. کار ساخت بزرگترین کنسولگری آمریکا در جهان روز دوشنبه طی مراسمی در شهر اربیل واقع در اقلیم کردستان عراق شروع شد.
 11. وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه ناآرامی های ضد دولتی روزهای اخیر در نیکاراگوئه به کارکنان سفارت آمریکا و خانواده هایشان دستور داد آن کشور را ترک کنند.
 12. جان سالیوان کفیل وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در دیدار با همتای ژاپنی خود بار دیگر بر تقویت هرچه بیشتر وحدت دیپلماتیک و اقتصادی میان توکیو و واشنگتن با هدف تاثیر گذاری کارآمد «کمپین فشار حداکثری» بر کره شمالی تاکید کرد.
 13. یادداشتی در واشنگتن اگزمنر از جف کولییر، فرماندار جمهوریخواه ایالت کانزاس   لازم به یادآوری است که سنای ایالات متحده پانزده ماه پیش با ۶۶ رای موافق صلاحیت مایک پمپئو را برای مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا تائید کرد. از آن زمان تا کنون چیزی تغییر نکرده است. پمپئو همان گزینه محترم، کوشا و فوق العاده صاحب صلاحیت است که بود. پمپئو از کانزاس برای خدمت در دانشگاه افسری «وست پوینت» انتخاب شد. او در کلاس خود رتبه اول شد و بعدتر یک واحد زرهی را در مرز میان ناتو و پیمان ورشو فرماندهی کرد. پمپئو پس از خدمت نظام از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد و یک تاجر موفق و محترم در ویچیتا در کانزاس بود. مردم کانزاس در سال ۲۰۱۰ او را به عنوان نماینده خود در مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب کردند. او با عملکردی درخشان سه بار به راحتی دوباره انتخاب شد. پمپئو در مقام مدیر سی آی ای از همان ویژگی های شخصیتی اش برای ادامه موفقیت خود استفاده کرد. هیچ کس نمی تواند این را رد کند که او سلامت و امنیت شهروندان آمریکا را در صدر تلاش هایش قرار می دهد. انتخاب او سزاوار حمایت دو حزبی است. جان کری، هیلری کلینتون، کاندالیزا رایس و کالین پاول همه با رای اکثریت قاطع سنا وزیر خارجه آمریکا شدند. حتی هیات تحریریه واشنگتن پست هم خواهان تائید صلاحیت پمپئو شده است. دموکرات ها و جمهوریخواهان باید جناح بازی را کنار گذاشته و به آن چه برای کشور درست است عمل کنند. طی ماه آینده تصمیم هایی مهم از جمله درباره توافق هسته ای ایران گرفته خواهد شد و فردی با تجربه گسترده پمپئو سرمایه ای با ارزش در این تصمیم گیری ها خواهد بود. صلاحیت ها و دستاوردهای پمپئو یادآور یک سرباز-سیاستمدار بزرگ دیگر کانزاس است: دوایت آیزنهاور. تاریخ نشان داد آن ها که ترس داشتند ژنرال بازنشسته کشور را به جنگ خواهد کشاند اشتباه می کردند. آیزنهاور جنگ کره را با موفقیت به پایان رساند و سابقه ای از صلح و دستاوردهای دیپلماتیک در سراسر جهان از خود به جای گذاشت. ما دلایل کافی داریم تا باور کنیم پمپئو نیز در صورت کسب رای اعتماد از سنا چنین خواهد کرد. پرزیدنت رونالد ریگان زمانی گفت «مردم دارند تماشا می کنند و منتظرند. آن ها انتظار معجزه ندارند. آن ها از ما انتظار اقدام دارند. بیایید با هم اقدام کنیم». از سنای ایالات متحده می خواهم اکنون اقدام کند، برای کشور اقدام کرده و پمپئو را برای مقام وزیر خارجه آمریکا تائید کند. * برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
 14. نشست این هفته میان کره جنوبی و کره شمالی، و نیز دیدار آینده میان پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی، در ماه مه توجه بیشتری را به مناقشهٔ جاری در شبه‌جزیرهٔ کره جلب کرده است. در آستانه این نشست، کوین نا، از بخش فارسی صدای آمریکا به سراغ یکی از نمادهای جنگ کره در پایتخت واشنگتن رفته است.
 15. گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که کشاورزان شهرستان باوی و کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه در استان خوزستان برای چندمین روز دست به تجمع زدند.
 16. همزمان با پیوستن گروه زیادی از سربازان ارتش ارمنستان به معترضان، سرژ سرکیسیان نخست‌وزیر ارمنستان که به تازگی در این سمت منصوب شده بود، از سمت خود کناره‌گیری کرد.
 17. خبرگزاری رویترز گزارش داد وضعیت بازار نفت موجب شده تا ایران از تخفیف هایی برای مشتریان نفت خود خبر بدهد.
 18. سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه می گوید کشورش هنوز برای انتقال سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ به سوریه تصمیم نگرفته است.