صدای آمریکا به فارسی

 1. وزیر خارجه آمریکا به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد آمریکا حملات به منافع آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت.
 2. پلیس برزیل روز جمعه یک مظنون فراری را به نام «اسد احمد برکت»، که مقام‌های آمریکایی می‌گویند از مسئولان مالی شبه نظامیان حزب الله در لبنان است، دستگیر کرد.
 3. هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده شنبه غروب ۳۱ شهریور به وقت واشنگتن (بامداد یکشنبه اول مهر) گفت آمریکا در جریان حمله افراد مسلح به رژه در اهواز قرار دارد. ما با مردم ایران در مقابل آزار های ترویسم اسلامی تندرو ایستاده ایم و همدردی خود را با آنها در این موقعیت دردناک ابراز می کنیم.
 4. تنها ساعتی بعد از حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز، کاربران ایرانی در فضای مجازی به دو دسته تقسیم شده اند. گروهی که حامی جمهوری اسلامی ایران هستند می گویند اتفاق روز شنبه تصوری از «فردای براندازی» است و در مقابل مخالفان جمهوری اسلامی، کل این ماجرا را «نمایش» می نامند.
 5. ۹ زندانی متهم به تجاوز به عنف پس از تایید حکم آنها در دیوان عالی کشور، اعدام شدند.
 6. مقامات امنیتی خوزستان، حمله را به یک گروه جدایی طلب نسبت داده اند اما هنوز این ادعا تایید نشده است. سخنگوی گروه الاحواز از اظهارنظر مستقیم در اینباره خودداری کرد و تنها گفته است که جوانان «مقاومت ملی اهواز» این حمله را انجام داده اند. همزمان سایت اعماق که خبرهای گروه دولت اسلامی، داعش را پوشش می دهد، ادعا کرد حمله روز شنبه کار اعضای این گروه است.
 7. کمتر از دو ماه پس از برگزاری تمرین نظامی سپاه پاسداران در خلیج فارس، این نهاد نظامی اعلام کرد که رژه مشترک ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس برگزار می شود.
 8. عکس سلفی با بچه ببر، با اتومبیل «فِراری» یا با کیف دستی ۳۸۰۰ دلاری در صفحات اینستاگرامی فرزندان مقامات سیاسی ایران، در حالی که ریال ۷۰ درصد از ارزش اش را طی یک سال گذشته از دست داده و قیمت کالاها در ایران سر به فلک گذاشته است، جنجالی شده است.
 9. در حالیکه برخی رسانه های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند در جلسه هفته آینده شورای امنیت با ریاست آمریکا به پرونده ایران پرداخته نخواهد شد، روز جمعه پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به این شایعات پایان داد و نوشت که او ریاست جلسه شورای امنیت درباره ایران را بر عهده خواهد داشت.
 10. کمپین حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای از جامعه جهانی خواست که همزمان با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در هفتاد و سومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، درباره وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران با او گفت‌و‌گو کنند.
 11. سازمان عفو بین المل، دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را به بدترین انواع نقض حقوق بشر در تاریخ آن کشور متهم کرده است.
 12. معمولاً این نوع کشتی ها چند صد نفر را در هر سفر، سوار می کنند که خیلی بیشتر از ظرفیتشان است. این کشتی که دچار سانحه شد، حدود ۴۰۰ نفر مسافر داشت.
 13. روز جمعه پلیس ترکیه ۸۵ عضو ارتش آن کشور را از سراسر کشور دستگیر کرد. علت این بازداشتها ارتباط با کودتای شکست خورده دو سال پیش اعلام شد.
 14. «جولی چِن»، مجری مشهور تلویزیون و از مجریان برنامه محبوب The Talk در شبکه «سی بی اس» اعلام کرد که در پی اتهامات آزار جنسی شوهرش «لِزلی مونوز» از این برنامه کنار خواهد رفت.
 15. این قانونگذاران می گوید مقررات اعطای شهروندی درباره آسانژ مراعات نشده است اما آسانژ معتقد است سلب شهروندی اکوادور از وی، راه را برای تحویل او به ایالات متحده هموار می کند.
 16. سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در نشست پنجشنبه شورای امنیت با انتقاد از جلسه ای درباره تخریب روستایی در کرانه باختری رود اردن، گفت باید موضوع این جلسه ایران باشد، نه اسرائیل.
 17. دست اندرکاران و دلالان هنر می گویند فن آوری های جدید کمک کرده است تا کلاهبردارها تابلوهای نقاشی تقلبی را راحت تر تولید کنند، ولی فن آوری های جدید همینطور کمک می کنند تا این آثار تقلبی را از آثار اصل تشخیص داد؛ با استفاده از یک اَپ جدید به نام «وانپروو.»
 18. نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت:  برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در یک سخنرانی در اندیشکده هادسن در واشنگتن گفت: «واقعیتی که کشورهای عضو سازمان ملل متحد به بهای مخاطراتی برای خود مورد بی اعتنایی قرار می دهند این است که ایران به ساخت و آزمایش موشک های بالیستیک ادامه داده است. ما می خواهیم کشورهای بیشتری در مقابله با طیفی از فعالیت های مضر ایران به ما بپیوندند. ما از هر کشوری که دیگر نمی تواند رفتار مخرب ایران را تحمل کند دعوت می کنیم با ملحق شدن به ما از مردمش حفاظت کند.» پرزیدنت ترامپ ۲۶ سپتامبر در نشست سران شورای امنیت در نیویورک در مقام رئیس جلسه ایران را زیر فشار خواهد گذاشت. برایان هوک تاکید کرد: «ما به طور چندجانبه در تلاش هستیم تا برنامه موشکی ایران را محدود کرده و متحدان و شرکا را در این کارزار با خود همراه کنیم. ما برای جلوگیری از انتقال قطعات موشک و هدف گرفتن فعالیت های ایران در گسترش موشک در کشورهای سوم با متحدان مان هماهنگی هایی انجام می دهیم.» مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ماه گذشته گفته بود هدف از تشکیل «گروه اقدام ایران» به رهبری برایان هوک مقابله با فعالیت های مضر ایران در خاورمیانه و دیگر نقاط است. هوک گفت دولت ترامپ در پی دستیابی به یک معاهده با ایران است که مساله موشکی و برنامه هسته ای را تواما مورد رسیدگی قرار دهد. این دیپلمات ارشد وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: «آیت الله [خامنه ای]، رئیس جمهور [روحانی] و وزیر خارجه ایران [ظریف] همه نشان داده اند علاقه ای به گفتگو ندارند. ما این را درک می کنیم، هر چند این امر در طرح های ما تغییری نمی دهد. ما یک نظام تحریم در دست اجرا داریم و اقدامات قوی تری در راه است.» تحریم های آمریکا بر بخش نفت ایران از ۱۳ آبان ماه آغاز می شود. * برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.