BBC Türkçe

 1. ABD, Suudi Arabistan'da petrol tesislerine yapılan saldırının İran'dan düzenlendiğini ve saldırıda kullanılan İHA'ların ve füzelerin kalkış noktalarını tespit ettiklerini açıkladı. ABD'nin açıklamasına göre, füzeler ve İHA'lar Basra Körfezi'nin kuzey ucundan kalktı.
 2. Afganistan'da Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin seçim kampanyası için miting düzenlediği alan yakınlarında intihar saldırısı düzenlendi. Parvan vilayetinde meydana gelen saldırıda en az 26 kişi öldü. Başkent Kabil'de ise ABD elçiliği yakınlarındaki başka bir patlamada en az 3 kişi öldü. Saldırıları Taliban üstlendi.
 3. Adnan Oktar, kendisi ve grubunun üyelerinin yargılandığı dava kapsamında bugün ilk kez hakim karşısına çıktı ve savunmasına başladı. Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Oktar, "İngiliz derin devletinin komplosu nedeniyle tutuklandıklarını" söyledi.
 4. Ad Astra filmi gösterime girecek olan Brad Pitt, NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlarından Nick Hague ile röportaj yaptı. Hague'ye 'astronot rolünde George Clooney mi yoksa Brad Pitt mi daha inandırıcıydı' sorusunu yönelten Pitt, Hague'den "Kesinlikle sen" yanıtını aldı.
 5. Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine saldırılar neden sadece bölgeyi değil tüm dünyayı endişelendiriyor? Küresel petrol arzının üzerine yeni bir kalıcı risk primi eklenir mi? İktisatçı Ergin Yıldızoğlu petrol fiyatlarını bir günde yüzde 20 yükselten olyın olası etkilerini yazdı.
 6. Suudi Arabistan'da petrol tesislerine düzenlenen saldırının ardından ABD, ülkedeki acil petrol rezervlerini devreye sokabileceğini açıkladı. Ülkede dört farklı noktada yeraltındaki tuz mağaralarında 645 milyon varil petrol stoku bulunuyor. Peki 'startejik rezerv' fikri nasıl doğdu ve bu rezervler nasıl devreye sokuluyor?
 7. Güney Kore'de ana muhalefetteki Özgür Kore Partisi'nin lideri Hwang Kyo-ahn, ailesi yolsuzlukla suçlanan bir siyasetçinin geçen hafta Adalet Bakanı olarak atamasını protesto için, başkanlık sarayının önünde saçlarını kazıttı.
 8. Hong Kong yönetimi, Haziran ayından bu yana devam eden protesto gösterileri nedeniyle zedelenen itibarını düzeltmek amacıyla sekiz halkla ilişkiler şirketinden yardım istedi. Ancak bu şirketler kendi itibarlarını zedeleyebileceği gerekçesiyle bu teklife olumlu yanıt vermedi.
 9. Bir yıl önce meme kanseri tedavisini tamamlayan Amerikalı marathon yüzücüsü Sarah Thomas, İngiltere ile Fransa'yı ayıran Manş Denizi'ni hiç durmadan dördüncü kez geçerek dünya rekoru kırdı.
 10. Beşincisi yapılan Türkiye-Rusya-İran zirvesinden çıkan en somut sonuç, Anayasa Komitesi'nin oluşumuyla ilgili pürüzlerin ortadan kalktığının açıklanması oldu. Ankara'daki zirve, Türkiye ve Rusya'nın ABD ve Suudi Arabistan baskısı altındaki İran'dan uzaklaşarak giderek daha fazla Suriye konusunu ikili mekanizma içerisinde çözme eğiliminde olduklarını göstermeleri açısından da dikkat çekti. Daha önce bir kısmı silahtan arındırılmış bölge ilan edilen İdlib'deki çatışmalarla ilgili ise somut bir sonuç çıkmadı.
 11. Tayland'da üç yıl önce tartışmalı bir Budist tapınağından polis baskınıyla kurtarılan 147 kaplanın yarısından fazlasının öldüğü açıklandı. Kaplanların yaşam alanlarının değiştirilmesinden kaynaklanan strese bağlı olarak zayıf düştükleri ve bir virüs nedeniyle öldükleri belirtildi.
 12. İsrail'de erken genel seçimler için halk 17 Eylül Salı günü sandık başına gidiyor. Seçimlerin, ülkede en uzun süre bu görevi yürütmüş olan siyasetçi ünvanını taşıyan Başbakan Binyamin Netanyahu ile eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz arasında başa baş geçmesi bekleniyor.
 13. İnsanlar zehirli bitkileri çeşitli işlemlerden geçirerek yenebilir hale getirmeyi başardı. Evrimsel biyoloji uzmanları, bu bilginin deneme-yanılma yoluyla edinildiğini, kültürel evrimle ilerlediğini, taklit yoluyla kuşaktan kuşağa aktarıldığını ve zamanla daha da geliştirildiğini söylüyor.
 14. BBC'deki The Next Episode programında konuşan İngiliz şarkıcı, 2016 yılında yaşanan olayda, üst düzey bir plak şirketi yetkilisinin kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti. Lily Allen, Warner firmasını da olayı sümen altı etmekle suçladı.
 15. Türkçe'ye Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilen Handmaid's Tale kitabının devamı olan Testament isimli roman, İngiltere'de salı günü yayımlandı. Kitabın yazarı Margaret Atwood, ABD'de ve dünyada kadın haklarının içinde bulunduğu tehditle karakterlerinin yeni bir anlam kazandığını söylüyor.
 16. İsrail Yüksek Mahkemesi, hapishanelerdeki Filistinli çocukların ailelerini aramalarına izin verilmesi için yapılan başvuruyu reddetti. Yüksek Mahkeme'nin bu kararı gözlerin yeniden ülkenin askeri yargı sistemine çevrilmesine neden oldu. Dünyada çocukları askeri mahkemelerde yargılayan tek ülke olan İsrail her yıl en az 500 Filistinli çocuğu tutukluyor.
 17. Kuzey Kutbu'ndaki Svalbard bölgesindeki deniz buzulları her 10 yılda yüzde 12'lik bir erime hızına ulaştı. Yıllık sıcaklık ortalamasının 1970'ten bugüne 4 derece yükseldiği bölgede yüzyıl sonundaki artışın 7-10 derece olabileceği belirtiliyor. Norveç Kutuplar Enstitüsü Başkanı Holmen "İklim değişikliği yüzünden Kuzey Kutbu'nu kaybediyoruz" uyarısı yapıyor.
 18. Yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre "Suriyeliler" konusu, halk arasında Türkiye'nin en önemli sorunları arasında görülüyor. BBC Türkçe, geçtiğimiz günlerde ailesiyle birlikte İstanbul'dan ayrılıp, kayıtlı olduğu Gaziantep'e giden bir Suriyelinin, Mustafa Mohammad'ın hayatını bu iki kentte takip etti.
 19. Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, siyasette "yeni başlangıçlar" için tercih edilen "cuma günü" geleneğini bozmadı ve bugün düzenlediği basın toplantısıyla AKP'den istifa etti. Üç eski milletvekili ve iki il başkanıyla birlikte kameralar karşısına geçen Davutoğlu, AKP'ye eleştiriler yöneltti. Ayşe Sayın'ın haberi.
 20. NBA'in son şampiyonu Kanada ekibi Toronto Raptors, taraftarları için başlattığı "Kapsayıcılık Girişimi" çerçevesinde logolu başörtüsü çıkarttı.
 21. 2002 yılında danışman olarak AKP içinde siyaset yapmaya başlayan ve bu süre içinde partinin en önemli birkaç isminden biri haline gelen Ahmet Davutoğlu, bugün partiden istifasını açıkladı. 'Hoca' lakaplı akademisyen kökenli Davutoğlu, 2002 sonundan itibaren Türkiye'yi yöneten AKP iktidarının en çok tartışılan isimlerinden biri oldu.
 22. Babacan uzun süredir konuşulan 'Yeni parti kuracak' iddialarını doğruladı ve yıl bitmeden yeni partinin hayata geçirileceğini söyledi. Abdullah Gül'ün 'Babasından kız ister gibi istedim' diyerek siyasete dahil ettiği Babacan'ı ön plana çıkaran gelişmeler neler oldu, 13 yıl bakanlık yapan tecrübeli isim için AKP'den adım adım uzaklaşmanın kırılma noktaları nerelerdi?
 23. Hollywood'un unutulmaz yıldızlarından biri olan Audrey Hepburn'ün, 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi işgali altındaki Hollanda'da yaşadığı çok sayıda acı olaydan ömrünün sonuna kadar etkilendiği ortaya çıktı. Biyografiye göre Audrey'in annesi de koyu bir Hitler taraftarıydı.
 24. 1960-65 yılları arasında sahte kimlikle Suriye'de İsrail adına casusluk yapan Eli Cohen'in hikayesi, The Spy adlı mini diziyle Netflix ekranlarına aktarıldı. Başrolünde Sacha Baron Cohen'in oynadığı dizi ne kadar gerçekçi, Cohen casusluğa nasıl başladı, gerçek hikayesi ne?
 25. Bilim insanları, 66 milyon yıl önce yaşanan ve dinozorların yanı sıra yeryüzündeki canlıların yüzde 75'inin yok olmasına neden olan dev göktaşı çarpmasının izlerini taşıyan kaya numuneleriyle gezegenin en karanlık günlerinden birine ışık tutuyor.
 26. Acıktığımızda karnımızı doyurma güdüsünü giderdiğimiz için ne yediğimiz pek önemli değil. Ama canımız özellikle bir yiyecek çekiyorsa bu arzu onu yiyinceye dek bir takıntıya dönüşüyor.
 27. Doğum, kadının yaşamında en ağrılı olaylardan biri. Ancak travmanın milyonlarca yeni anne üzerinde bıraktığı uzun dönemli etkiler hala yeterince dikkate alınmıyor.
 28. Şırnak, Hakkari, Van, Şanlıurfa, Ağrı, Elazığ, Tunceli, Siirt, Bingöl ve Muş'ta, Diyarbakır'da dağa kaçırıldığını söyledikleri oğullarını geri almak için oturma eylemi yapan ailelere destek ve Kulp ilçesinde 7 sivilin hayatını kaybettiği saldrıya tepki göstermek için "Teröre lanet, kardeşliğe davet" yürüyüşleri düzenlendi.
 29. ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'daki iki petrol tesisine yönelik saldırılar için "Arkasında İran var gibi duruyor. Yeni bir çatışmaya girmek istemiyorum ancak bazen mecbur kalıyorsunuz" dedi.
 30. Bugün 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü. İstatistiklere göre her 40 saniyede biri, hayatına son veriyor. Peki intihar etmeyi düşündüğünü tahmin ettiğiniz biriyle nasıl konuşmanız gerekiyor?
 31. Merkez Bankası Temmuz'daki 425 baz puanlık faiz indiriminin ardından bugün de 325 baz puanlık ikinci bir yüklü faiz indirimi açıkladı. Ekonomist Selva Demiralp, küresel şartlar faiz indirimine elverişli olsa da, sürdürülebilir büyüme için Merkez Bankası'nın para politikasında daha temkinli bir strateji izlemesi gerekebileceğini yazıyor.
 32. İtalya'nın kuzeyindeki Modena bölgesinde yapılan kazılarda bulunan el ele tutuşmuş şekilde gömülü iskeletlerin ikisinin de erkek olduğu ortaya çıktı. "Modena Aşıkları" ismi verilmiş olan ve M.S. 4-6. yüzyıllardan kalma olduğu tahmin edilen iskeletlerin neden el ele gömülmüş olduğu ve aralarındaki ilişki bilinmiyor.
 33. ABD'nin Florida eyaletinde 1997'de ortadan kaybolan William Moldt'un arabasına ve cesedine 22 yıl sonra Google Earth sayesinde ulaşıldı. Google Earth'teki uydu görüntüleriyle bölgeyi inceleyen bir kişi bir gölün içinde arabanın olduğunu fark etti. Bunun üzerine polis harekete geçerek arabayı gölden çekti ve arabada bulunan kalıntıların Moldt'a ait olduğu ortaya çıktı.
 34. ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter, Küba Komünist Partisi lideri Raul Castro, kızı Mariela Castro ve Küba devlet medyasının resmi hesaplarını kapattı.
 35. Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.
 36. Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu için geri sayım sürüyor. Ülkede son günlerin en çok konuşulan konusu, başkan adayları Zelenskiy ile Poroşenko'nun seçim öncesi statta yapılması beklenen televizyon tartışması.
 37. Bir simgeye dönüşen ve tutkunlarını yaratan Mini, 60'ıncı yılını kutlarken, Mini tutkunu BBC okuyucularının fotoğraflarını derledik. BMC'de Sir Alexander Issigonis tarafından tasarlanan Mini otomobilleri büyük bir yıldıza dönüştü, özellikle de Italian Job (İtalyan İşi) gibi filmlerle.
 38. Dünyanın dört bir yanındaki foto muhabirlerin 27 Temmuz - 2 Ağustos arası çektiği fotoğraflardan en etkileyicilerini derledik.
 39. Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, 28 Temmuz 1929'da John Vernou Bouvier ile Janet Norton Lee çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Getty Images, doğum yıl dönümü dolayısıyla 'Jackie' olarak tanınan eski 'First Lady'nin fotoğraflarını yayımladı.
 40. Seyhan Arman tiyatro sanatçısı. 2014'ten bu yana da 'Drag Queen Matmazel Coco' olarak sahnede. EPA'dan foto muhabir Sedat Suna, LGBTİ aktivisti ve tiyatro sanatçısı Seyhan Arman'ı 'Matmazel Coco' ve 'Seyhan' olarak görüntüledi.