BBC Türkçe

 1. 15 Temmuz Pazartesi Tunceli'nin Ovacık ilçesi, Bilgeç Köyü Çakılyayla Mezrası'nda meydana gelen bir patlamada Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşler hayatını kaybetti. Peki olayın yaşandığı köyle ilgili neler biliniyor? Patlama neden kaynaklanmış olabilir? Türkiye mayın temizliliğinde hangi aşamada? Merak edilen bu sorulara yanıt aradık.
 2. BBC'ye konuşan Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na (INF) uymaması durumunda Nato'nun 'ölçülü ve savunma amaçlı yanıt verebileceğini' söyledi ve "Rusya'nın daha çok füzeye sahip olduğu bir dünyaya hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu.
 3. Pentagon, S-400 krizi nedeniyle Türkiye'nin F-35 savaş jeti programına katılımını askıya aldı. Dışişleri Bakanlığı kararın 'meşru olmadığını' söyledi, NATO Genel Sekreteri de Türkiye'nin F-35 sisteminden çıkarılmasının 'kaygı verici olduğunu' ifade etti.
 4. Bütün dünyayı etkisi altına alan ve yapay zeka sayesinde insanların fotoğraflarını değiştirerek farklı görünümler kazandıran FaceApp uygulamasının güvenilirliği sosyal medya kullanıcıları tarafından sorgulanıyor. Uygulamanın sahibi olan Rus şirket ise bütün fotoğraf galerisine erişim edinmediğini ve bir fotoğrafın bulut sistemlerinde en fazla 48 saat kaldığını açıkladı.
 5. Instagram'ın başlattığı deneme süreci Avustralya, Japonya ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu bir dizi ülkede uygulamaya girdi. Kullanıcılar beğeni sayısı yerine 'diğerleri' ifadesini görecek. Amaç kullanıcılar üzerindeki 'beğenilme baskısını azaltmak'.
 6. Amerikalı aktör 2016 yılında 18 yaşındaki bir erkeği taciz etmekle suçlanıyordu. Şikâyetçinin, o gece kullandığı cep telefonunun kaybolmasıyla ilgili tanıklık etmek için mahkeme çıkmayı reddetmesi üzerine dava düşürüldü.
 7. Çevreci uygulamaları devreye sokan Zara ayrıca, eski kıyafetlerin geri dönüşüme sokulabilmesi için tüm mağazalarına konteynırlar yerleştirecek. Firma, plastik poşet kullanımını da durdurmuştu.
 8. İngiltere'de bir demiryolu şirketi, bir yolcunun trenin penceresinden başını uzatıp ölmesinden sorumlu tutularak 1 milyon sterlin (7 milyon TL) para cezasına çarptırıldı. Şirket, pencereden dışarıya sarkılmaması yönündeki uyarıyı yeterince görünür bir şekilde sergilemediği için genel güvenlik önlemlerini ihlal ettiğini kabul etmişti.
 9. Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de bir restorana düzenlenen silahlı saldırı sonucu bir Türk diplomatın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kürdistan Bölgesel Hükümeti ve BBC Türkçe'ye olayla ilgili bilgi veren üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, saldırıda iki kişinin hayatını kaybettiğini, hayatını kaybedenlerden birinin konsolosluk yetkilisi olduğunu söyledi.
 10. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün itibarıyla 65'inci yaşına girdi; ancak yeni yaşının kutlamaları Alman medyasında sağlığına yönelik spekülasyonların gölgesinde geçiyor. Merkel'in kameralar önünde üç defa titreme nöbeti geçirmesine ilişkin olarak Alman medyası liderlerinin sağlığını ve görevini icra etme kapasitesini sorguluyor.
 11. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, BBC'nin HARDtalk programında Zeinab Badawi'nin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, "Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağıma toplum ve partimiz karar verir" dedi.
 12. HBO'nun mini dizisi Çernobil ile birlikte 1986'da Sovyetler Birliği'nde yaşanan nükleer facia yeniden gündeme geldi. Dizinin en etkileyici bölümlerinden biri, nükleer kirliliğe maruz kalan köpeklerin Sovyet askerleri tarafından itlaf edilmesine dair sahnelerdi. Bu köpeklerin yaşam mücadelesi bugün bile halen sürüyor.
 13. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Finlandiya Başbakanı Antti Rinne için düzenlenen resmi törende titreme nöbeti geçirdi. Bu Merkel'in son bir ay içinde geçirdiği 3. nöbet. Merkel "İyiyim, endişe edilecek bir şeyim yok" dedi.
 14. 22 Nisan 2019'da İstanbul'da metrobüste yaşanan bir cinsel saldırı vakası, kamuoyuna mağdur kadının cep telefonuyla çektiği videoyla yansımıştı. Davanın ilk duruşması, bugün Küçükçekmece Adliyesi'nde görülüyor. Davacı o gün metrobüste ve şikayet sürecinde yaşadıklarını, BBC Türkçe'ye anlattı.
 15. Bugün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın görevdeki 100. günü. Yavaş, bu sürede belediye memurlarının tazminat haklarından belediye kaynaklarında tasarrufa, kentteki ulaşım ve altyapı sorunlarından gezen sinemaya farklı yeniliklere imza attı. Fundanur Öztürk'ün haberi.
 16. Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda "Uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği" iddiasıyla yargılanan ve Pucca adıyla tanınan Pınar Karagöz, 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 666 lira para cezasına çarptırıldı. BBC Türkçe'ye konuşan Karagöz'ün avukatı Ali Furkan Tatlı, "Çocuk tacizcileri, tecavüzcüler daha az ceza alıyor" diyerek karara tepki gösterdi.
 17. Elon Musk, NeuraLink adlı yeni bir şirket kurduğunu ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Musk, nihai hedefin insan zihni ve yapay zekâ bütünleşmesi olduğunu ve bu amaca ulaşılması halinde 'üstün zekanın oluşturulabileceğini' söylüyor.
 18. ABD'de uzaylıların tutulduğu öne sürülen Nevada'daki gizli bir askeri üsse Facebook üzerinden şaka olarak yapılan "baskın" çağrısı, Amerikan Hava Kuvvetleri'ni kaygılandırdı. Yapılan açıklamada 'Area 51' olarak bilinen ve uzun yıllardır komplo teorilerinin merkezinde olan üssün askeri yasak bölge olduğu hatırlatıldı.
 19. İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Editörü Con Coughlin, "Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı" başlıklı bir makale yayımladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Batı'nın düşmanları "ile ilişkisinin ittifak tarafından daha fazla görmezden gelinemeyeceğini vurgulan Coughlin, Erdoğan'ın Batı ile anlaşmalarında "usta bir manipülatör" olarak davrandığını söyledi.
 20. Avrupa Birliği, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle 15 Temmuz günü bazı yaptırımlar açıkladı. Bu yaptırımlardan biri de Kapsamlı Havacılık Anlaşması (KHA) müzakerelerinin dondurulmasıydı. Peki AB'nin yıllık 5 milyar euroluk ekonomik katkı ve 48 bin kişiye istihdam beklediği KHA nedir? Müzakerelerin dondurulması Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Onur Erem uzmanlara sordu.
 21. Gazete, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini satın almasıyla, Ankara'nın Washington ve Moskova ile ilişkilerinin nasıl şekillendiğini yazdı. Haberde, Türkiye'nin Rusya ile hem ikili ilişkilerde hem de bölgede ortaklıkta işbirliğinde olduğu, ABD ile 'gerildiği' belirtiliyor.
 22. ABD'de yargılanan Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquín "El Chapo" Guzmán'ın cezası bugün belli oldu. El Chapo, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Peki uzun duruşmaların sonunda kamuoyu El Chapo davası ile ilgili neler öğrendi?
 23. Aylardır Türkiye'nin gündeminde olan Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına başlandı. Cumartesi günü malzeme taşıyan 4. uçak da Türkiye'ye ulaştı. S-400 hava savunma sistemi neden sadece Türkiye'nin değil, ABD ile diğer NATO ülkelerinin de gündeminde? Ankara neden S-400 alımı konusunda ısrarcı oldu?
 24. Bilim insanları, birlikte video izleyen şempanzelerin, insanlar gibi aralarında bağın kuvvetlendiğini, yakınlığın da arttığını ortaya koydu. Daha önce yalnızca insanlara özgü görülen bu davranış için uzmanlar "evrimsel kökleri var" diyor.
 25. Acıktığımızda karnımızı doyurma güdüsünü giderdiğimiz için ne yediğimiz pek önemli değil. Ama canımız özellikle bir yiyecek çekiyorsa bu arzu onu yiyinceye dek bir takıntıya dönüşüyor.
 26. Doğum, kadının yaşamında en ağrılı olaylardan biri. Ancak travmanın milyonlarca yeni anne üzerinde bıraktığı uzun dönemli etkiler hala yeterince dikkate alınmıyor.
 27. Kamerun'dan Fildişi Sahili'ne giden ve 18 mürettebatın bulunduğu Türkiye bandıralı bir yük gemisine Nijerya açıklarında korsanlar tarafından saldırı düzenlendi. Paksoy-1 isimli gemiden 10 denizci kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Serbest bırakılmalarını teminen Nijerya ve Gana makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır" denildi.
 28. Sudan'da yönetimi elinde bulunduran Askeri Geçiş Konseyi ile sivil muhalefet liderleri uzun müzakerelerin ardından anlaşmaya vardı. Anlaşma, asker ve sivillerden oluşan geçici bir karma konsey kurularak yönetime ortak katılımı öngörüyor. Konsey başkanlığını sivil ve askerlerin dönüşümlü olarak yürütecekleri belirtiliyor.
 29. Fransız bilim insanları, şekerli içeceklerin kanser riskini artırabileceğini söylüyor. Sorbonne Paris Cité Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, her gün 100 ml fazla şekerli içecek tüketmenin kanser riskini yüzde 18 artırdığı ortaya çıktı. Araştırmacılar bunda kan şekerinin de etkili olabileceğini, bu konuda daha kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.
 30. Çin ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 6,2 büyüdü. bu oran 1990lı yılların başından bu yana kaydedilen en düşük büyüme oranı oldu. Ekonominin yavaşlamasında ABD ile ticaret savaşının rol oynadığı belirtiliyor.
 31. ABD'de televizyon dünyasının en önemli ödülleri olan Emmy Ödülleri'nin bu seneki adayları açıklandı. Game of Thrones 'En İyi Drama Dizisi' de dahil olmak üzere 32 dalda ödüle aday oldu. 5 bölümlük Çernobil dizisi, 19 dalda ödüle aday gösterildi.
 32. Apple, Dünya Emoji Günü'nde engelli bireylere özel yeni emojiler yarattı. Yeni tasarımlar arasında tekerlekli sandalye kullanan kadın ve erkek, rehber köpek, işaret diliyle konuşan işitme engelli kadın ve erkek de var.
 33. Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.
 34. Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu için geri sayım sürüyor. Ülkede son günlerin en çok konuşulan konusu, başkan adayları Zelenskiy ile Poroşenko'nun seçim öncesi statta yapılması beklenen televizyon tartışması.
 35. Seyhan Arman tiyatro sanatçısı. 2014'ten bu yana da 'Drag Queen Matmazel Coco' olarak sahnede. EPA'dan foto muhabir Sedat Suna, LGBTİ aktivisti ve tiyatro sanatçısı Seyhan Arman'ı 'Matmazel Coco' ve 'Seyhan' olarak görüntüledi.
 36. Kıtada sıcaklıklar artamaya devam ederken, Avrupa'da halk serinlemek için birçok yöntem kullandı. Meteoroloji uzmanlarına göre, ölümcül olabilme potansiyeli taşıyan sıcak hava, Sahra Çölü'nden yükseldi.
 37. Ekrem İmamoğlu'nun 23 Haziran'daki tekrarlanan İstanbul seçimini kazanmasının ardından destekçileri Pazar akşamı sokaklardaydı. Kutlamalar, İstanbul'daki fotomuhabirlerin objektiflerine böyle yansıdı.
 38. Garzweiler açık maden ocağına koruyucu kıyafetlerle giren protestocuları güvenlik güçleri durdurmaya çalıştı. Hükümetin fosil yakıtlara karşı adımlarını yetersiz bulan eylemciler, yasak olmasına rağmen polis kordonunu aşarak madenin etrafına dağıldı.