BBC Türkçe

 1. Avrupa Birliği'nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu (AP) için 28 üye ülkede bu hafta sonu düzenlenen seçimlerin sonuçları açıklanmaya başladı. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre kıta çapında merkez sağ ve merkez sol partiler en büyük kayıpları yaşadı. Liberaller, yeşiller ve aşırı sağcılar ise yükselişte.
 2. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 31 Mart'ta düzenlenen seçimde 1 milyon 705 bin 867 kişi sandığa gitmedi. Bu sayı, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 124 katıydı. Peki sandığa gitmeyen seçmenler kim? Neden gitmiyorlar? Partiler bu kişileri sandığa götürmek için neler yapacak? BBC Türkçe'den Onur Erem bu sorulara yanıt aradı.
 3. PKK lideri Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla yayımladığı mesajında, açlık grevi ve ölüm orucundakilere seslenip 'eylemlerin amacına ulaştığını' söyledi ve sonlandırılması çağrısında bulundu. Öcalan'ın açıklaması sonrası eylemler sona erdi. Leyla Güven, "Direnişimiz amacına ulaşmıştır" dedi.
 4. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı mücadelede en önemli rolü bireyler oynuyor. BM, kişilerin kendi yaşam tarzlarını değiştirmediği sürece, iklim değişikliğiyle de mücadelenin zor olduğu uyarısında bulunuyor. BBC okurlara iklim değişikliğiyle ilgili neyi merak ettiklerini sordu ve sorulara uzman ekipleriyle yanıtlar verdi.
 5. Yeşilçam'ın ödüllü oyuncusu Eşref Kolçak, Bursa Gemlik'te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Eşref Kolçak'ın öne çıkan filmleri arasında Namus Uğruna, Bir Şoförün Gizli Defteri ve Düşman Yolları Kesti yer alıyor.
 6. Amerikalı DJ ve şarkıcı Moby, 20 yıl önce sevgili olduklarını iddia edip birlikte fotoğraflarını paylaştığı, kitabında da hakkında yazdığı Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman'dan özür diledi.
 7. Fransız vatandaşlarının verilen idam cezasına itiraz etmeleri için 30 günleri var. Fransız vatandaşları, Şubat ayında Suriye'den yargılanmak üzere Irak'a gönderilmişti.
 8. Norveç Dışişleri Bakanlığı, Venezuela'da muhalif lider Juan Guaido'nun temsilcileri ile Maduro hükümetinin temsilcilerinin, siyasi krizin çözümü için gelecek hafta Oslo'da bir araya geleceklerini duyurdu. Taraflar aybaşında da öngörüşmelerde bulunmuştu.
 9. Yapılan hesaplar, IŞİD'in son zamanlarında, kendilerini esir alan cihatçıların elinden kurtarılan Ezidi kadınların yüzde 80'inin çocukları olduğunu ortaya koyuyor. Beş yıl önce kaçırılan bu Ezidi kadınların, cihatçılardan olan çocukları, kurtulduklarında toplumlarına kabul edilmedi. BBC Farsça Servisi'nden Nafiseh Kohnavard'ın haberi.
 10. Brezilya Sao Paulo Moda Haftası’nda en ünlü tasarımcı ve modellerin gösterilerine alışkın olsa da Çarşamba günü ülkede sıra dışı bir defile vardı: Tutuklu tasarımcılar, Adriano Marrey Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kreasyonlarını sergiledi.
 11. Türkiye ile ABD'yi karşı karşıya getiren S-400 krizinde en kritik sürece giriliyor. Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşmaya göre, S-400 hava savunma sistemlerinin ilk parçaları Haziran ayından itibaren Türkiye'ye taşınmaya başlayacak. Sistemin kurulup operasyona alınması ise yıl sonunu bulacak. ABD yaptırımları ise ilk parçanın Türkiye'ye getirilmesiyle birlikte devreye girebilecek. Türkiye'nin ABD'nin yaptığı Patriot teklifine de Haziran ayında yanıt vermesi öngörülüyor.
 12. İngiliz astronom Arthur Eddington, Almanya doğumlu fizikçinin görelilik teorisini 1919 yılının Mayıs ayında kanıtladı. Einstein'in görelilik kuramının kanıtlanmasının ilginç öyküsü...
 13. Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, cuma akşamı düzenlenen iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi. Yavaş, kendi döneminden önceki ABB ihalelerinde usulsüzlükler yapıldığını söyledi, belediyeye ait 9,5 Milyar TL tutarındaki borcun ise alınan tasarruf önlemleriyle kısa süre için ödeneceğini belirtti.
 14. İngiltere'de kamu sağlığı uzmanları her bir erkek tuvaletine karşılık iki kadın tuvaleti yapılmasını önerdi. Royal Society for Public Health'in (Kraliyet Kamu Sağlığı Topluluğu) hazırladığı raporda erkek tuvaletlerindeki pisuvar sayılarının kadın tuvaletlerindeki kabinlerden fazla olması nedeniyle erkeklerin aksine kadınların sıra beklemek zorunda kaldığı bilgisi yer aldı.
 15. İran medyasına göre, özel bir yoga eğitimine katılan 30 kişi, ders sırasında 'yakışıksız hareketler segiledikleri' gerekçesiyle gözaltına alındı. Haber, sosyal medyada tepkiye yol açtı.
 16. Brexit politikalarına ve AB ile vardığı uzlaşmaya parlamentoda destek bulamayan Başbakan Theresa May'in istifa kararını açıklamasıyla Muhafazakar Parti'nin yeni liderinin kim olacağı konusandaki mücadele ve kulislerin de hararetlenmesi bekleniyor. İşte bu yarışta öne çıkması en olası 13 aday.
 17. Endonezya'da 7 Nisan'da yapılan genel seçimleri görevdeki Devlet Başkanı Joko Widodo'nun kazandığı açıklanırken, seçimlerde hile yapıldığını savunan muhalifler sonuçları protesto ediyor. Dün başlayan eylemlere polis müdahale etti, 6 kişi öldü 200 kişi de yaralandı.
 18. Pennsylvania eyaletindeki Bethlehem Çelik şirketi ve 21 katlı yönetim binası, ABD'nin çelik endüstrisinin gücünün sembollerinden biriydi. Bir zamanlar ABD'nin en büyük 2. çelik üreticisi olan Bethlehem Çelik 2001'de iflas etti, 101 metre yüksekliğindeki bina ise 12 yıldır kullanılmıyordu. 16 bin ton çelikten oluşan Martin Tower, kontrollü patlamayla 16 saniye içinde yıkıldı.
 19. Bitlis Tatvan Van Gölü Ortaokulu öğrencileri, ünlü ressamların tablolarını canlandırdıkları serginin videosunun internette yayılmasıyla tüm Türkiye'nin dikkatini çekti. Büyük beğeni toplayan çalışmanın ardındaki isimlerden Görsel Sanatlar Öğretmeni Sevda Eren, BBC Türkçe'ye çalışmayı anlattı.
 20. Greenpeace'in "Okyanusları Koru" kampanyası çerçevesine Kuzey Kutbu'na giden bir grup müzisyen buzdan yaptıkları enstrümanlarla eksi 12 derecede konser verdi.
 21. ABD ile Çin arasında Huawei üzerinden süren mücadele, teknolojik gelişmelerin etkilerine ve dünya üzerinde yaşanan yeni güç savaşına ilişkin tartışmaları yoğunlaştırdı. İktisatçı Ergin Yıldızıoğlu'nun analizi.
 22. AKP ve CHP'nin YSK temsilcileri, Kurul'un 250 sayfayı bulan gerekçeli kararına ilişkin BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı. AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, 18 bin oyun çalındığını kanıtladığı görüşünde. CHP'nin YSK Tesilcisi Hadimi Yakupoğlu ise "AKP'nin YSK'yı sahaya sürdüğünü" savundu. Ayşe Sayın'ın haberi.
 23. Güney Kıbrıs'taki solcu ana muhalefet partisi AKEL, tarihinde ilk kez bir Kıbrıslı Türk'ü Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçimleri için aday gösterdi. Federal bir Kıbrıs'ı destekleyen Niyazi Kızılyürek, seçilirse Avrupa'da yükselen "milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı" da mücadele edeceğini söylüyor.
 24. Yargıtay, 7 yıl önce kendisine tecavüz ettiğini söylediği Nurettin Gider'i öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım hakkında verilen müebbet hapis cezasını onadı. Kadın hakları grupları karara tepki gösterirken, Yıldırım'ın avukatları Anayasa Mahkemesi ve AİHM'ye başvuracaklarını söylüyor. Peki dava sürecinde neler yaşandı?
 25. ABD Adalet Bakanlığı, İngiltere'de tutuklu bulunan Wikileaks kurucusu Julian Assange'a 17 yeni suçlama yöneltti. Bu suçlamalar arasında gizli kaynakların isimlerini edinmek ve yayımlamak da buluyor.
 26. ABD'nin, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alma konusunda nihai kararını vermesi için Türkiye'ye iki haftaya yakın süre tanıdığı belirtiliyor. Satın alma anlaşmasının gerçekleşmesi halinde Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması gerekeceği ve Amerikan yaptırımlarına maruz kalabileceği ifade edildi. Yaptırımların dayanağı CAATSA nedir, hangi durumlarda uygulanıyor?
 27. Hem sağlığınıza dikkat etmek, hem de çevreyi korumak istiyorsanız biraz su yosunu, kaktüs ya da antik tahıllarla beslenmeyi düşünür müsünüz?
 28. Sağlık Bakanlığı'nın kamu atamalarında KPSS'ye ek olarak adaylara mülakat uygulamasını başlatacağını açıklaması kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Peki tepkilerin nedeni ne, farklı branşlardan sağlık profesyonelleri ne diyor? BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün haberi.
 29. İkinci Dünya Savaşı'nın çok az bilinen kurbanları arasında, Nazi iktidarı sırasında ülkede yaşayan siyah Almanlar da vardı. 1930'lar ve 1940'larda ülkede yaşayan binlerce Afrika kökenli Alman'ın hikayesi, yeni bir filme konu oldu.
 30. BBC 100 Kadın ekibinin ulaştığı yeni veriler, dünyanın en çok izlenen dizilerinden Game of Thrones'ta kadın karakterlerin konuştuğu sürenin erkeklerin konuştuğu sürenin üçte birinden daha az olduğunu, final sezonunun ise kadın-erkek eşitliği açısından en kötü bölüm olduğunu ortaya koydu.
 31. Doğum, kadının yaşamında en ağrılı olaylardan biri. Ancak travmanın milyonlarca yeni anne üzerinde bıraktığı uzun dönemli etkiler hala yeterince dikkate alınmıyor.
 32. Günde birkaç litre su içmenin sağlığa iyi geldiği, enerjiyi artırdığı, cildi güzelleştirdiği, kilo kaybetmeyi kolaylaştırdığı, hatta kanseri önlediğine dair iddiaları çok duyuyoruz. Peki, bu iddialar doğru mu? Günde ne kadar su tüketmeli?
 33. Roboski Davası ile ismi geniş kesimlerce duyulan Veli Encü, Cizre'de hakkında başlatılan bir soruşturma üzerine "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanarak Şırnak T Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
 34. Interpol'ün yürüttüğü bir operasyon kapsamında dokuz kişi gözaltına alınırken 50 çocuk kurtarıldı. Operasyonlar Tayland, Avustralya ve ABD'de yapılırken gözaltı sayısının ilerleyen süreçte artabileceği belirtiliyor. Polisler 100'den fazla çocuğun istismara uğradığını tahmin ediyor ve çocukların kimliklerini tespit etmeye çalışıyor.
 35. Doktorlar ciddi el yaralanmalarını önlemek için köpek sahiplerinin tasmaları el, bilek ve parmaklarına dolamamaları uyarısında bulundu. Uzmanlar tasmayı tutuş şekli nedeniyle binlerce köpek sahibinin ellerde kesik, sürtünmeden kaynaklı yanma, kırık ve bağ dokusu zedelenmesi riski altında olduğunu söylüyor.
 36. TÜİK gelecek hafta 2019'un ilk üç aylık dönemi için olan büyüme verisini açıklayacak. İlk çeyreğin öncü verileri resesyona giren Türkiye ekonomisinin yeniden büyümeye döneceğine işaret ediyor. Koç Üniversitesi'nden ekonomist Selva Demiralp ise ekonomi için risklerin geride kalmadığını ve ikinci çeyrekle yeniden daralma olabileceğini söylüyor.
 37. Harvey Weinstein'ın avukatları, ünlü Hollywood yapımcısının kendisini cinsel taciz ve saldırıyla suçlayan iki kadınla davalarından vazgeçmeleri karşılığında 44 milyon dolarlık bir uzlaşmaya gittiğini açıkladılar.
 38. Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia'yı yöneten Wikimedia Vakfı, Türkiye'nin iki yıl önce getirdiği erişim engeli kararını yüksek mahkemelere yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalması üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdıklarını duyurdu. Peki erişim yasağı neden getirildi? Wikimedia'nın karşı adımları ne oldu?
 39. Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.
 40. Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu için geri sayım sürüyor. Ülkede son günlerin en çok konuşulan konusu, başkan adayları Zelenskiy ile Poroşenko'nun seçim öncesi statta yapılması beklenen televizyon tartışması.