BBC Türkçe

 1. New York Times, Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından 'suikast timinde' yer alan bir kişinin üstünü arayarak, "Patronunuza haber verin" dediğini ve bu ifadeyle Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ı kastettiğini öne sürdü. Paris dönüşü gazetecilere konuşan Erdoğan ise "Kayıt gerçekten bir felaket" ifadelerini kullandı.
 2. Avrupa Birliği'nin mali durumunu denetlemekle yükümlü olan Avrupa Denetçiler Mahkemesi, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye mülteciler için gönderdiği fonlarla ilgili bir rapor yayımladı. Raporda Türk yetkililerin veri koruma kanunları dolayısıyla kurum ile yardımdan yararlanan mültecilerin isimlerini paylaşmadığı, bu yüzden tam olarak takip yapılamadığı öne sürüldü.
 3. Teknoloji dünyasının yeni milyarderleri, ABD'nin Utah eyaletinde babalarının bodrum katında yazılım şirketlerini kuran Ryan ve Jared Smith kardeşler oldu. Qualtrics International adındaki şirketlerini, Almanya merkezli yazılım devi olan SAP SE'ye 8 milyar dolara satan kardeşler işlerinin başında durmaya devam edecek.
 4. Tanzanya'da kaju fıstığının fiyatları yüzünden çıkan krizi çözmek için ordu görevlendirildi. Böylece ordu, hükümetin belirlediği fiyat üzerinden çiftçilerden kaju fıstığını satın alacak. Cumhurbaşkanı John Magufuli, ülkenin tüccarlarına hükümetin onay verdiği fiyatlardan kaju fıstıklarını satın almaları için Pazartesi gününe kadar müddet vermişti.
 5. California'da yer alan Butte County bölgesinin şerifi olan Kory Honea, yapığı açıklamada arama kurtarma ekiplerinin en az 42 cansız bedene ulaştığını aktardı. Bu rakam, California'nın eyalet tarihindeki en ölümcül yangını demek.
 6. Hamas, biri yöneticisi 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği operasyondan saatler sonra, İsrail'e roket saldırıları düzenledi. Saldırılarda 300 kadar roket ve havan topu atıldı. Bir İsrallinin hayatını kaybettiği kaydedildi. İsrail'in hava saldırılarında ise 3 Filistinli daha yaşamını yitirdi. Hamas'ın televizyon kanalı El Aksa binası da İsrail'in saldırılarında vuruldu.
 7. Fransa'da beş yıl önce herkesten gizlediği iki yaşındaki kız çocuğu araba bagajında bulunan anne Rosa-Maria Da Cruz'un davası başladı. Da Cruz, hamileliğini partnerinden ve diğer üç çocuğundan gizli tutmuştu. Da Cruz'un çocuğu 2013 yılında bir araba tamircisi tarafından bagajda bulundu.
 8. 20 yıl sonra kocasının cinsel davranış bozukluğu olduğunu öğrenen kadın anlatıyor: "Evliliğimiz boyunca fahişelerle birlikte olduğunu, saatlerce porno izlediğini, seyahatleri sırasında seks ve striptiz kulüplerine gittiğini itiraf etti. Kendime olan inancım sarsılmıştı."
 9. Yaş ilerledikçe hafızanın zayıfladığı kanısı yaygın olsa da, bu bilgi belleğimizle ilgili resmin tamamını göstermiyor olabilir. Son çalışmalar açık bellek zayıflasa da örtülü belleğin yaşla ilerliyor olabileceğini gösteriyor. İngiltere'de Bilim Müzesi'nde yapılan araştırmada bilim insanları yaş ile hafızanın bağlantısını çözmeye çalışıyor.
 10. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tapelerin kendileriyle paylaşılıp paylaşılmadığı sorusuna 'Bilgim yok" yanıtını verdi. Le Drian, sunucunun 'Erdoğan yalan mı söylüyor' sorusuna ise 'Demek ki bu bağlamda oynayacağı belirli bir oyun var' diye cevapladı.
 11. BBC Arşivlerinde Türkiye programında bu hafta, BBC'nin 1964 yılında, dönemin başbakanı İsmet İnönü'ye suikast girişimiyle ilgili hazırladığı haber paketi var. BBC'nin haberinde, İnönü'nün girişimden birkaç saat sonra BBC'ye verdiği röportaj da var.
 12. Tek kullanımlık naylon poşet yasağını en sert uygulayan ülke Kenya. 2017'nin Ağustos ayında yürürlüğe giren yasak kapsamında poşet üreten, satan ya da kullanan 500'den fazla kişi hakkında işlem yapıldı. Peki yasak Kenya'nın kirlilikle mücadelesinde faydalı oldu mu?
 13. İthalatın düşerken ihracatın artması sonucu dış ticaret dengesinin azalması, pozitif bir gelişme olarak algılanıyor. Ancak ekonomist Mahfi Eğilmez, bu tablonun Türkiye'nin ihraç ettiği her bir maldan daha az para kazanırken, ithal edilen her bir mala daha fazla bedel ödenmesi sayesinde gerçekleştiğini vurguluyor.
 14. 2015 yılında Suriye'de kaçırılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, 2 hafta önce Türkiye sınırında serbest bırakıldı. Yasuda, Japonya'ya geri döndü ve Suriye'de başından geçenleri Tokyo'da gazeteci Ilgın Yorulmaz'a anlattı.
 15. Örümcek Adam ve Fantastik Dörtlü gibi süper kahramanların yaratıcısı ABD'li çizgi roman yazarı Stan Lee 95 yaşında hayatını kaybetti. Lee, Jack Kirby'le beraber 1961 yılında efsane çizgi roman şirketi Marvel Comics'i kurmuştu.
 16. Af Örgütü, Myanmar'ın fiili lideri Aung San Suu Kyi'nin Arakanlı Müslümanlara yönelik askeri operasyonlar sırasında yaşanan "zulme" sessiz kalarak önceden savunduğu değerlere "ihanet ettiği" gerekçesiyle, 2009 yılında verdiği Vicdan Elçisi Ödülü'nü geri çekti.
 17. BBC, dezenformasyonla mücadele kapsamında geliştirdiği #SahteHaberinÖtesinde girişimini sahte haberlerle ilgili yaptırdığı bir araştırmayla başlatıyor. Hindistan, Nijerya ve Kenya'da yapılan araştırma, insanların neden ve nasıl sahte haberin yayılmasına katkı yaptığını ortaya koyuyor.
 18. ABD'nin California eyaletindeki 30'dan fazla can alan orman yangınlarında ünlülerin milyonlarca dolarlık evleri zarar gördü.
 19. İngiltere'nin en büyük işveren örgütüyle işçi sendikaları federasyonu, şirketlerin çalışanlara çip taktırması uygulamasının yayılmasından endişe duyduğunu açıkladı.
 20. Paris'te I. Dünya Savaşı'nın bitişine ilişkin anma töreninde Avrupalı liderlerin milliyetçilik karşıtı mesajlar vermesi, ABD Başkanı Trump'ın "müttefikleri tarafından dışlandığı" yönünde yorumlandı. Eskiden yakın ilişkileriyle bilinen Fransız lider Macron ve Trump arasında "AB ordusu" tartışması yüzünden soğuk rüzgarlar esti.
 21. Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir okul yöneticisi olarak çalışan Akihiko Kondo, sanal dünyada 16 yaşında bir şarkıcı olan hologram Hatsune Miku ile evlendi. 35 yaşındaki Kondo'nun 17 bin 600 dolara Tokyo'da düzenlediği evlilik törenine ise annesi başta olmak üzere hiçbir akrabası katılmadı.
 22. Tatlı su kaynakları bakımından dünyanın ikinci en yoksul ülkesi olan Ürdün'de deniz suyu ile çölde tarım denemesi yapılıyor.
 23. Cinsel saldırıya maruz kalan insanların çoğu tecavüze uğradığını hemen kabul etmez. Bu insanlara farklı ve suçlayıcı gözle bakılmasının yanı sıra vücudun travma karşısında gösterdiği otomatik tepki de buna neden oluyor.
 24. Ankara'da Pazartesi günü siyaset gündemine muhalefet partileri arasındaki sürpriz randevulaşma ve görüşmeler damga vurdu. Mansur Yavaş ile bir araya gelerek nabız yoklayan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Yavaş'ın mutabakatla aday olmak istediğini düşündüğünü söyledi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.
 25. İktidarın büyük ortağı 5 Yıldız Hareketi'nin siyasi lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi'yi eleştirenleri "aşağılık çakallar" olarak nitelendirdi. 5 Yıldız'dan Adalet Bakanı Alfonso Bonafede de, "Gazetecilere "fahişe" demek beni şok etmiyor" dedi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.
 26. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkedeki son Ebola salgınının ülke tarihinin en kötüsü olduğunu duyurdu. Yetkililer, Ağustos'tan bu yana neredeyse 200 kişinin öldüğünü söylerken, 300'den fazla doğrulanmış ya da muhtemel vaka olduğunu vurguladılar.
 27. Charleroi kentindeki bir çelik fabrikasında bazı işçilerin banka hesaplarına, bir hata sonucu 30'ar bin euro prim yatırıldı. İşçilerden bazıları paraya dokunmazken, bazılarının kumarhanenin yolunu tuttuğu ya da borçlarını ödediği belirtildi. Belçika yasalarına göre işçiler, şirkete parayı kuruşuna kadar geri ödemek zorunda.
 28. İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde ölümünün ardından 80 gündür aynı yerde sahibini bekleyen köpeğin görüntüleri, Çin'in Facebook'u olarak bilinen Sina Weibo adlı platformda hızla yayıldı. Yolda bekleyen köpeğin videosu şimdiden 1,5 milyon kişi tarafından izlendi.
 29. Acatlan kasabasında çocuk kaçıranlara ilişkin dedikodular WhatsApp üzerinden kısa sürede yayıldı. İddialar yalandı ancak kalabalık bir grup doğruluğunu araştırmadan iki kişiyi yakarak öldürdü. BBC İzleme Servisi'nden Marcos Martínez'in haberi.
 30. Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.
 31. Somali'de Eş Şebab örgütü militanları, çocukların İslami usullere göre eğitim yapan okullara gönderilmesi çağrısı yaptı. Eş Şebab, çağrıya uymayanların "sonuçlarına katlanacağı" tehdidinde bulundu.
 32. Gece saatlerindeki sağanak yağış ve dolu fırtınası İtalya'nın başkentinde hayatı olumsuz etkiledi. Ülkenin birçok bölgesinde yerel yönetimler sert hava koşulları nedeniyle alarm durumuna geçti.
 33. 47 ülkeden katılımın olduğu yarışmada, birinci olan fotoğraf 30 Kasım'daki ödül töreninde duyurulacak. Finale kalan kareler arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Türk fotoğrafçı Ömer Kanipak'ın fotoğrafı da yer alıyor.
 34. Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü için, halktan özenle seçilen on binlerce kişiyle dev bir askeri geçit töreni düzenlendi. Fotoğraflarla derledik.
 35. Dünyanın dört bir yanından gelen 2 milyondan fazla Müslüman, Hac görevini yerine getirmek üzere Mekke'de toplandı. Türkiye'ye de bu yıl 80 bin kişilik bir kontenjan tanındı.
 36. Güneş, Dünya ve Ay aynı çizgiye geldi, Ay Dünya'nın gölgesine girdi ve Ay tutulması gerçekleşti. Yüzyılın en uzun Ay tutulması Kuzey Amerika hariç altı kıtada izlendi. Türkiye'den ve dünyanın farklı ülkelerinden Kanlı Ay tutulması fotoğraflarını derledik.