BBC Türkçe

BBC Turkish
 1. Donald Trump, Güney Carolina'da Nikki Haley'e karşı kazandığı zaferin ardından Cumhuriyetçi Parti'den başkan adaylığına bir adım daha yaklaştı.
 2. Pentagon, ABD ve İngiltere savaş uçaklarının Yemen'de Husilere ait 18 noktaya saldırı düzenlediğini ve bunun müttefiklerin dördüncü ortak operasyonu olduğunu açıkladı.
 3. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıldönümü için dün Kiev’e giden İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, “Rusya Ukrayna'yı işgal etmeseydi Hamas İsrail'e saldırmazdı” dedi.
 4. 1943'te yaşanan Bengal kıtlığı, Hindistan'ın doğusunda üç milyondan fazla insanın ölümüne yol açtı. Bu, İkinci Dünya Savaşı'nda müttefiklerin en büyük sivil kayıplarından biriydi. Bu dönemi hatırlayan ve hayatta olan bir avuç insanın hikayeleri...
 5. Türkiye, bir taraftan ekonomisini güçlendirmeye çalışırken diğer taraftan da dünya ortalamasının üzerinde yetenek açığı sorunu yaşıyor. Peki “dijital kas dönemi” nitelikli işçi bulmayı nasıl etkiliyor?
 6. Özbekistan'ın sevilen ulusal yemeği pilavın afrodizyak özelliğe sahip olduğuna inanılıyor. Bu sebeple de yemek, ülke geleneğinde çocuk sahibi olmak için yaygın bir gün olan Perşembe günleri yeniyor.
 7. Geçtiğimiz Cuma günü Avrupa Birliği Dönem Başkanı Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Polonya Başbakanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından gerçekleştirilen bir basın toplantısında dikkat çeken bir açıklama yapıldı.
 8. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli muhaliflerinden Aleksey Navalni'nin cezaevinde rahatsızlanarak hayatını kaybettiğinin bildirilmesinden günler sonra, cesedinin akıbetine dair ilk bilgi paylaşıldı.
 9. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da belediye, seks işçileri ve esnafın yoğun tepkisi üzerine, Red Light District’deki (Kırmızı Fener Mahallesi) genelevlerin daha erken saatte kapanması kararından vazgeçti.
 10. Bal, arıların çiçek açan bitkilerin nektarını toplamasıyla oluşan, altın rengi bir madde. Kış aylarında kovana yiyecek sağlamak için peteklerde depolanıyor. Peki bal gerçekten sağlıklı mı? Balı kimler tüketmemeli?
 11. ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği, Ukrayna'nın işgalinin ikinci yılında Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Bu yaptırımlar ayrıca, Rus muhalif Aleksey Navalni’nin hapishanedeki şüpheli ölümünün üzerinden bir hafta sonra geldi.
 12. İngiltere'de Temyiz Mahkemesi, 2015'te IŞİD'e katılmak için İngiltere'den Suriye'ye giden Şamima Begüm'ün İngiliz vatandaşlığından çıkarılmasını yasaya uygun buldu.
 13. Bilim insanları 1987 yılında gözlemlenen bir süpernovanın gizemini çözdüklerini açıkladılar.
 14. Ülkesinin en köklü kulüplerinden biri olan Union Saint-Gilloise, 48 yıl aradan sonra 2020-2021 sezonunda yeniden Belçika Süper Ligi’ne (ProLeauge) yükseldi.Brüksel ekibi, o günden bu yana Belçika futbolunda adından en fazla söz ettiren takım oldu.
 15. İki ülke arasında 2011’den bu yana sürekli gelişen siyasi, ekonomik ve askeri ilişkiler 8 Şubat’ta imzalanan “Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması” ile yeni bir aşamaya evriliyor. Anlaşmaya göre, Mogadişu’da kapsamlı bir askeri üssü bulunan Türkiye, Somali karasularını 10 yıl boyunca koruyacak ve deniz kaynaklarının gelişimine katkıda bulunacak.
 16. Amerikan şirketi Intuitive Machines tarafından geliştirilen Odysseus adlı uzay aracı Ay’ın yüzeyine başarılı şekilde iniş yaptı. Odysseus, özel bir şirket tarafından Ay'a gönderilen ilk uzay aracı olarak tarihe geçti. ABD de, 1972’deki Apollo misyonunun ardından 52 yıl sonra Ay’a ilk yolculuğunu gerçekleştirdi.
 17. Merkez Bankası beklentiler paralelinde politika faizini değiştirmedi. Ancak politika metninde yapılan değişikliklerle gerekirse daha fazla sıkılaştırıcı adım atılacağına dair şahin sinyaller verildi. Peki, gerektiğinde şahin olacağını söyleyen ama bugün şahin adım atmaktan imtina eden bir merkez bankası şahin midir? Prof. Dr. Selva Demiralp'in analizi.
 18. 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkıma neden olduğu Hatay'da, depremzedelere diğer konteyner kentlerdekinden farklı bir yaşam alanı sunan bir "köy" var; adı Örnek Evler Yaşam Köyü. Projenin mimarlarından Zülal Çakıcı ve köyde yaşayanlar anlatıyor. BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi
 19. 6 Şubat 2023 depremlerinde en büyük yıkımın yaşandığı Hatay'da yaşayanlar, aradan geçen bir yılda sadece enkazların kaldırıldığını söylüyor. Yıkılan binaların açtığı koca boşlukların ve ayakta kalan hasarlı binaların arasında yaşayan Hataylılar, kentin geleceğini "belirsiz" görüyor. Aylin Yazan'ın Hatay'dan izlenimleri
 20. Adıyaman’da Atatürk Bulvarı'ndaki saat kulesinde saat deprem sırasında durmuş: bir yıldır 04:17’yi gösteriyor. Yıkımın ve ölümlerin en fazla yaşandığı kentlerden olan Adıyaman’da geçen bir yıl, ne yaşanan acılar hafiflemiş, ne travmalar unutulmuş, ne de yaralar sarılabilmiş. Hatice Kamer'in haberi.
 21. “Yarın için umutlarımızı, hayallerimizi kaybettik, biz depremzede olarak sesli gülmeyi unuttuk, en büyük acı bu…” Hatice Kamer depremin birinci yılında Malatyalıların durumunu aktarıyor.
 22. BBC Türkçe bir yıl önce deprem sonrası Kahramanmaraş’ın köylerine, ilçelerine ve şehir merkezine giderek yaşananları aktarmıştı. Aradan geçen zamanda nelerin değiştiğini görmek için yeniden depremin merkez üssüne ve çevresine gittik.