BBC Türkçe

BBC Turkish
 1. Şam yönetimi, yeni sürecin net temellere dayanması gerektiğini vurguluyor. Ankara'nın beklentisi ise Suriye’nin Türkiye’nin barış çağrısına olumlu yanıt vermesi.
 2. Kurulduğu günden bu yana başkanlara yapılan suikastlarla birçok kez dönüşüm geçiren Gizli Servis’i inceledik.
 3. ABD Başkanı Joe Biden, eski başkan Donald Trump'a suikast girişiminin ardından beklenen ulusa sesleniş konuşmasını yaptı. Konuşmada seçim öncesinde yükselen tansiyonun düşürülmesi çağrısı ve ABD'de "şiddete yer olmadığı" mesajı öne çıktı. Cumhuriyetçi Ulusal Kongre'ye katılmak üzere Milwaukee kentine giden Trump ise bir gazeteye verdiği demeçte "ölmüş olmam gerekiyordu" dedi.
 4. Eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'a 13 Temmuz'da düzenlenen suikast girişiminde silahı ateşleyen isim, Thomas Matthew Crooks olarak açıklandı. Olay yerinde öldürülen Crooks, geriye çok sayıda karanlık nokta bıraktı.
 5. Kenya polisi, çöplük olarak kullanılan bir taş ocağında bulunan dokuz kadın cesediyle ilgili olarak bir erkeği ‘seri katil’ tanımlamasıyla tutukladı.
 6. Kişilik özellikleriyle ilgili yeni bir araştırmaya göre, narsist (özsever) insanlar yaşlandıkça daha cömert ve uzlaşmacı olurken empati duyguları da gelişiyor.
 7. 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden geçen sekiz yılda Türkiye genelinde 293 darbe davası görüldü. 15 Temmuz Darbe Davaları Platformu'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde ilk derece mahkemeleri tarafından karar verilen 289 filli darbe davasında toplam 8 bin 725 kişi hakkında karar verildi. 1634 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 1336 sanığa müebbet hapis cezası verildi.
 8. İtalya’nın Venedik kentinde, kitlesel turizmin etkilerinden korunmak amacıyla başlatılan 5 euro “ayakbastı ücreti” uygulamasının deneme aşaması sona erdi. Toplamda 2,2 milyon euro para toplandığı kaydediliyor.
 9. 31 Mart yerel seçimlerindeki ağır yenilginin ardından, istifalar ve iç tartışmalarla sarsılan İYİ Parti’nin, hafta sonu Afyonkarahisar’da milletvekilleri, Genel İdare Kurulu üyeleri ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen kampında, “Nerede hata yaptık?” ve “Bundan sonra nasıl yol yürümeliyiz?” sorularına yanıt arandı.
 10. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun bölgenin güneyindeki Han Yunus kenti yakınlarında Cumartesi'den beri düzenlediği hava saldırılarında en az 141 kişi öldüğünü açıkladı.
 11. Donald Trump'ın yüzü kanlı bir şekilde meydan okuyarak yumruğunu havaya kaldırdığı, Gizli Servis tarafından sahneden aşağı indirildiği olağanüstü görüntüler sadece tarih yazmıyor. Aynı zamanda Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin gidişatını da değiştirebilir.
 12. İngiliz müzik yıldızı Paul McCartney yakın zaman önce The Times gazetesine verdiği röportajda, gözlük ihtiyacını azaltmak için göz yogası yaptığını söyledi. Peki göz yogası nedir? Göz egzersizi yapmak gerçekten gözlük ihtiyacını azaltabilir mi?
 13. Tartışma sırasında karşınızdaki kişi öyle bir şey söyler ki, argümanın yanlış olduğunu bilmenize rağmen yanıt vermekte zorlanırsınız. O kişinin safsata yapıyor olması muhtemeldir. Bilim muhabiri Amanda Ruggeri BBC Future için safsatanın en bilinen yedi türünü yazdı.
 14. Eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın, Pennsylvania eyaletinde yaptığı seçim mitingi sırasında suikast girişimi düzenlendi. Trump'ın durumu iyi. Saldırganın öldürüldüğü belirtilirken, mitingdeki kalabalıktan bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi de ağır yaralandı.
 15. Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın?