BBC Türkçe

BBC Turkish - Haberler, Son Dakika Haberleri, Haber-Analiz, Video
 1. Türkiye tarihinin en büyük orman yangını sezonunu geçirdi. Marmaris, Manavgat ve Bodrum başta olmak üzere çıkan yangınlarda 160 bin hektar alan kül oldu. Yanan alanlarda yeşillenmeler başlamış durumda. Yetkili isimlere ve akademisyenlere, bu alanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini sorduk.
 2. İngiltere'nin kırmızı ülkeler listesinde yer alan Türkiye'nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle "seyahat edilebilir ülkeler" arasına alınacağını yazılıyor. Trafik ışığı olarak bilinen seyahat düzenlemesi ile ilgili son değerlendirmenin sonuçları, 17 Eylül Cuma günü açıklanacak.
 3. UEFA Avrupa Ligi'nde ilk grup maçlarında Galatasaray İstanbul'da İtalya'nın Lazio takımını İstanbul'da 1-0 mağlup etti. Fenerbahçe ise deplasmanda Almanya'nın Eintracht Frankfurt takımıyla 1-1 berabere kaldı.
 4. Afganistan'da Taliban yönetiminin Kabil'i ele geçirmesinden sonra bölgedeki vatandaşları ve büyükelçilik çalışanlarının tahliyesi konusunda başarısızlıkla suçlanan Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, hakkında verilen gensoru önergesinin kabul edilmesi üzerine görevinden istifa etti.
 5. İngiltere, ABD ve Avustralya, nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını da içeren bir savunma anlaşması yaptıklarını açıkladı. Anlaşma ile mümkün olan en kısa sürede, Avustralya'nın nükleer denizaltıya sahip olması amaçlanıyor. Çin anlaşmayı kınadı.
 6. Hükümet yetkilileri sağlık ve bakım hizmetlerinin etkilenmeyeceğini söylüyor ama bazı hastanelerde ameliyatların iptal edilmeye başlanması kaygı yaratıyor.
 7. Taliban'ın Afganistan'da 20 yıl sonra yeniden iktidara gelmesinin üzerinden bir ay geçti. Yeniden Taliban yönetimi altında yaşayanlar ne düşünüyor? BBC'den Secunder Kermani, Afganistan-Özbekistan sınırından Mezar-ı Şerif'e gitti ve izlenimlerini yazdı.
 8. Liz Truss dün 46 yaşında İngiltere'nin tarihindeki ikinci kadın dışişleri bakanı oldu. Daha önce Muhafazakar Parti iktidardayken bu görevi hep erkek siyasetçiler yürütmüştü. İngiltere'nin ilk kadın dışişleri bakanı ise 2006 ve 2007 yıllarında görev yapan İşçi Partili Margaret Beckett'ti. Truss ise destekçileri tarafından "gerçek bir kapitalist" diye övülüyor.
 9. 15 yaşında IŞİD'e katılmak için İngiltere'den Suriye'ye giden Şamima Begüm, BBC'ye konuştu. Begüm, IŞİD'e katılmanın pişmanlığını ömür boyu taşıyacağını ve İngiltere'ye terörle mücadele alanında yardım etmek istediğini söyledi.
 10. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, IŞİD'in Afrika'da Büyük Sahra'dan sorumlu lideri Adnan Ebu Velid el Sahravi'nin Fransız kuvvetleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Sahravi kimdir, ölümü örgütün stratejisini nasıl etkiler?
 11. Belçika, ev içi şiddet ve kadın cinayetlerini önlemek amacıyla, birlikte olduğu kadını öldürenleri ömür boyu hapis cezası getirmeye hazırlanıyor. Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne; kasıtsız dahi olsa, partnerini öldürenlere en ağır cezanın verilmesi önerisinin, hükümetin üzerinde çalıştığı ceza yasası reformuna dahil edilmesi istedi.
 12. Bir dönem Anadolu Efes'i de çalıştıran Avrupa basketbolunun efsane isimlerinden Sırp antrenör Dusan Ivkovic, 78 yaşında hayatını kaybetti. Ivkovic, Olympiakos ile 1996-97 ve 2011-12 sezonlarında 2 EuroLeague şampiyonluğu yaşamıştı. Sırp coach Dusan Ivkovic, 2014-2016 yılları arasında ise Anadolu Efes'i çalıştırmıştı.
 13. Afganistan Başbakan Yardımcısı olan Molla Abdulgani Baradar, Taliban içinde rakip gruplar arasında kavga çıktığı iddiasını yalanladı.
 14. Afganistan Kadın Milli Futbol Takımı'nın bazı oyuncuları, Taliban yönetiminden kaçarak Pakistan'a gitti. Kadın futbolcular seyahat sırasında başlarına birşey gelmemesi için burka giymek zorunda kaldı. Kadın futbolcular, Taliban'ın kendilerini hedef almasından korktuklarını söyledi.
 15. BBC'ye konuşan Taliban'ın üst düzey yetkilileri, grubun Afganistan'da kurduğu yeni hükümetle ilgili liderler arasında büyük bir kavga çıktığını söyledi. Kaynaklara göre tartışma grubun kurucularından Molla Abdulgani Baradar ile bir kabine üyesi arasında çıktı. Taliban ise haberi yalanladı.
 16. Daha önce Taliban döneminde Afganistan ekonomisi o kadar kötü durumdaydı ki, ülkenin 2001’de yakıt alacak parası kalmamıştı. Afganistan'da o dönem yakıt olmadığı için yollarda terk edilen otomobiller vardı. Peki bu kez de aynı tablolar görülecek mi? BBC Dünya Haberleri Editörü John Simpson'ın analizi.
 17. 4-10 Eylül haftasında kişi başına en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü iller Rize, Bayburt, Kayseri, Elazığ ve Trabzon oldu. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı Ankara'da 282, İstanbul'da 183, İzmir'de 43 oldu. Son haritaya göre yeni vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu il ise 488 ile Rize olmaya devam ediyor.
 18. Türkiye koronavirüs salgınında dördüncü dalgayı yaşıyor. Salgındaki ilk dalga 2020'nin ilkbahar, ikinci dalga aynı yılın kış aylarında; üçüncü dalga ise 2021'in ilkbahar aylarında görülmüştü. Nisan 2021'deki seviyelere günlük vaka sayıları ulaşmamış olsa da günlük ölüm sayıları yaklaştı.
 19. İngiltere'de Covid aşısı sonrası, regl düzeni değişimi veya daha ağır geçmesi gibi şikayetler konusunda kadınlara güvence verecek bir araştırma yapılması gerektiği dile getirildi.
 20. İngiltere'de hükümetin bilim danışma kurulu SAGE, ülkede Covid önlemleri ve kısıtlamaları artırılmazsa hastaneye kaldırılanların sayısında ciddi artış olabileceği uyarısında bulundu. SAGE'den yapılan açıklamada, kısıtlamaların artırılmaması halinde, güncel verilere göre günde yaklaşık 750 olan hastaneye kaldırılan Covid hastalarının sayısının önümüzdeki ay 7 bine kadar çıkabileceği belirtildi.
 21. İngiltere'de sağlık birimlerinin tavsiyesi üzerine 12-15 yaş aralığındaki çocuklara Covid aşısı yapılabiliyor. Başka bazı ülkelerde çocuklara Covid aşısı yapılsa da, yaklaşımlar ve yöntemler değişebiliyor.
 22. İstanbul İtfaiyesi bünyesindeki 37'si kadın 208 itfaiyeci bu hafta mezun olarak yeni görev yerlerine atandı. Kadın itfaiye erleriyle meslekte kadın olmayı, işin zorluklarını ve İstanbul İtfaiyesi'ndeki görevlerini konuştuk.
 23. Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy halkı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan Akbelen Ormanı için verilen kesim iznine karşı eylemlerini sürdürüyor. Köylülerin açtığı dava devam ederken, 7 Eylül'de bölgeye keşif amacıyla giden bilirkişi heyetinin raporunun önümüzdeki haftalarda sunulması bekleniyor.
 24. Binlerce kişi bugünlerde Sırbistan, Arnavutluk, Ukrayna gibi Türkiye'den vize istemeyen ülkelerde pek de hevesli olmadan en az 11 gün geçiriyor. Bunun nedeni, Türkiye'nin İngiltere'nin kırmızı listesinde olması. Peki Türkiye neden hâlâ aylardır kırmızı listede? İngiltere Ulaştırma Bakanlığı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile turizm danışmanı Paul Charles ve Covid-19 veri analisti Tim White'a sorduk.
 25. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi 2021'in ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdü. Ağustos ayında ise enflasyon yıllık yüzde 19,25 seviyesine çıktı. Peki, büyüme ve enflasyonda meydana gelen bu değişiklikler ne anlama geliyor? BBC Türkçe'den Neyran Elden'in haberi.
 26. BBC araştırmasına göre, sıcaklığın 50 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı, son 40 yılda iki katına çıktı. Bu durum, insan sağlığına daha önce görülmemiş etkilerde bulunuyor ve yaşamı ciddi şekilde etkileyebiliyor. Önde gelen iklim bilimcilerden Dr. Friederike Otto, "Bu artış tamamen fosil yakıt kullanımıyla ilişkilendirilebilir" diyor.
 27. Küresel ısınmayı durdurmak adına fosil yakıtların kullanımı azaltma hedefinde gözler, yeni kömür projelerinin yüzde 80'ine ev sahipliği yapan altı ülkeye çevrildi. E3G adlı düşünce kuruluşu, Salı günü yayınladığı raporda, kömür santrali projelerinin büyük çoğunluğunun Çin, Hindistan, Türkiye, Endonezya, Vietnam ve Bangladeş'te yer aldığını kaydetti.
 28. Araştırmaya katılan gençlerin çoğu insanlığı kötü bir geleceğin beklediğini ve hükümetlerin buna karşı gereken önlemi almadığını düşünüyor.
 29. İki partinin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde. Daraltılmış bölge, ittifak içi baraj düzenlemesi konularında ilerleme sağlanamadığı ve pakette yer almayabileceği belirtiliyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberi.
 30. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarına göre Türkiye'de 34 milyon 119 bin 250 bireysel kredi müşterisi olduğunu açıkladı. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri ise bu sayıya Türkiye'de kredi kartı kullanan kişilerin de dahil olduğu bilgisini verdi. Ankara'dan Fundanur Öztürk'ün haberi.
 31. Ursula von der Leyen savunma, göç, sağlık ve diğer temel konularda Avrupa Birliği'nin önceliklerini açıkladı. Avrupa'nın ABD desteği olmaksızın askeri adım atabilecek siyasi iradeye sahip olması gerektiğini kaydeden Von der Leyen, "Türkiye ile ilişkilerimizin farklı boyutları üzerinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
 32. Küçük çocuklarda solunum yolu hastalıklarına yol açan Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV), Kuzey Yarımküre'de son aylarda beklenmeyen hızda yayılıyor. Normalde kış aylarında artışa geçip yaz aylarında neredeyse tamamen kaybolan mevsimsel virüs, Kuzey Yarımküre'de birçok ülkede çocuk hastanelerinde bu yıl Haziran ayında yoğunluk yaşanmasına neden oldu.
 33. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin şimdilik herhangi bir seçim ittifakına katılma niyeti olmadığını, muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimine birden fazla adayla girmesi gerektiğini söyledi. İnce, "Kesinlikle çoklu aday olması lazım. Bence Sayın Kılıçdaroğlu da, Akşener de aday olmalıdır, HDP de aday çıkarmalıdır. Aday sayısı ne kadar çok olursa, katılım o kadar yüksek olur. Buna rağmen Erdoğan, birinci turda 50+1'i alıyorsa zaten yapılacak bir şey yok" dedi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.
 34. Sırbistan'a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde etkin rol oynayan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) eski komutanlarından Salih Mustafa, Lahey'deki yargılaması sırasında Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'ni "Gestapo'ya" benzetti.
 35. Türkiye'de 5 Eylül itibarıyla 12 yaş üstü herkese COVID-19 aşı hakkı tanındı. Özellikle yüz yüze eğitimi desteklemek amacıyla artık çocuklar hem kendilerini hem de yetişkinleri korumak için aşılanıyor. Çocuklara Covid aşısı yapılması güvenli mi? Gerekli mi? Karar salgını nasıl etkiler? Esra Yalçınalp'in video haberi.
 36. Orta Amerika ülkesi El Salvador’da binlerce protestocu Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesine karşı sokaktaydı.
 37. Modanın en büyük gecelerinden biri sayılan, New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi'nin her yıl düzenlediği MET Gala'da ünlüler yine dikkat çekici kostümleriyle boy gösterdi. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen galanın bu yılki katılımcıları salgın önlemlerine uymak zorundaydı. Ancak bu durum, gecede boy gösterenlerin ihtişamının önüne geçemedi.
 38. Dört "amatör astronotun" üç gün sürecek uzay yolculuğu başladı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından üretilen Dragon kapsülüne binen dörtlü, Falcon-9 roketi ile yörüngeye fırlatıldı. Dört astronot bu macera sırasında çocukluk kanserlerine yönelik ilaçlar için düzenlenen kampanyalara destek olacak.
 39. Üç yıl aradan sonra UEFA Şampiyonlar Ligi'ne dönen Beşiktaş, Vodafone Park'ta Borussia Dortmund'u konuk etti. Beşiktaş, sahasında oynadığı ilk maçta 2-1 mağlup oldu.
 40. Apple'ın gelenekselleşen lansman etkinliği ile iPhone telefonlarının yeni sürümlerini tanıttı. Tanıtımı yapılan iPhone 13'te, gelişmiş video kameralarda olduğu gibi alan derinliği özelliği bulunacak.