BBC Türkçe

 1. Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisiyken öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülen Ceren Damar Şenel davasının üçüncü duruşması görüldü. Tanıkların dinlenmesinin ardından tamamlanan duruşma 21 Şubat'a ertelendi.
 2. Hollanda Temsilciler Meclisi, Türk Hava Yolları'na (THY) ait Boeing 737 - 800 NG tipi uçağın Amsterdam'da düşmesi ile ilgili olarak, Boeing firmasının kazadaki sorumluluğunun, ABD makamlarının baskısı sonucu gizlendiği iddialarını araştırma kararı aldı.
 3. Hubei eyaletinin başkenti olan Vuhan'a giriş çıkışlar polis tarafından kontrol ediliyor. Reuters'ın geçtiği görüntülerde kente girişteki polis çevirmesi dikkat çekerken ana bağlantı noktası konumundaki tren istasyonunun ise boş olduğu görülüyor.
 4. Google ve Facebook gibi teknoloji devleri gün geçtikçe daha çok gizlilik ihlali kaygıları ile eleştirilerin odağına oturuyor. BBC'nin teknoloji editörü Tom Jackson, bu iki şirkete alternatif geliştiren isimlerle konuştu.
 5. ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi, Donald Trump'ın Tahran'a yönelik yaptırımların dozunu artırmasıyla İran'da yaşayan Afganların daha iyi bir hayat umuduyla Türkiye'ye göç etmeye başladıklarını yazdı. Haberde çok sayıda Afganın dağlık İran - Türkiye sınırını geçerken öldüğü, Van'a ulaşmayı başaran Afganların ise otogarda kayıt işlemlerinin yapılmasını beklediği aktarılıyor.
 6. Çöpçatanlık uygulaması Tinder'a panik butonu dahil bir dizi ilave güvenlik özelliği geliyor. Uygulamanın sahibi olan Match Group'un açıklamasına göre, yeni özellikler ilk olarak 28 Ocak'ta ABD'de devreye girecek.
 7. İngiltere'deki Oxford Üniversitesi araştırmacılarına göre sıkı futbol taraftarlarında takımlarının maçlarını izlerken oluşan stres seviyesi kalp krizi riski gibi tehlikeli sağlık durumları yaratıyor.
 8. Rolls-Royce, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfırlamayı hedefleyen İngiltere’de elektrik üretimi için mini nükleer santral üretmeyi planlıyor. 2029 yılına kadar üretilecek olan mini santraller, şirketin fabrikasında üretilip, kurulacağı yere kamyonla taşınacak.
 9. Endonezya'da balık tutmak için suya açılan 16 yaşında bir gencin boynuna, denizden sıçrayan bir zargana balığı saplandı. Muhammed Idul isimli gencin zargana halen boynundayken paylaşılan fotoğrafı viral oldu.
 10. Bilim insanları, antik Mısırlı bir rahibin sesini 3D yazıcı aracılığıyla hayata döndürdü. Araştırmacılar çalışmaları neticesinde 'e' sesli harfi benzeri bir ses elde etmeyi başardılar. Ölü bir insanın sesinin ilk kez bilim aracılığıyla hayata döndürüldüğü düşünülüyor.
 11. ABD Başkanı Donald Trump, 'Yüzyılın anlaşması' olarak tanımladığı ve İsrail - Filistin sorununa kalıcı çözüm getireceğini vadettiği yeni Orta Doğu barış planını birkaç gün içerisinde açıklayacağını söyledi. Trump, "Harika bir plan. Filistinliler başta negatif yaklaşabilir ama onlar için de iyi bir plan olduğunu görecekler" diye konuştu.
 12. ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden azli istemiyle Senato'da başlayan dava süreci devam ediyor. Davanın jüri üyeleri olarak iddia ve savunma makamlarının konuşmalarını dinlemesi gereken birçok senatör ise oturumlar sırasında uyuklayıp bulmaca çözmekle ve oyun oynamakla suçlanıyor.
 13. ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein, hakkında açılan ve müebbet hapis istemiyle yagılandığı kamu davasında ilk kez hakim karşısına çıktı. Savcı Hast, açılış konuşmasında jüri üyelerine seslendi ve "Orada oturan adam sadece Hollywood'un en etkili isimlerinden değil. O bir tecavüzcüydü" dedi. Duruşmada ifade veren oyuncu Annabella Sciorra, Weinstein'ın kendisine tecavüz ettiğini anlattı. Weinstein hakkındaki tüm iddiaları reddediyor.
 14. İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin Polonya'da kurduğu Auschwitz- Birkenau toplama kampının, Sovyet askerlerince kurtarılışının üzerinden 75 yıl geçti. 1942'den 1944 yazına kadar her gün, Almanya'nın Avrupa'da işgal ettiği yerlerden, yüzbinlerce insan trenlerle kampa getiriliyordu. Ve burada 1944 yazına kadar çoğu Yahudi 1.1 miyon kişi Naziler tarafından öldürüldü.
 15. Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Londra'nın kuzeyindeki Enfield bölgesinden İngiltere Parlamentosu'na seçilen Feryal Demirci Clark ilk konuşmasını yaptı.
 16. Doğa belgesellerindeki anlatımıyla dünyaca ünlü bir isim olan Sir David Attenborough, BBC'nin iklim değişikliği özel yayını için verdiği röportajda durumun "kriz" noktasına ulaştığını söyledi. Ünlü belgeselci Attenborough, değişimin Çin'den başlaması gerektiği görüşünü de savundu.
 17. Fred Fugen ve Vince Reffet, dünyanın en zorlu coğrafyasında jet kanatlarla uçtu. Saatte 400 km hıza ulaşan ikili, Çin'in Hunan bölgesinde "Cennetin Kapısı" olarak bilinen Tianmen Dağı'ndan geçti.
 18. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'nin Türkiye'ye petrol arama çalışmalarına katılma teklifi geldiğini açıkladı. BBC Türkçe'ye konuşan Somali Petrol ve Maden Bakanı ise henüz bir anlaşma imzalanmadığını, Türkiye ile ilişkiler iyi olsa da hiçbir şirkete özel bir durum olmadığını, önce ülkede yasanın geçmesi gerektiğini söyledi. Bazı petrol sahalarının ruhsatı ise yıllar öncesinden yabancı şirketlere verilmişti. Peki Somali açıklarındaki rezerv ne kadar ve Türkiye için önemi ne?
 19. Kadınların Savunma Taktikleri serisinin beşinci bölümünde, reklamcı ve iletişimci Ömür Kula, erkek egemen iş hayatında ilerleyebilmek için kullandığı "savunma taktikleri"ni anlattı. Esra Yalçınalp'in haberi.
 20. ABD, Halkbank'ın İran yaptırımlarını delmekle suçlandığı davada katılmayacağı her duruşma için başlangıçta günlük bir milyon dolar ceza ödemesini talep etti. Hükümet, federal hakime ilettiği talepte bankanın katılmadığı her sonraki duruşma için bu cezanın iki katına çıkmasını istedi. İlk hafta bu ceza 7 milyon dolar, ikinci haftada 21 milyon ve sekiz hafta sonunda 1,8 milyar dolara ulaşabilir.
 21. Çin'in Vuhan kentinde ağır solunum yolu enfeksiyonuna yol açan ve koronavirüs ya da corona virüsü adıyla bilinen yeni bir tür şu ana kadar 600'den fazla kişiye bulaştı ve 25 kişinin ölümüne yol açtı. İnsandan insana bulaşabilen virüs, ABD ve Japonya'ya da ulaşmış durumda. SARS benzeri bir koronavirüs nasıl ve nerede ortaya çıktı, ne kadar tehlikeli, Çin'de ve dünya genelinde ne gibi tedbirler alınıyor?
 22. Angola Başsavcılığı Afrika'nın en zengin kadını olan, eski Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos'un kızı Isabel dos Santos hakkında zimmetine para geçirmek ve kara para aklama suçlarından inceleme başlatıldığını açıkladı. İngiltere'de yaşayan dos Santos'un ülkesine dönmemesi halinde hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarılacağı belirtiliyor.
 23. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın işkence yöntemlerini tasarlamak ve uygulamaktan sorumlu psikologlar Guantanamo Körfezi'ndeki askeri mahkemede tanık olarak ifade vermeye başladı. Ön duruşmada pişmanlık sergilemeyen psikolog James Mitchell, saldırıların kurbanları için ifade verdiğini söyleyerek, "Bugün olsa yine yapardım" dedi.
 24. Ekrandaki ünlü karakterleri Türkçe seslendiren oyuncular uzun süredir seslendirdikleri eserlerin ticari kullanımlarıyla ilgili hak mücadelesi veriyordu. 20 Ocak'ta stüdyolar tarafından da kabul edilen protokollerle bu konuda önemli bir mesafe katettiler. Önde gelen oyuncular süreci BBC Türkçe'ye anlattı.
 25. Kraterin 2,2 milyar yıl önce çarpan bir göktaşı nedeniyle oluştuğu ve 70 km çapında olduğu belirlendi. Bu çarpmanın gezegenimizde eski bir buzul çağın sona ermesine yol açtığı tahmin ediliyor.
 26. Libya'daki çatışmaların sonlandırılması için Berlin'de liderlerin bir araya geldiği konferanstan, 55 maddelik bir sonuç bildirisi çıktı. Ancak eski kararlara atıf yapılan ve siyasi çözüme geçiş için yapılması gerekenlere yer verilen bildiride, kalıcı ateşkes için somut bir sonuç yer almıyor. Konferansta Hafter'in de tanıyacağı bir hükümetin kurulması çağrısı yapıldı.
 27. Angola'nın eski devlet başkanlarından Jose Eduardo dos Santos'un kızı ve damadının, servetlerini ülkenin varlıklarını yolsuzluk ve usulsüzlükle sömürerek elde ettiğini ortaya koyan belgeler BBC'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası yayın kuruluşuna sızdırıldı.
 28. Türkiye genelinde artan soğuklarla birlikte konutlarda tüketilen doğalgazın miktarı da, maliyeti de yüksek seviyelere ulaştı. "#DoğalgazFaturası" etiketiyle paylaşılan faturalar kısa sürede Twitter'da Türkiye gündemine girdi. Peki Türkiye neden doğalgazı Avrupa ülkelerine kıyasla daha pahalıya alıyor, fiyatların düşürülmesi için yapılan öneriler neler?
 29. Dünyanın en zenginlerinden Bezos'un telefonunun Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın gönderdiği WhatsApp mesajıyla hacklendiği haberinin yankıları sürüyor. Bezos'un hacklendiği iddiaları, ünlü iş adamının sevgilisiyle olan fotoğraflarının deşifre olmasından, sahibi olduğu gazetenin yazarlarından Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine kadar bir dizi olayla ilişkilendiriliyor. Olayla ilgili bilinenleri derledik.
 30. Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığı sorusuna bir yanıt bulduklarını açıkladı. Stresin saçların beyazlamasında etkili olduğu tahmin ediliyor ancak bu beyazlama sürecinin vücutta nasıl oluştuğu bilinmiyordu. Araştırmada yer alan Prof. Hsu "Keşfimiz, stresin zarar verici etkisinin, tahmin ettiğimizden daha fazla olduğunu gösteriyor" diyor ve zararın geri dönüşü olmadığını söylüyor.
 31. Otomotiv sanayi ve beyaz eşya üreticilerinin aralarında bulunduğu metal sektöründe çalışan 130 bin işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşı sağlanamadı. Görüşmelerin sonuçsuz kalmasıyla binlerce metal işçisi grev kararı aldı. Fundanur Öztürk'ün haberi.
 32. Rusya Devet Başkanı Vladimir Putin, İsa Peygamger ve Meryem Ana hakkında espriler yapan bir Rus komedyen, güvenliğinden endişe ettiğini söyleyerek, ülkesinden ayrıldığını açıkladı. 25 yaşındaki Aleksandr Dolgopolov, tek kişilik komedi gösterilerinin görüntülerinin polis tarafından inceleniyordu.
 33. Elon Musk'a ait SpaceX şirketi, Falcon 9 roketiyle ilk acil durum manevrasını başarıyla tamamladı. Roket, fırlatıldıktan 80 saniye sonra infilak ettirildi. İki test mankenini taşıyan Dragon kapsülü paraşütle Florida'nın 30 km açıklarında denize indi.
 34. ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın Kasım Süleymani'yi öldürmelerine yanıt vermesi halinde, ülkenin kültürel açıdan önemli noktalarına saldırı düzenleme tehdidinde bulundu. İran’da tarihi öneme sahip yüzlerce yer var. Bunların 20’den fazlası UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.
 35. Pasifik'teki ada ülkeleri Samoa ile Kiribati, TSİ 13.00’te 2020'ye giren ilk ülkeler oldu. 2020, Yeni Zelanda’nın Auckland ve Wellington kentleriyle Avustralya’nın Sydney şehrinde görkemli havai fişek gösterileriyle karşılandı. 2020’ye girecek son ülke, Güney Pasifik’te yer alan Amerikan Samoası olacak.
 36. 2019'un önemli olaylarını, dünyanın dört bir yanındaki foto muhabirleri etkileyici fotoğraflarla anlattı.
 37. Dünyanın dört bir yanından okurlar çektikleri fotoğrafları, yayınlanması için BBC'ye gönderiyor. BBC editörleri, 2019'da okurlardan gelen en güzel fotoğrafları derledi.
 38. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iki hafta sonra, göreve başlamasının 20. yılını kutlayacak. 20 yıldır devlet başkanı ve başbakan olarak Rusya'yı yöneten Putin, çok sayıda jeopolitik krizi atlatmayı başardı. Eski bir KGB ajanı olan Putin 31 Aralık 1999'da göreve başladığında ABD'yi Bill Clinton, Türkiye'yi ise o yıl başbakanlığı Mesut Yılmaz'dan devralan Bülent Ecevit yönetiyordu.