BBC Türkçe

BBC Turkish - Haberler, Son Dakika Haberleri, Haber-Analiz, Video
 1. İngiltere hükümeti, Covid 19'un Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla, yurt dışından ülkeye seyahat edeceklere test zorunluluğu getirdi. 7 Aralık'tan itibaren ülkeye giriş yapanların, hızlı antijen testi veya PCR testi ile Covid olmadıklarını belgelemeleri gerekecek. Hükümet'in pandemi danışmanlarından Profesör Woolhouse, alınan yeni önlemlerin yeni bir dalgayı önlemede "çok geç" kaldığını söyledi.
 2. Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu bugün TBB'nin yeni başkanının seçilmesiyle sonuçlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, mevcut başkan Metin Feyzioğlu'nu geride bırakarak TBB'nin yeni başkanı oldu.
 3. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87. yıldönümü vesilesiyle yayımladığı video mesajında, "Her ne kadar kadınlarımız seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında elde etmişlerse de haklarını özgürce kullanmaya AK Parti ile başlamışlardır" dedi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise 8 Mart'ta Meclis'e sundukları ve eşit temsili öngören kanun teklifinin AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildiğini söyledi.
 4. Beslenme uzmanları, Covid-19 hastalarının iyileşmesinde yiyecek ve içeceklerin önemli bir rol oynadığını söylüyor. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi Covid'de de vücut normalden daha fazla enerjiye ve sıvıya, hücrelerin ve dokuların onarımı için de ekstra proteine ihtiyaç duyar.
 5. Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Yunanistan ziyareti sırasında Midilli adasındaki göç merkezine giderek, sınırları değil insanları korumaya öncelik verme çağrısı yaptı. Papa'nın 50 kadar göçmeni İtalya'ya götürmesi de bekleniyor.
 6. Bugünkü Antalya'nın Demre ilçesi sınırılarında yer alan Myra Piskoposu Aziz Nikolas'ın (Saint Nicholas) ya da yaygın şekilde bilinen adıyla Noel Baba'nın iskeletinden alındığı belirtilen "kutsal kemik parçası", Hollanda'nın Başkenti Amsterdam'da defnedildi.
 7. 46 öğretmen 29 Kasım tarihinde kamu görevinden ihraç edildiler. Bunlar arasında yer alan ve Diyarbakır'da görev yapan sendikalı 19 öğretmen, Diyarbakır Eğitim Sen 1 No'lu Şube'de iki gün sürecek bir oturma eylemi ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
 8. ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin yanı sıra 19 ülkenin imzaladığı ortak açıklamada, Taliban'ın, eski hükümet mensupları ve güvenlik personeline zarar vermeyecekleri yönündeki vaatlerini yerine getirmesi istendi.
 9. Endonezya'nın Java adasındaki Semeru volkanının patlaması sonucu en az 14 kişi öldü, 56 kişi de yaralandı. Volkanın etrafında yaşayan çok sayıda kişi dev kül bulutlarının yükselmesiyle birlikte bölgeyi boşalttı.
 10. Erdoğan'ın yeni ekonomi politikaları, Avrupalı yatırımcıları Türkiye'ye çekebilecek mi? Alman iş dünyası, pandemi ve siyasi sorunlar nedeniyle Çin'e alternatif ararken, çok büyük potansiyele sahip olmasına rağmen Türkiye konusunda kuşkular sürüyor. Uzmanlar, son gelişmeleri BBC Türkçe'ye değerlendirdi.
 11. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçime çağrı mitinglerinin ilkini Mersin'den başlattı. "Milletin sesi" adı altında gerçekleştirilen ilk mitingde "Tayyip istifa, hükümet istifa" sloganlarıyla karşılanan CHP lideri, "Onun istifa etmesine gerek yok, göndereceğiz zaten. Geliyor gelmekte olan diyoruz, birileri de gidecek" görüşünü dile getirdi. Ayşe Sayın, Mersin'den aktarıyor.
 12. Hollanda'daki Lahey Bölge Mahkemesi, Türkçe'de kebap ve ızgara et ürünleri satılan lokantalar için kullanılan "Kebapçı" kelimesini, ticari marka olarak kabul ederek, bu ismi tescil ettiren Amsterdam'daki restoran dışındaki işletmelerde kullanılamayacağına karar verdi.
 13. İnsanların özel hayatını cihazları vasıtasıyla izlemek için tasarlanan casus yazılımların kullanımı artıyor. Uzmanlar bu konuda farkındalık çalışmalarının yapılması gerektiğini söylüyor.
 14. Bilim insanları gen düzenleme teknolojisiyle sadece dişi veya sadece erkek fareler doğurtmayı başardı. Bu teknik, her yıl dünya çapında milyarlarca hayvanın istenen cinsiyette doğmadıkları için öldürülmesini sonlandırabilir.
 15. Dünya Sağlık Örgütü, son koronavirüs varyantı Omicron'u "kaygı verici varyantlar" kategorisine aldı. İngiltere, Belçika, Hollanda, Japonya, Türkiye ve başka birçok ülke hızla bazı Afrika ülkelerine seyahat yasağı getirdi. Ancak varyant yayılmaya başladı ve şimdiye kadar birçok ülkede tespit edilmiş durumda. Varyant hakkında bilinenleri derledik.
 16. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni Covid-19 varyantı Omicron'un görüldüğü ülke sayısının her gün arttığını açıkladı, tüm ülkeleri "hazırlıklı olmaları" yolunda uyardı. WHO Batı Pasifik Bölgesi Başkanı Doktor Takeshi Kasai, yeni varyantın büyük ihtimalle bilinenden daha geniş bir coğrafyaya yayıldığını söyledi. Kasai, "Yine de Delta varyantından çıkarılan dersler var" dedi.
 17. Amerikan yönetiminin Covid'in muhtemel yeni dalgasına karşı kış planında milyonlarca kişiye bedava test yapılması ve uluslararası seyahatlerin daha sıkı kurallara tabi olması da var.
 18. İngiltere'de yedi farklı Covid-19 aşısı üzerinde yapılan bir araştırma, 3. doz aşılar arasında mRNA teknolojisiyle üretilen Pfizer ve Moderna'nın en yüksek korumayı sağladığını ortaya koydu.
 19. BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, Covid-19 aşısının yeni Omicron varyantına karşı büyük olasılıkla koruma sağladığını açıkladı. Öte yandan İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Amerikan ilaç şirketi Moderna'nın CEO'su Stéphane Bancel, koronavirüse karşı geliştirilmiş olan aşıların Güney Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı Omicron üzerinde, daha önceki varyantlardaki kadar etkili olamayabileceği uyarısında bulundu.
 20. İlk olarak geçtiğimiz hafta Güney Afrika'da tespit edilen koronavirüsün Omicron varyantının görüldüğü ülke sayısı artıyor. Peki bu varyant hakkında ne biliniyor, bu varyant nasıl tespit ediliyor? BBC Sağlık Muhabiri Philippa Roxby'nin haberi.
 21. Dolar/TL kuru son haftalarda sürekli rekor kırsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan düşük faiz politikasında ısrarlı, kendi ifadesiyle "Ekonomik Kurtuluş Savaşı"nı sürdürmekte kararlı. Peki Erdoğan neden ekonomistlerin daha çok enflasyon, yüksek işsizlik ve yoksulluğa yol açacağı uyarısında bulunmasına rağmen politikalarını sürdürmekte ısrar ediyor?
 22. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonla mücadele için "düşük faiz, ihracata dayalı büyüme ve istihdam" odaklı olarak açıkladığı yeni ekonomi politikasını uygulama kararı, ekonomi yönetiminde de değişimi beraberinde getirdi.
 23. Türkiye'de yıllık enflasyon TÜİK'e göre yüzde 21,31, ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'na göre ise yüzde 58,65. BBC Türkçe'ye konuşan uzmanlar, Türkiye'de resmi veriler ve hissedilen gerçek enflasyon arasındaki fark arttıkça, halkın giderek yoksullaştığını ve gıdaya erişimin ciddi bir mesele haline geldiğini söylüyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.
 24. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Bunun üzerine bilgi almak amacıyla TÜİK'e giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu binaya alınmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise "Ana muhalefet partisi genel başkanı mekân basmaya gidemez" dedi.
 25. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" teyit ederken , kredi notunun görünümünü ise "negatif" olarak revize etti.
 26. 2021'de brüt asgari ücret, yüzde 21,56'lık zamla 3 bin 577 TL'ye yükselse de Türk Lirası'nın yıl içindeki değer kaybı, alım gücünün azalmasına yol açtı. Peki Türkiye'deki asgari ücret diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ne durumda? Yeni yılda beklenen zam ne kadar? BBC Türkçe'den Onur Erem inceledi.
 27. Yeraltı sularının çekilmesiyle oluşan bu coğrafi biçimlerin meydana gelmesi aslında 30 yıldan fazla sürüyor ancak Konya'da artık her yıl 20-30 obruk oluştuğu gözlemleniyor. Yeraltı su su seviyesinin düşmesi, sondaj yoluyla aşırı su kullanımı ve kuraklığın artması obruk oluşumunu hızlandıran etkenler arasında.
 28. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre Türkiye'de 2010 yılından bu yana 3 binin üzerinde kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kurulmuş çok sayıda mekanizma ve çıkarılmış yasa mevcut. Peki kadın cinayetleri neden önlenemiyor? BBC Türkçe'den Neyran Elden'in haberi
 29. Pandemi döneminde Uludağ, İstanbul'dan gözüküyordu. Fakat yasaklar bittiğinden beri bu pek mümkün değil. Bunun nedeni hava kirliliği.
 30. Tüm Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatları rekor seviyede yükselirken, kıtanın ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan Rusya'nın bu durumu lehine kullandığı iddia ediliyor.
 31. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması kararını uygulamayan Türkiye için "ihlal prosedürü" başlattı. Türkiye, böylece, 2010'dan bu yana Azerbaycan'dan sonra bu sürece tabi tutulan ikinci ülke oldu. Bakanlar Komitesi'nde yapılan oylamada, 35 ülke "ihlal prosedürü" başlatılmasına destek verdi. Avrupa Konseyi, Türkiye'den 19 Ocak'a kadar görüşünü iletmesini istedi. Kavala davasında bir sonraki duruşma 17 Ocak'ta.
 32. CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti temsilcilerinin üzerinde çalıştığı "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" önerisi 5 ana başlıktan oluşuyor; Yasama, Yürütme ve Yargı alanlarında kapsamlı öneriler içeriyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.
 33. Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çarşamba akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir görüşme gerçekleştirdi.
 34. Suriye'nin kuzeyindeki fiili özerk yapıya öncülük eden Kürtler, Türkiye'nin planladığı dördüncü askeri müdahaleyi, Rusya ve ABD'nin caydırıcı tutumu sayesinde savuşturdu. Peki Ankara ve Şam'ın direnç noktalarını aşarak siyasi çözümün parçası olabilecekler mi? Fehim Taştekin, son gelişmeleri BBC Türkçe için analiz etti.
 35. Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 1 Aralık itibarıyla geçerli olmak üzere sanayi kuruluşları ile elektrik üretimi yapan santrallerde kullanılan doğalgaza yüzde 20 oranında zam yapıldığını duyurdu.
 36. Sinema seti çalışanı Çetin Kaya, 29 Kasım'da İstanbul'un Kadıköy ilçesinde polis memuru S.E.'nin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Polis memuru "kasten öldürme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. İstanbul Valiliği, Meclis gündemine de taşınan olayın bir kovalamaca sonunda gerçekleştiğini ifade etti. Ancak aile avukatları ise bu açıklamayı yalanladı ve Kaya'nın elleri kelepçeliyken yakın mesafeden vurularak öldürüldüğünü iddia etti.
 37. İtalya'da aşı karşıtı olduğu belirtilen bir sağlık personeli, Covid belgesi alabilmek için "sahte kolla" aşı yaptırmaya gitti.
 38. Meksika'da arkeologlar başkent Mexico City'nin (mariachi) sokak müzisyenleriyle ünlü Garibaldi Meydanı yakınlarında 16. yüzyıldan kalma bir Aztek sunağını ortaya çıkardı. Sunağın, Azteklerin başkenti Tenochtitlán'ın İspanyollar tarafından ele geçirilmesi sonrasında yapılmış olduğu düşünülüyor.
 39. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGIT) toplantısı için Stockholm'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaparak Ukrayna konusunu görüştü. Blinken, Rusya'yı çatışmaya girmemek konusunda uyarırken Lavrov, ABD ve müttefiklerinin güvenlik garantilerini görüşmeyi reddetmesi durumunda "kendi güvenliğini korumak için gerekli önlemleri alacağını" söyledi.
 40. Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin'de Perşembe akşamı gerçekleştirilen askeri törenle uğurlandı. Merkel, önümüzdeki haftaya kadar görevinde kalmaya devam edecek.