BBC Türkçe

BBC Turkish - Haberler, Son Dakika Haberleri, Haber-Analiz, Video
 1. Galatasaray, Süper Lig’in 36’ncı haftasında karşılaştığı Ankaragücü’nü deplasmanda 4-1 yenerek, elde ettiği 82 puanla bitime iki hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Futbol yazarları, geçen sezonu 13'üncü olarak hezimetle bitiren Galatasaray'ın bu yılki başarı öyküsünü BBC Türkçe'den Burak Abatay'a anlattı.
 2. CHP’de ilk değişim, Meclis grup yönetiminde olacak. Seçimden hemen sonra “istifaya hazır olduklarını” ifade eden Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) da kapsamlı değişikliğe gidileceği beklentisi yüksek.
 3. Premier Lig futbol maç yayınlarını yasa dışı bir şekilde on binlerce kişiye aktaran beş kişi hapis cezasına çarptırıldı.
 4. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs’taki zaferi, Özbek medyasında da işlendi. Yorumcular bunun Türk ekonomisi ve demokrasi için kötü bir sonuç olduğunu fakat Özbekistan ve Orta Asya için iyi sonuçlar vereceğini söyledi.
 5. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 28. Dönem milletvekilleri, Cuma günü TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek görevlerine başlayacak. Ayşe Sayın'ın haberi.
 6. Seçmenlerin yüzde 70'inden fazlasının Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediği Diyarbakır'da pek çok kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferinin ardından hayal kırıklığı yaşıyor. Hatice Kamer'in haberi.
 7. AKP, CHP, MHP, Yeşil Sol Parti ve İYİ Parti Meclis’te grup kuracak sandalye sayısına ulaştı. HÜDA PAR, Demokratik Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Türkiye İşçi Partisi de ittifaklar içinde barajı aşarak, parlamentoda temsil olanağına kavuştu. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.
 8. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü yeniden göreve seçildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda katılım oranı Tunceli hariç tüm illerde azaldı. En fazla düşüş, ilk turda da sandığa katılımın az olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde oldu. Haritalar ve grafiklerle adayların oy oranları ve sandığa katılımdaki değişimi inceledik.
 9. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı ikinci turunda muhalefet, İstanbul’daki gücünü artırdı. 28 Mayıs seçimlerinde İstanbul’da oluşan tabloyu inceledik.
 10. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesi sonrası haftaya 20 seviyesinin üstünde başlayan Dolar/TL kuru bundan sonra nasıl bir seyir izleyecek? BBC Türkçe'den Özge Özdemir uzmanlara sordu.
 11. OpenAI ve Google Deepmind başkanları da dahil, çok sayıda uzman, yapay zekanın (AI) insanlığın yok olmasına yol açabileceği konusunda yayımlanan bir bildiriyi imzaladı.
 12. BBC'ye konuşan Çin Hastalık Kontrol Merkezi'nin (CDC) eski başkanı Profesör George Gao, koronavirüsü bir laboratuvardan sızmış olma olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Çin hükümeti ise virüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan sızdığı iddialarını reddediyor.
 13. İtalya’da geçen hafta sonu bir gölde batan teknede 2 İtalya gizli servis ajanı, emekli bir İsrail güvenlik görevlisi ajanı ile bir Rus kadın hayatını kaybetti. İtalya basınına göre olumsuz hava koşulları sonrası batan teknede 20 kadar istihbarat görevlisi bulunuyordu.
 14. ABD Başkanı Joe Biden, Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla telefonla arayarak tebrik etti. Reuters’ın aktardığına göre, Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce gazetecilere konuşan Biden, görüşmede Erdoğan’ın F16 savaş uçaklarının satışını gündeme getirdiğini, kendisinin de cevaben İsveç'in NATO'ya üyeliğinden bahsettiğini söyledi.
 15. BBC Avrupa Editörü Katya Adler'e göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Türkiye'nin küresel stratejik önemi arttı. Adler, "Türkiye, NATO’nun tüm misyonlarında yer alan ittifakın önemli bir üyesi. Erdoğan, Rusya ile yakın ilişki içinde olsa da, Ukrayna’ya askeri yardım da yapıyor" diyor.
 16. BBC Türkçe ekibi, 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerini Ankara'da takip etti, iki partinin seçmenleriyle konuştu. Gün boyu süren heyecanlı bekleyiş, akşam saatlerinde yerini Ankara sokakları ve Külliye'de coşkulu bir kutlamaya, CHP Genel Merkezi ve çevresinde ise hayalkırıklığına bıraktı.
 17. 28 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde zafer, Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın oldu. İkinci turun ardından interaktif haritamızı güncelledik.
 18. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın galibiyetiyle sonuçlanan cumhurbaşkanlığı ikinci turu sonuçları, Hollanda ve Belçika medyasında geniş yer buldu.
 19. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, dünya basınında geniş yer buldu.
 20. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi İtalya basınında çok sayıda haber, yorum ve analizle yer aldı. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.
 21. 14 Mayıs’taki genel seçimlerinde çoğunluğu sağlayamayan ve Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Millet İttifakı ve ittifakı oluşturan partilerin liderleri, seçim yenilgisini, partilerinin yetkili kurullarında masaya yatıracak ve partilerin yol haritaları da buna göre belirlenecek. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın Ankara kulislerine yansıyan bilgileri aktarıyor.
 22. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçimler öncesi 481 sayfalık bir beyanname yayımlayarak yeni dönem için hedeflerini ve vaatlerini sıralamıştı. Bu vaatlerden öne çıkanları, konu başlıklarına göre aktarıyoruz.
 23. Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası piyasa uzmanları Türkiye ekonomisinin geleceği ile ilgili çeşitli tahminlerde bulundu. Uzmanlar, ekonomide yön değişikliğine gidilmezse, Türkiye’yi zor günlerin beklediği görüşünde birleşti.
 24. Son dönemde Konca Kuriş’in adı kadın hakları savunucuları tarafından sıklıkla gündeme getiriliyor, Hizbullah tarafından işkenceyle öldürülmesiyle, İslami feminizmin ülkede gelişiminin önünde engel oluşturduğu yorumları yapılıyor. Konca Kuriş’in kim olduğunu, nasıl bir etki yarattığını inceledik. Çağıl Kasapoğlu'nun haberi.
 25. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim zaferi sonrası yaptığı balkon konuşmada, “İnşallah Türkiye Yüzyılı'nı beraber inşa ve ihyaya devam ediyoruz" dedi. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Her zaman hakkınız, hukukunuz için mücadele verdim, vermeye devam edeceğim” diye konuştu.
 26. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yarışan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ipi göğüsleyen taraf oldu. Peki bundan sonrası için iktidar ve muhalefet partilerinin gündemleri neler olacak? Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi
 27. Kosova’nın kuzeyinde Sırp göstericiler ile polis ve NATO askerleri arasında yaşanan çatışmalarda 25 barış gücü askeri yaralandı.
 28. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, idam veya müebbet hapis cezasını da içeren eşcinsellik karşıtı yasayı imzalayarak yürürlüğe soktu.
 29. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 2019 yılından bu yana ilk kez komşu ülke Brezilya’yı ziyaret etti.
 30. İngiltere’nin Gloucester kenti yakınlarındaki Coopers Tepesi’nde düzenlenen peynir yuvarlama yarışına bu yıl da yüzlerce kişi katıldı.
 31. Reuters haber ajansına göre İsveç Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in NATO'ya üyeliği konusunu görüşmek için Türkiye'yle "yakında" bir araya gelineceğini söyledi.
 32. Kore Savaşı’nda ölen bir Amerikalı askerin kalıntıları, 73 yıl sonra gömülmesi için ailesine teslim edildi. Onbaşı Luther Herchel Story’nin, yaralandıktan sonra bölüğünün geri çekilebilmesi için koruma ateşi açarken, 1 Eylül 1950’deki bir çatışmada hayatını kaybettiğine inanılıyor.
 33. Hindistan'ın başkenti Delhi'de dün 16 yaşında bir kadın, sokakta defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet sonrası 20 yaşındaki bir erkek gözaltına alındı. Güvenlik kameraları görüntüleri, şüphelinin kadının kafasını büyük bir taşla ezdiğini gösteriyor.
 34. İsviçre'de yapılan araştırmalarda felçli bir adam elektronik beyin implantları sayesinde sadece düşünme yoluyla yürüyebildi.
 35. 40 yıldır yapılan araştırmalardan elde edilen verilere dayanan bir inceleme, bitkilere dayalı beslenmenin kalp sağlığına iyi geldiğini gösteriyor.
 36. Türkiye ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimine giderken dolar/TL kuru 20’nin üzerine çıkarak rekor kırdı. Diğer yandan son dönemde piyasada döviz sıkışıklığı yaşanıyor. Peki bu nakit sıkışıklığının nedeni nedir ve bu durum nelere yol açabilir? Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından piyasalar ile dolar/TL kurunu neler bekliyor?
 37. Türkiye'de ekonomi yönetimi 14 Mayıs seçimlerinden kısa süre sonra kredi kartlarına nakit avans kullanımı sınırlandı. Merkez Bankası Cuma günü bu kararını geri aldı ancak BBC Türkçe'ye konuşan kaynaklar, ticari kredilere erişimde sorunların devam ettiğini söylüyor. "Döviz kurunu kontrol etmeyi amaçladığı" belirtilen düzenlemenin ekonomi yönetiminin yaşadığı zorluğu yansıttığı düşünülüyor. Merve Kara Kaska'nın haberi.
 38. Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.
 39. Washington'ın Çin'in bu ileri teknolojilere erişimini engelleme çabaları devam ediyor.