BBC Türkçe

BBC Turkish - Haberler, Son Dakika Haberleri, Haber-Analiz, Video
 1. Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve en az 10 ili etkileyen iki büyük deprem sonrasında kurtarma çalışmaları sürerken, enkaz altından mucize kurtuluş haberleri de geliyor.
 2. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, İngiltere'deki Türk toplumu ve İngiliz hayır kuruluşları, depremzedelere yardım için harakete geçti.
 3. 6 Şubat sabahı meydana gelen depremlerden sonra çok sayıda ülkeden taziye ve yardım mesajları geldi. Peki ülkeler deprem için Türkiye'ye hangi yardımları sağlıyor?
 4. Meksika, ünlü arama kurtarma köpeklerinin bir kısmını, enkaz altında kalanların çıkartılmasına yardımcı olmaları için Türkiye'ye gönderiyor. 16 eğitimli köpeğin bulunduğu uçak başkent Mexico City'den yola çıktı.
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilde, genel hayata etkili afet bölgesi ve 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etme kararı aldıklarını açıkladı. Karar Resmi Gazete'de de yayımlandı. Peki süreç nasıl işleyecek?
 6. BBC Türkçe muhabiri Fundanur Öztürk, Kahramanmaraş depremlerinden en fazla etkilenen illerden biri olan Hatay'ın İskenderun ilçesinde bir mahalleyi ziyaret etti ve mahalle sakinlerinin arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili izlenimlerini aktardı.
 7. BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer, 6 Şubat'ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde çok büyük zarar gören Adıyaman'da, arama kurtarma çalışmalarını takip etti ve depremzedelerle konuştu:
 8. Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük depremde merkez üssüne yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Gaziantep'te de büyük yıkım yaşandı. AFAD'ın yaptığı en son açıklamaya göre Gaziantep'te şimdiye kadar 500'e yakın kişi hayatını kaybetti.
 9. Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 8.574'e yükseldi. AFAD açıklamasına göre büyüklükleri Pazarcık'ta 7,7 ve Elbistan'da 7,6 olarak ölçülen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan depremlerde yaralananların sayısı ise 49 bini aştı.
 10. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, deprem nedeniyle kentte 2 bine yakın yıkılmış bina olduğunu ve kayıpların çok fazla olduğunu, arama-kurtarma ekiplerinin kente gelmeye başladığını söyledi. Resmi rakamlara göre Hatay'da 872 can kaybı, 2 bin 666 da yaralı var.
 11. Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük depremden en fazla etkilenen illerden biri yaklaşık 200 kilometre kuzey doğuda bulunan Malatya. Şehirde hasar gören ve yıkılan çok sayıda bina var. Yapılan son resmi açıklamaya göre, 166 kişi hayatını kaybetti. 3 binden fazla yaralı var.
 12. Kahramanmaraş depremlerinin Suriye'de yol açtığı yıkımın bilançosu ağırlaşıyor. Suriye Sağlık Bakanlığı ve Suriyeli arama kurtarma ekibi Beyaz Baretliler'e göre ölü sayısı 2600'ü geçti.
 13. Türkiye’de Pazartesi günü meydana gelen ve Suriye’deki kayıplarla birlikte binlerce kişinin öldüğü deprem, dünyada son on yılın en çok can kaybına yol açan sarsıntılarından biri olarak tarihe geçti. Peki, deprem anında neler yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?
 14. Kahramanmaraş'taki depremler, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda meydana geldi. Türkiye'nin en aktif deprem bölgelerinden biri olan Doğu Anadolu Fay Hattı, hangi illerden geçiyor?
 15. Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem; sismologlara göre Anadolu ve Arap yarımadasına uzanan 100 kilometreden uzun bir çatlağa yol açtığı için son yılların en geniş çaplı depremi oldu.
 16. Bu sabah 04:17'de meydana gelen ve Türkiye'de en az 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve daha sonra 13:24'te Elbistan ilçesinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremde ölü sayısı 1121'e yükseldi. AFAD ile Kandilli Rasathanesi ilk etapta verdikleri deprem büyüklük değerini daha sonra revize etti. Peki depremin büyüklüğü nedir, nasıl ölçülür?
 17. Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Türkiye saati ile 13.24'te bir büyük deprem daha gerçekleşti. 7.6 büyüklüğündeki depremde birçok hasarlı bina yıkıldı. 10 saatten kısa bir sürede yaşanan ikinci büyük deprem sırasında birçok bölge muhabiri kayıt yapıyordu.
 18. ABD, ülkedeki önemli askeri sahalar üzerinde casusluk yaptığını söylediği Çin’e ait dev balonu bir savaş uçağıyla vurup, düşürdü. Savunma Bakanlığı, balonun Amerikan karasuları üzerindeyken vurulduğunu teyit etti. Operasyon yapılırken, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerindeki üç havaalanı ve hava sahası kapatıldı.
 19. Kripto para ticareti son yıllarda pandemi ve yükselen enflasyonun da etkisiyle bütün dünyayı etkisi altına aldı. Şimdi bu ticari alışkanlığı bağımlılık haline getirenleri tedavi ettiğini öne süren lüks merkezler farklı ülkelerde boy gösteriyor.
 20. Arjantin Merkez Bankası (BCRA), ülkede hızla yükselen enflasyon karşısında yeni 2 bin pesoluk banknotunun yürürlüğe gireceğini duyurdu.
 21. Samsung Mobile şirketinin İngiltere Genel Müdür Yardımcısı James Kitto, kızına 11 yaşına kadar akıllı telefon vermediğini açıkladı.
 22. Güney Kore'de Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmeye başlanmasıyla maske takma zorunluluğu da büyük ölçüde azaltıldı.
 23. Polonya Spor ve Turizm Bakanı Kamil Bortniczuk, 40 kadar ülkenin 2024'te düzenlenecek Paris Olimpiyatlarını boykot edebileceğini ve bunun bütün bir etkinliği anlamsız hale getireceğini söyledi.
 24. Teknoloji devi Apple'ın satışları 2022'nin sonunda, artan yaşam maliyeti ile karşı karşıya kalan müşterilerin satın alma gücünün düşmesi nedeniyle azaldı.
 25. Dünya, 2023'ün gelişini coşkuyla kutladı. Pasifik ülkesi Kiribati, yeni yılı ilk karşılayan ülke oldu. Londra'da Thames Nehri kıyısındaki ışık ve havai fişek gösterilerini 100 binden fazla kişi izledi. Gösterilerde, 2022'de hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth de anıldı.
 26. Kansere karşı verdiği mücadeleyi 82 yaşında kaybeden Brezilyalı efsane Pele, birçok kişi tarafından gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak kabul ediliyor. İşte 'Kral' lakaplı futbolcunun saha içi ve dışındaki yaşamından bazı kareler.
 27. 2022'de dünyanın dört bir yanından, haber ajansı fotoğrafçıları tarafından çekilen fotoğraflar.
 28. Arjantin, 1986’dan sonra ilk kez Dünya Kupası'nı kazanmanın sevincini yaşıyor.