BBC Türkçe

BBC Turkish - Haberler, Son Dakika Haberleri, Haber-Analiz, Video
 1. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü serbestliği ile ilgili Salı günü TBMM’ye bir kanun teklifi vereceklerini duyurmasının ardından tepkiler sürüyor.
 2. DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Altılı Masa’da “kriz” iddialarını değerlendirdi: “Altı genel başkanın birlikte çalışma iradesi çok güçlü. Masada hiçbir gerilim yaşanmadı.”
 3. Son on günde Japon Denizi’ne doğru tam beş füze fırlatan Kuzey Kore’nin yaptığı altıncı ve son füze denemesi Japonya’da büyük paniğe neden oldu. 
 4. Nobel Fizik Ödülü, kuantum mekaniği alanındaki çığır açıcı çalışmaları nedeniyle Frasız bilim insanı Alain Aspect, Amerikalı bilim insanı John Clauser ve Avustuyalı bilim insanı Anton Zeilinger'e verildi.
 5. Trump’ın iş insanlığından başkanlık sonrasına yolculuğunu anlatan kitapta, eski ABD Başkanı’nın belgeleri sık sık tuvalete attığı, danışmanlıklarını yapan kızı ve damadını bir ara işten kovmak üzere olduğu ve Meksika’daki uyuşturucu laboratuvarlarını bombalamayı düşündüğü gibi çarpıcı detaylar yer alıyor.
 6. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Elon Musk'ın Ukrayna'da barışa dair Twitter'da başlattığı ankete bir başka anketle yanıt verdi.
 7. İngiliz basınına göre İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye giriş yapan göçmenlerin sığınmacı başvurusu yapmasını engelleyecek yeni bir düzenlemeyi bugün tanıtacak.
 8. Hollanda’daki Rotterdam Lahey Hava Havalimanı'nda biletsiz bir yolcu, güvenlik ekiplerini atlatarak İspanya’nın Malaga kentine giden uçağa binmeyi başardı. 
 9. Kuzey Kore'nin, Japonya üzerinden orta menzilli balistik füze fırlattığı açıklandı. Füze nedeniyle Japonya'nın kuzeyinde halka sığınaklara saklanmaları uyarısı yapıldı. Füze Japonya'nın doğusunda Pasifik Okyanusu'na düştü.
 10. İngiltere'de gazete manşetlerinde bugün, hükümetin farklı birçok kesimin tepkisini çeken ve ülkeyi ekonomik çalkantıya sürükleyen vergi indirimi planından geri adım atması var.
 11. Ukrayna ordusunun, Rus işgali altındaki Herson kentinin kuzeydoğusunda Dinyeper Nehri çevresindeki Rus mevzilerini aştığı bildiriliyor. Ukrayna askerlerinin doğudaki Luhansk'ta da ilerleme kaydettiği haberleri geliyor.
 12. Ünlü İngiliz müzik grubu Beatles’ın 61 yıl öncesindeki bir konserinde çekilmiş fotoğrafları gün yüzüne çıktı.
 13. İran'da "başörtüsünü düzgün takmadığı" gerekçesiyle rejime bağlı ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümü, ülke çapında bir isyan dalgası başlattı. BBC Türkçe'ye konuşan İranlılar, bu protestoların "uzun zamandır süren haksızlık, yolsuzluk ve sosyo ekonomik eşitsizliklerin bir dışavurumu" olduğunu söylüyor. Fatima Çelik'in haberi.
 14. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkede yaklaşık 20 gündür devam eden protestoların arkasında ABD ve İsrail’in olduğunu savundu. Hamaney, 100’den fazla kişinin öldüğü protestolarda güvenlik güçlerine destek belirtti.
 15. İran'da yaklaşık 20 gündür süren protestolarda polisin, Tahran'ın en prestijli üniversitelerinden Şerif Teknoloji Üniversitesi'nde öğrencilere müdahale ettiği bildiriliyor. Devlet medyası ve sosyal medyada yer alan haberlere göre polisin kuşattığı üniversitede öğrenciler kampüsün otopark alanında mahsur kaldı.
 16. "Çarşaf sonunda yasaklandı. Bu kadınlar için bir zaferdi. Ama aynı zamanda bir trajediydi. Çünkü seçme hakkı ellerinden alınmıştı. Tıpkı 1970’de çarşafın resmen yeniden zorunlu kılındığında olduğu gibi."
 17. Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hatlarında geçen hafta meydana gelen sızıntıların durduğunu ve hatlardan bir tanesinin kullanıma açılabileceğini açıkladı.
 18. Rusya, Ukrayna'da işgal ettiği Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerini geçen hafta resmen ilhak ettiğini duyurdu. BBC bu bölgelerde yaşayan Ukraynalılarla konuşarak işgal altında yaşamın nasıl olduğunu ve bu kentlerdeki hayatın ne kadar "Ruslaştığını" sordu.
 19. Çeçen lider Kadirov, 18 yaşından küçük üç oğlunun Ukrayna'daki savaşa katılacağını açıkladı
 20. Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerini ilhak ettiğini açıklamasının ardından, Ukrayna ordusu bugün Donetsk'teki stratejik Lyman kentini tamamen kuşattığını bildirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dünkü ilhak açıklaması sonrası "ülkesinin tüm toprağı bağımsızlığına kavuşana kadar savaşma" sözü vermişti.
 21. Türkiye'de yüzde 80'e varan enflasyonun hayatlarınızı nasıl etkilediğini enflasyon hikayelerini paylaştığımız seride anlatıyoruz. Bize yazdıklarınız ve anlattıklarınızı derlediğimiz serinin bu haberinde yükselen fiyatların kişisel bakım, hijyen ve temizlik ürünleri üzerindeki etkisini ele aldık.
 22. Türkiye'de yüzde 80'e varan enflasyonun hayatlarınızı nasıl etkilediğini enflasyon hikayelerini paylaştığımız seride anlatıyoruz. Bize yazdıklarınız ve anlattıklarınızı derlediğimiz serinin bu haberinde yükselen fiyatların teknolojik ve elektronik ürünler üzerindeki etkisini ele aldık.
 23. Enflasyon, artan fiyatlar, ekonomik gelişmeler, bazen sadece terim, rakam ve verilerle anlatıldığında soğuk ve kuru bir gerçeğe dönüşebiliyor. Ancak bu sayıların ardında hayatları etkilenen milyonlarca insan var. Biz de yeni başlayan “Enflasyon hikayeleri” serisinde, bize yazdıklarınız ve anlattıklarınızdan yola çıkarak yüksek enflasyon devrini anlatalım istedik. Serinin ilk haberinde artan kitap fiyatları ve eğitim masraflarının okuyucuları ve öğrencileri nasıl etkilediğini derledik.
 24. 1973 yılında düzenlenen Oscar ödül töreninde Marlon Brando’ya verilen en iyi erkek oyuncu ödülünü reddetmek üzere sahneye çıkan Amerikan yerlisi aktör Sacheen Littlefeather 75 yaşında hayatını kaybetti.
 25. BBC Panorama araştırması, İngiltere'de kamu vergilerinden milyarlarca dolarlık fon alan Drax adlı yenilenebilir enerji şirketinin Kanada'da çevre için en önemli ormanlarda kesim yaptığını tespit etti. Odun yakmak sürdürülebilir bir enerji üretim yöntemi mi? Bu süreç nasıl gelişti?
 26. Güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakatını imzalayan muhalefet partilerinin liderlerinin oluşturduğu “ltılı Masa, ikinci tur görüşmelerin ilk toplantısında, geçiş sürecinin yol haritası ve “ön koalisyon protokolü” olarak da adlandırılan temel ortak politikalara ilişkin yol haritasını ele aldı.
 27. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde Pazar günü gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısında, siyasi parti temsilcilerinin krize yol açacak açıklamalar yapması halinde, liderlerin telefon diplomasisi yürüterek, soruna hızla müdahale etmesi kararı alındı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi...
 28. Ankara’da müzisyen Onur Şener, çalıştığı mekandan çıkarılan üç kişilik bir grup tarafından darp edilerek öldürüldü. Cinayet zanlılarından ikisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memuru olduğu iddiasına ilişkin BBC Türkçe'nin ulaştığı Bakanlık kaynakları, açıklama yapılmayacağını kaydetti.
 29. Endonezya’nın Doğu Java eyaletindeki Malang şehrinde oynanan futbol maçında meydana gelen izdiham sonucunda en az 125 kişi hayatını kaybetti. Kalabalığa müdahale eden polislerin de aralarında bulunduğu kişilerle ilgili soruşturma başlatıldı.
 30. Avrupa Birliği gıda güvenliği ve hastalık önleme kurumlarının son verilerine göre kuş gribi vakaları yüzünden İngiltere ve Avrupa ülkelerinde son bir yıl içinde 47,7 milyon kuş öldürüldü.
 31. İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, en yüksek gelir grubunun vergisini yüzde 45'ten yüzde 40'a çeken bütçe düzenlemesi teklifinin geri çekildiğini açıkladı.
 32. İngiltere’de bulunan Kielder Astronomik Gözlemevi, bölgede beliren Kuzey Işıkları’nı görüntüledi.
 33. İsrail’de arkeologlar, bir doğa koruma alanı içerisinde, duvarda saklanmış, 7’nci yüzyıldan kalma 44 saf altın sikkenin bulunduğunu duyurdu.
 34. Nobel Tıp Ödülü, insanın evrimi konusundaki çalışmaları nedeniyle İsveçli bilim insanı Svante Paabo'ya verildi.
 35. Hollanda Sözleşmeli Futbolcular Derneği (VVCS) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki profesyonel futbolcuların yüzde 11'i, kendi liglerindeki maçlar için bahis oynuyor.
 36. Amerikan televizyon yıldızı Kim Kardashain, Instagram hesabı üzerinden "yasa dışı şekilde" bir kripto para biriminin reklamını yaptığı gerekçesiyle 1,26 milyon dolar para cezası aldı.
 37. Ian Kasırgası, ABD'nin Florida eayletinin batı kıyılarında, ağır sellere, süratle esen rüzgarlara ve su kabarmamalarına yol açtı. İki milyondan fazla hane ve iş yeri hala hala elektrik alamazken, eyalet sakinleri kasırganın yarattığı yıkımla baş başa kaldı.