بی بی سی فارسی

BBC ‮فارسی - صفحه اول
 1. با گذشت بیش از دو هفته از اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب شدید معترضین بویژه در دانشگاه شریف در شب یکشنبه ۱۰ مهر) ، هنوز تنش و جو امنیتی در بسیاری از نقاط کشور حکمفرماست. حمله نیروهای امنیتی و ماموران بسیج به دانشگاه صنعتی شریف که با محاصره دانشگاه، تیراندازی، شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت گسترده و خشونت‌آمیز ده‌ها دانشجو همراه شد، خشم و بهت بسیاری را در جامعه دانشگاهی و در میان عموم مردم برانگیخت.
 2. از ساعات اولیه محاصره دانشگاه شریف، بسیاری از کاربران فضای مجازی، از عادل فردوسی‌پور، فارق‌التحصیل رشته متالوژی و استاد این دانشگاه پرسیدند چرا سکوت کرده است؟ سکوتی که البته شکسته شد اما نمی‌توان گفت چقدر برای منتقدان قانع‌کننده بوده است.
 3. نیروهای اوکراینی قلمروهای بیشتری را در مناطقی که به طور غیرقانونی به روسیه ضمیمه شده‌اند، پس گرفته‌اند؛ این نیروها در حال پیشروی در نزدیکی شهر جنوبی «خرسون» و تحکیم دستاوردهایشان در شرق این کشور هستند. مقامات منصوب شده روسیه در خرسون این پیشروی را تایید کرده‌اند، اما می‌گویند که نیروهای روس در حال سنگرگیری و مقاومت هستند.
 4. مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه (۱۲ مهر ماه) پس از بررسی «صلاحیت» محمدمهدی زاهدی وفا، به وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی در وزات‌خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی رای نداد. با اینکه ابراهیم رئیسی هم در صحن مجلس از برنامه‌های وزیر پیشنهادی خود دفاع کرد اما در نهایت از مجموع ۲۷۲ رای، آقای زاهدی باید ۱۳۷ رای موافق می‌گرفت که این اتفاق نیفتاد.
 5. کره شمالی در اقدامی که به نظر می‌رسد تلاشی عمدی برای افزایش تنش‌ و زیر فشار گذاشتن ژاپن و آمریکا باشد، موشکی را بر فراز ژاپن شلیک کرده است. ساعاتی بعد آمریکا و کره جنوبی در واکنش، یک رزمایش بمباران نقطه‌ای اجرا کردند. اولین آزمایش موشکی کره شمالی از فراز ژاپن در پنج سال گذشته، اعتراض منطقه‌ای و بین‌المللی وسیعی را برانگیخته است.
 6.  دو منبع نزدیک به خانواده نیکا شاکرمی، معترض ۱۶ ساله، به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که امروز «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند.»
 7. آیت الله علی خامنه‌ای در سه دهه حکمرانی در ایران با اعتراضات فراوانی روبرو بوده است از جمله شورش مشهد، اعتراضات قزوین، تظاهرات شیراز و اراک که جملگی در اوایل دهه ۷۰ خورشیدی اتفاق افتاد. هر چند اعتراضات دیگری هم در دوره ای که حکومت کنترل کاملی بر رسانه ها داشته، رخ داده که چندان به عرصه عمومی کشیده نشده و ایرانیان از آن مطلع نشدند.
 8. حمله خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و ماموران بسیج به دانشگاه شریف خشم و بهت بسیاری را در جامعه دانشگاهی و در میان عموم مردم برانگیخت. انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف در بیانیه‌ای تند، روز یکشنبه دهم مهرماه را «روز خونین» دانشگاه و «لکه ننگ دیگری بر کارنامه حاکمیت» توصیف کرد و از همه دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها خواست به نشانه همبستگی با دانشگاه شریف کلاس‌های خود را تعطیل کنند.
 9. اگر طی یک سال گذشته سطح برخورد حکومت با سینماگران منتقد خود در حد تهدید به ممنوع کردن فعالیت یا صدور حکم توقیف فیلم‌های آنها یا اجرای حکم زندان برای فیلمسازان مستقلی مانند جعفر پناهی و محمد رسول‌اف بود، طی چند روز گذشته شنیدن خبر درباره هجوم ماموران امنیتی به خانه چهره‌های مشهور سینما و تلویزیون به دلیل موضع‌گیری درباره اعتراض‌های مردمی دو هفته اخیر چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. همانطور که خبر بازداشت یا ممنوع‌الخروج شدن فوتبالیست‌های با سابقه بازی در تیم ملی دیگر عجیب نیست. این شیوه رفتار یک ساله کم‌سابقه و فراتر از پیش‌بینی بدبین‌ترین ناظران بود. اما آنچه از روز ۲۲ شهریور - بعد از اعلام خبر کشته شدن مهسا امینی - در ایران رخ داده است، نه تنها جمهوری اسلامی را با یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های طول عمرش مواجه کرده است، بلکه صحنه فرهنگ و رسانه کشور را نیز به شکل کامل تغییر داده است.
 10. با وجود خودداری روزنامه ها از پوشش مستقیم وقایع اعتراضی جاری در ایران، روزنامه‌های غیرحکومتی به تلاش خود برای انعکاس وقایع با وجود فشارهای محسوس امنیتی، ادامه داده اند. در حال حاضر دست کم سه روزنامه‌نگار از روزنامه های شرق، هم میهن و دنیای اقتصاد، در بازداشت ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران هستند.
 11. کشورهای اروپایی در مورد تلاش‌های خود برای کاهش وابستگی خود به سوخت فسیلی روسیه بسیار علنی سخن می‌گویند، اما در مورد اتکای آنها به روسیه برای انرژی هسته‌ای صحبت چندانی نشده است. 
 12. دستورات تکان دهنده آیت‌الله خمینی در اواخر عمر، اغلب تبعاتی عظیم و درازمدت را در پی داشتند. به همان ترتیب، تصمیم‌های پایان دوره رهبر فعلی هم می‌توانند تبعاتی در همین ابعاد داشته باشند. فارغ از آنکه این تصمیم‌ها در چه شرایطی گرفته شوند، یا پایان دوره او، در چه زمانی فرا برسد.
 13. هفته هفتم رقابت‌‌های لیگ برتر فوتبال، زیر سایه اعتراضات سراسری در ایران و بدون حضور تماشاگران برگزار شد. این بار دیگر نه بحثی بر سر حضور یا عدم حضور زنان در شهرستان‌ها بود و نه حتی شیوه بلیت‌فروشی.
 14. در دومین گزارش از پروفایل نامزدهای اصلی رقابت برای رياست جمهوری جدید برزیل، کتی واتسون می‌پرسد که آیا لوییز ایناسیو لولا داسیلوا همان آدمی است که بیست سال پیش جهان را مبهوت کرد یا نه. 
 15. طرفداران رئیس جمهور برزیل او را به عنوان یک رهبر افسانه‌ای می‌بینند و متقاعد شده‌اند که او دوباره در انتخابات پیروز خواهد شد.
 16. ایرانیان خارج از کشور تجمع‌های گسترده‌ای را در بیش از ۱۵۰ شهر در اقصی نقاط دنیا برگزار می‌کنند. این تجمعات تا حالا از جمله در نیوزیلند، چند شهر استرالیا، توکیو ژاپن، سئول کره جنوبی، برلین آلمان ، رم ایتالیا، زوریخ و برن در سوئیس و استکهلم سوئد برگزار شده است.
 17. در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته هشتم لیگ برتر، آرسنال میزبان تاتنهام در داربی شمال لندن بود. در فوت‌و‌فن، نگاهی داشتیم به این بازی همیشه حساس.
 18. مهسا نام دختری است که از سقز آمده بود به پایتخت، آمد و بعد جهان نام او را به ده‌ها زبان تکرار کرد. دو روز بعد دم دمای صبح در گورستان سقز به خاک سپرده شد. هنوز هفته‌ای نگذشت و هنوز عامل قتل وی معلوم نشد، صدها هنرمند مشهور از چهار گوشه جهان، برای مادر و پدرش دل سوزاندند. مهسا امینی نشانه‌ای ماندگار از فرشته‌هایی که هر قرن یک بار ظاهر می‌شوند و ظهورشان طلوع معجزه‌ایست که راهی دراز را  یکشبه می‌رود.  
 19. می‌گویند «علما و مشایخ» در خوابند. کشور در «آتش شرارت» می‌سوزد و روحانیت در«بستر عافیت» نشسته‌اند
 20. با انتشار اخبار سرکوب و بازداشت‌های گسترده معترضان و همزمان با پیشنهاد ۶ کشور اروپایی برای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی،‌ کانادا فرمانده سپاه و وزیر اطلاعات ایران را تحریم کرد. وزیر خارجه آلمان هم اتفاقات دیشب در دانشگاه شریف در تهران را «غیرقابل تحمل» خواند
 21. هفته پیش وزارت اطلاعات ایران بی‌بی‌سی فارسی را به تولید آن چه که «اخبار کذب» می‌نامد و «تشویق به شورش» متهم کرد. هم‌زمان، آزار و اذیت آنلاین صورت گرفته از سوی بعضی از مخالفان به برخورد فیزیکی با خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی حین پوشش تظاهرات در خارج از ایران تبدیل شده است. لیلیان لندور، مدیر بخش اخبار بین‌المللی بی‌بی‌سی در بیانیه‌ای این رفتار را محکوم کرده است.
 22. ده‌ها دانشجو در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان با راه‌اندازی تظاهراتی خواستار حق تحصیل برای دختران شدند و حمله اخیر به دانشجویان در کابل را محکوم کردند. در همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز از افزایش آمار قربانیان حمله انتحاری روز جمعه (هشتم میزان/مهر) به مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل خبر داده است.
 23. تیراندازی، ضرب و جرح، توهین، بازداشت، شلیک گاز اشک‌آور: در پی یورش نیروهای امنیتی و لباس شخصی ده‌ها دانشجو بازداشت ‌شده‌اند که از سرنوشت آنها و یا نهاد بازداشت کننده آنها اطلاعی در دست نیست. وزیر علوم با حضور در میان دانشجویان معترض آنها را به هدر دادن بیت‌المال متهم کرده است و هشدار داده که دانشجویان باید هزینه «بی‌قانونی‌شان را بدهند.» گزارش‌ها و تصاویر زیادی از محاصره دانشگاه شریف، تیراندازی و بازداشت گسترده دانشجویان منتشر شده است. ماموران لباس شخصی درهای دانشگاه را بسته و به دانشجویان با «گاز اشک‌آور، گلوله ساچمه‌ای و جنگی» حمله‌ور شده‌اند.
 24. انتخابات ریاست جمهوری برزیل با حضور دو نامزد اصلی، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور چپ‌گرای سابق و ژائير بولسونارو، رئیس‌جمهور راست افراطی فعلی به دور دوم می‌رود.
 25. در طول یک هفته گذشته معترضان در شهرهای مختلف ایران تجمع‌های ضدحکومتی برگزار کرده‌اند؛ اعتراضاتی که علیرغم تهدیدهای تازه مقام‌ها برای برخورد با معترضان ادامه یافته است. جرقه این اعتراضات بعد از مرگ مهسا امینی زده شد، دختر ۲۲ ساله‌ای که بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت. یک گروه شبه‌نظامی به نام نخسا یا «نیروهای خودجوش سرزمین‌های اسلامی» که سابقه حضور در جنگ سوریه را هم دارد، گفته معترضان را در شب‌های اخیر در تهران «قلع و قمع» کرده است. اما ساختار ماشین سرکوب در جمهوری اسلامی چیست؟
 26. مهسا (ژینا) امینی، دختر کرد ۲۲ ساله ایرانی در بازداشت پلیس ایران جان سپرد. مرگ او اعتراضاتی گسترده به پا کرد. نامش در شبکه‌های اجتماعی میلیون‌ها بار تکرار شد و در کنار هشتگ‌های مربوط به نوید افکاری، آبان ۹۸ و سرنگونی هواپیمای اوکراینی، از پرتکرار ترین هشتگ سوشیال مدیای فارسی شد.
 27. کامیلا، همسر شاه جدید بریتانیا، سال‌ها در کنار او بوده، اما نه چندان آسان.
 28. با برگزاری کنکور سراسری در ایران و تب و تاب قبولی در رشته‌های محبوب در دانشگاه‌های ایران، مدتیست که آزمون «یوس» برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه هم خبرساز شده است. این آزمون برای کسانی بیشتر جذابیت دارند که موفق به کسب رتبه بالا در کنکور یا ورود به دانشگاه‌های ایران برای ادامه تحصیل در رشته دلخواه خود نشده‌اند و از طریق این آزمون در صددند در مقطع «کارشناسی» به دانشگاه‌های کشور همسایه راه یابند.
 29. لیز تراس نخست وزیر جدید بریتانیا جیمز کلورلی را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرده است. آقای کلورلی در واقع جانشین خود خانم تراس می‌شود که در یک سال اخیر سمت وزیر خارجه بریتانیا را در اختیار داشت.
 30. تمایلات ضدّ روسی در ارمنستان در حال اوج‌گیری است. دو عامل اصلی این روند یکی تشدید اخیر تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ و انفجار مرگبار در یک مرکز خرید در ایروان است.  
 31. تازه‌ترین جرقه خشونت در عراق بعد از آن شعله‌ور شد که مقتدی صدر، روحانی شیعه و رهبر جریان صدر اعلام کرد که از سیاست کناره‌گیری می‌کند. این تصمیم مقتدی صدر بعد از آن اعلام شد که آیت‌الله کاظم حائری، مرجع تقلید شیعیان، در بیانیه‌ای کم‌سابقه از مرجعیت کناره‌گیری کرد. کاظم حائری کیست و چه نسبتی با صدر دارد؟
 32. میخائیل گورباچف، رهبر سابق شوروی، یکی از بانفوذترین چهره‌های سیاسی قرن بیستم بود. او در زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی رهبر این کشور بود. در آن زمان بیش از ۷۰ سال از عمر اتحاد شوروی می‌گذشت، و این کشور از زمان جنگ جهانی دوم بخش‌های وسیعی از آسیا و اروپای شرقی را تحت سلطه خود داشت. با این حال، وقتی او در سال ۱۹۸۵ فرآیند اصلاحات را شروع کرد، هدفش صرفا احیای اقتصاد راکد کشور و ترمیم رویه‌ها و فرآیندهای سیاسی آن بود. او نمی‌دانست که تلاش‌هایش نقطه آغاز سلسله رویدادهاییست که نهایتا به پایان حکومت کمونیستی در اتحاد شوروی و همچنین دیگر کشورهای اقماری آن منجر خواهد شد.
 33. مهدی تاج که به دلیل «ناراحتی قلبی» و پس از جنجال‌های ناشی از قرارداد با مارک ویلموتس از ریاست فدراسیون فوتبال کناره‌گیری کرده بود، بار دیگر روی صندلی ریاست نشست.
 34. ۴۰ سال است که آنا ماریا تورتورا گوجه فرنگی‌های رسیده و خیارهای تازه خود را در غرفه خود در بازار رم به مشتریان وفادار می‌فروشد. او گمان هم نمی‌برد که دختر جوانی که دست در دست پدربزرگش در صف خریداران می‌ایستاد، می‌تواند نخست وزیر بعدی ایتالیا باشد.
 35. سازمان اطلاعات سپاه پاسداران همکاری با یک موسسه بین‌المللی حمایت از مستندسازان به نام «کلوز آپ» را ممنوع کرده است. این سازمان اطلاعاتی مدعی شده است که کلوزآپ یک «موسسه صهیونیستی» است که «با حمایت‌های مادی و معنوی» اسرائیل فعالیت می‌کند. 
 36. سلمان رشدی، رمان‌نویس متولد هند، که لحظاتی پیش از شروع سخنرانی‌اش در نیویورک هدف حمله با چاقو قرار گرفت، به دلیل فعالیت‌های ادبی که پنج دهه ادامه داشته، تهدید به مرگ شده بود.
 37. واکنشهای بین المللی به اعتراضات سراسری علیه حکومت ایران بیشتر شده است. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای شدید‌الحن در محکومیت سرکوب معترضان در ایران خبر داده است.
 38. مسعود بهنود این هفته نگاهی کرده است به کتاب‌های "زبان روشن‌فکران" گردهم‌آوری منصوره موسوی و رمان"گنبدهای قرمز دوست‌داشتنی" از فاطمه کلانتری
 39. با وجود ادامه اعترضات گسترده پس از کشته‌شدن مهسا امینی، به نظر می رسد که مقام‌های ایران هنوز درباره چگونگی مواجهه با آن سر درگم هستند‌.