صدای آمریکا به فارسی

صدای آمریکا
 1. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات هسته‌ای می‌گوید که جمهوری اسلامی از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نخواهد کرد. رسانه‌های ایران روز یک‌شنبه ۱۴ آذر اظهارات علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری آنسا ایتالیا را بازتاب دادند. آنها نوشته‌اند که باقری بر «فعال‌سازی دوباره قرارداد هسته‌ای سال ۲۰۱۵» و «لغو تحریم‌ها» تأکید کرده و با بیان این که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق برجام خارج شد، گفته است که بنابراین «واشنگتن باید گام نخست را بردارد.» سه متحد اروپایی ایالات متحده در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روز جمعه در یک بیانیه مشترک گفتند پیش‌نویس توافق‌های پیشنهادی دولت جدید ایران مایه «ناامیدی و نگرانی» است. در حالی که برخی گزارش‌ها در روز جمعه حکایت از آن داشت که متون پیشنهادی از دید هیئت‌های مقابل «غیرجدی و غیرقابل پذیرش» بوده و طرفین خواستار توقف موقت مذاکرات برای مشورت شده‌اند، اما نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت دور هفتم مذاکرات تمام نشده و هفته آینده ادامه می‌یابد.     روز شنبه ۱۳ آذر ماه، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده از احتمال وضع تحریم‌های بیشتر در صورت از بین رفتن توافق هسته‌ای توسط ایران خبر داد و گفت که ایران در دور هفتم مذاکرات هسته‌ای پیشنهادهایی ارائه کرد که هر آن چه پیشتر در مورد آن موافقت شده بود را به عقب برگرداند؛ یعنی هر یک از مصالحه‌هایی که ایران در شش دور مذاکرات مطرح کرده بود، و همه مصالحه‌هایی را که دیگران و به‌ویژه ایالات متحده ارائه کرده بودند را به عنوان مبنا تلقی کرده و سپس درخواست‌های بیشتری ارائه کرد.     دور هفتم مذاکرات برجام از دوشنبه هشتم آذر آغاز شد. شش دور قبلی در دولت حسن روحانی انجام شد و طرف‌های مقابل اصرار دارند مذاکرات از همان جایی که متوقف شده ازسرگرفته شود.
 2. در حالی که تجمع‌های بازنشستگان فولاد در شهرهای تهران، اهواز، و اصفهان در اعتراض به اجرا نشدن مطالبات حقوقی و معیشتی ادامه دارد، در آذربایجان شرقی نیز بیش از دو هزار نفر از کارگران اعتصابی مجتمع مس سونگون در ششمین روز اعتراض‌های صنفی خود در محاصره نیروهای گارد ویژه قرار گرفته‌اند.  اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران صنعت فولاد به میزان ناچیز مستمری‌ها و شرایط بد معیشتی همچنان ادامه دارد. این بازنشستگان روز یک‌شنبه ۱۴ آذر به طور هم‌زمان در شهرهای اصفهان و اهواز تجمع کردند و شماری نیز در تهران مقابل ساختمان صندوق فولاد خواستار اجرا و اصلاح طرح همسان‌سازی حقوق شده و شعارهای انتقادی سر دادند.  یکی از شعارهای معترضان «این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی» بود.     در اصفهان نیز معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود با این تورم و گرانی با چه مجوزی دو میلیون تومان از حقوق همسان‌سازی فولاد کم کرده‌اید؟      دریافت مستمری بالاتر از خط فقر، درمان رایگان و رفع مشکلات بیمه تکمیلی، اجرای قانون همسان‌سازی حقوق، و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد از مهمترین خواسته‌های معترضان است. خبرگزاری ایلنا به نقل از معترضان صندوق فولاد نوشته، افزایش ناچیز دریافتی‌ها که ناشی از اعمال نادرست قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی صندوق فولاد است، منطبق با میزان تورم و هزینه‌های زندگی ما نیست و این صندوق قصد ندارد با تامین منابع مالی این همسان‌سازی را که ۲۷ درصد نسبت به سایر صندوق‌های بازنشستگی کمتر پرداخت شده، اصلاح کند.  در همین حال از آذربایجان شرقی خبر می‌رسد که کارگران دومین معدن مس بزرگ ایران در ششمین روز اعتصاب خود در محاصره نیروهای انتظامی و گارد ویژه قرار گرفته‌اند. به نوشته اتحادیه آزاد کارگران ایران پس از آن که مدیران مجتمع مس سونگون بیش از دو هزار کارگر معترض را تهدید کردند که چنان‌چه به اعتصاب خود پایان ندهند با دولت طرف خواهند بود، از ساعات اولیه یک‌شنبه خبر می‌رسد که نیروهای انتظامی و گارد ویژه با حضور گسترده در ورودی مجتمع مس سونگون مانع از تردد کارگران می‌شوند. بر اساس این گزارش خانواده این کارگران تهدید کرده‌اند چنانچه اتفاقی برای کارگران اعتصابی روی دهد از شهرهای ارومیه، تبریز، ورزقان و اهر به محوطه مجتمع خوهند آمد و دست به اعتراض خواهند زد. کارگران مجتمع مس سونگون در اعتراض به لغو قراردادهای موقت و همچنین اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل دست از کار کشیده‌اند. مجتمع مس سونگون بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی سالیانه دارد و در شهریور ماه سال جاری بخشی از بهره‌برداری از این مجتمع به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، بازوی اقتصادی سپاه، واگذار شده است.     ویدئویی از اعتصاب کارگران مجتمع مس سونگون در ورزقان نیز منتشر شده است که در آن یک دستگاه جرثقیل به سرعت و به شکل خطرناکی به سوی معترضان حرکت می‌کند و از میان جمعیت رد می‌شود.    
 3. با کاهش امیدها نسبت به سرانجام مذاکرات احیای برجام در وین، ارزش ریال ایران به پایین‌ترین‌ سطح خود رسیده است. روز یکشنبه هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران برای نخستین بار در تاریخ به قیمت ۳۰هزار و ۴۵۰ تومان معامله شد. به گزارش سایت بن‌بست که نرخ‌‌های برابری ارزها در ایران را گزارش می‌کند، هر پوند انگلیس نیز به قیمت ۴۰هزار و ۳۲۰ تومان معامله شد. در حالی که پیش از این دولت حسن روحانی رکورددار سقوط ارزش ریال بود، در دولت ابراهیم رئیسی ارزش واحد پول ایران به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. کاهش ارزش ریال منجر به کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و افزایش قیمت‌ کالاهای وارداتی می‌شود. دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از روز دوشنبه ٨ آذر در وین، پایتخت اتریش آغاز شد و جمعه به پایان رسید. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه در مصاحبه‌ای اختصاصی با رویترز گفت به نظر نمی‌رسد ایران درباره انجام آنچه برای بازگشت به پیروی متقابل از برجام ضروری است جدی باشد.     یک مقام ارشد وزارت خارجه نیز روز شنبه در جمع خبرنگاران از احتمال وضع تحریم‌های بیشتر در صورت از بین رفتن توافق هسته‌ای توسط ایران خبر داد. پیشتر، کمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ایران طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای برای احیای توافق برجام را مهمترین عامل افزایش قیمت ارز در ایران عنوان کرده بود و گفت: «اگر در برجام اتفاقی نیفتد و شرایط امروز ادامه داشته باشد نرخ دلار به بالاتر از ۳۰ هزار تومان هم می‌رسد، اما اگر برجام احیا شود و امکان فروش دو و نیم میلیون بشکه نفت را داشته باشیم و میزان درآمدهای نفتی بالا برود، مشکلی در مدیریت ارزی کشور نخواهیم داشت.» افزایش قیمت دلار در ایران معمولا بر قیمت سایر اجناس و خدمات در این کشور تاثیر منفی می‌گذارد و سطح عمومی قیمت‌ها را بالا می‌برد. در حال حاضر میزان تورم در ایران حدود ۴۵ درصد است.
 4. نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه از قدرت‌های جهانی خواست در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای بین‌المللی برجام، موضع سختی علیه ایران اتخاذ کنند. این در حالی است که مقامات ارشد دفاعی و اطلاعاتی اسرائيل نیز برای گفتگو در مورد مذاکرات شکست خورده اخیر در وین میان ایران و قدرت‌های‌جهانی، عازم واشنگتن شدند. به نوشته آسوشیتدپرس، اسرائیل با نگرانی نظاره‌گر مذاکرات قدرت های جهانی با ایران در وین بر سر احیای توافق سال ۲۰۱۵ برجام است.  ایران هفته گذشته در آغاز از سرگیری مذاکرات، موضع سختی را در پیش گرفت. این نشان می‌دهد که از نظر تهران، مواردی که در شش دور قبلی گفتگو‌ها در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی مورد بحث قرار گرفته بود، قابل مذاکره مجدد است.  از سوی دیگر ادامه پیشروی‌های هسته‌ای ایران ملاحظات و مواردی را که برای دو طرف در  مذاکرات مورد اهمیت است، افزایش داده است. نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه کابینه خود گفت: «ایران باید هزینه تخلفات خود را بپردازد.»     وی افزود: «از هر کشوری که در وین با ایران مذاکره می‌کند می‌خواهم که موضع محکمی اتخاذ کند و به ایران بفهماند که نمی‌تواند همزمان به غنی‌سازی اورانیوم و مذاکره بپردازد.» اسحاق هرتزوگ، رئيس جمهوری اسرائيل، نیز روز یکشنبه در توئيتر نوشت این کشور از یک راه حل جامع دیپلماتیک با ایران استقبال می‌کند اما اسرائيل امکان استفاده «همه گزینه‌ها» را برای خود محفوظ می‌دارد.     اگرچه اسرائیل طرف مذاکره نیست، اما در طول این مذاکراتی که قرار است این هفته از سر گرفته شود، خط ارتباطی خود را با متحدان آمریکایی و اروپایی حفظ کرده است. دیوید بارنیا، رئیس موساد، اواخر روز شنبه در سفری از پیش اعلام نشده به واشنگتن رفت و بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل، نیز روز چهارشنبه برای دیدار با لوید آستین، همتای آمریکایی خود، و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اسرائيل را ترک می‌کند. یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائيل، نیز هفته گذشته در لندن و پاریس بود تا در مورد مذاکرات احیای برجام با متحدان اروپایی اسرائیل گفتگو کند. بنت گفت اسرائیل از فاصله زمانی بین مذاکرات برای متقاعد کردن آمریکایی‌ها برای «استفاده از ابزاری متفاوت» علیه برنامه هسته‌ای ایران استفاده می‌کند. به نوشته آسوشیتدپرس او توضیح بیشتری در این خصوص نداد. به طور گسترده تصور می شود که اسرائیل و ایالات متحده عملیات مخفیانه‌ای را علیه پرسنل هسته‌ای و زیرساخت های ایران در تلاشی برای خراب کاری در برنامه هسته‌ای ایران انجام داده‌اند. اسرائیل همچنین از یک تهدید نظامی «معتبر» علیه ایران به عنوان اهرم فشار حمایت می‌کند.   * این مطلب تصحیح و به روزرسانی شده است
 5. پس از واکنش‌ها به اظهارات رئیس پلیس اماکن تهران مبنی بر ممنوعیت استفاده از نام‌های ترکی، کردی، لری، و شمالی برای واحدهای صنفی در پایتخت، دبیر شورای فرهنگ عمومی چنین خبری را «صد در صد کذب» خواند و گفت «مشکل بر سر رسم‌الخط است.» مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی، یک‌شنبه ۱۴ آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا خبر ممنوعیت استفاده از «نام‌های محلی و غیرفارسی» برای اماکن تهران را رد کرد و گفت چنین خبری «کذب» است و این شورا بر اقداماتی برای «تقویت هویت ملی اهتمام دارند.» او ایران را به لحاظ قومی و زبانی «متنوع» خواند و با تأکید بر شفافیت سیاست‌ها در این زمینه، گفت: «نه‌تنها ما مخالف نامگذاری اسم‌ها و عناوین موجود در جامعه ایران نیستیم، بلکه آن را مظهری از تنوع و اقتدار فرهنگی ایران می‌دانیم.» وی همچنین گفت که مشکل بر سر «رسم‌الخط» و «سیاست‌های قبلی اجرانشده» یا «نیازمند بازنگری» است. در ساعات گذشته خبری در رسانه‌های گوناگون به نقل از رئیس پلیس اماکن تهران منتشر شده بود که بر اساس ابلاغیه وزارت بهداشت بر ممنوعیت استفاده از نام‌های محلی ترکی، کردی، لری، و شمالی برای واحدهای صنفی پایتخت اشاره کرده بود. این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌هایی در پی داشت. سیامک رحمانی روزنامه‌نگار در توییتی نوشت: «شعار وحدت ملی می‌دادید این بود؟»     نفیسه آزاد، کنشگر حقوق زنان، نیز نوشت: «تهران شهری است بنا شده و توسعه‌یافته با مهاجرت. شهری رنگارنگ، متنوع و چندفرهنگی. همین‌هاست که نظام اجتماعی تهران را می‌سازد و زنده نگه می‌دارد.»    
 6. اخبار «۹ شب» برنامه خبری صدای آمریکا، هر روز به مدت نیم ساعت تازه ترين خبرهاى جهان و گزارشهاى تحليلى را در قالب یک برنامه تلویزیونی به بینندگان صدای آمریکا ارایه می دهد. «۹ شب»، برنامه‌ای جدید و مشترک از صدای آمریکا و رادیو فردا در صداى آمريكا ۳۶۵ است.
 7. باب دُل، سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی، روز یکشنبه در ۹۸ سالگی در گذشت. به گزارش آسوشیتدپرس، آقای دل در جنگ جهانی دوم دچار جراحت شده بود. او مدتی رهبری جمهوری‌خواهان در سنا را برعهده داشت. باب دل همچنین در سال ۱۹۹۶ به عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رقابت کرده بود. شبکه سی‌ان‌ان نیز به نقل از بیانیه‌ خانواده او گزارش داده است که سناتور رابرت جوزف دُل صبح روز یکشنبه در حالی که خوابیده بود، درگذشت. این بیانیه می‌گوید که آقای دل «۷۹ سال وفادارانه» به آمریکا خدمت کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای از باب دل به نیکی یاد کرد و گفت: «اگرچه ما اغلب با هم اختلاف نظر داشتیم، اما او هرگز از همکاری با من یا سایر دموکرات‌ها در در مواقع بسیار مهمتردید نکرد.»     در همین حال، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، نیز دستور داد پرچم‌ها در ساختمان کنگره آمریکا به احترام باب دُل نیمه افراشته شود. میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، نیز از دل به عنوان «قهرمان آمریکایی واقعی» یاد کرد و در بیانیه ای گفت: «هرکسی که باب دل را در عمل می دید، با هر مرام سیاسی که داشت، شخصیت و میهن پرستی عمیق او را تحسین می کرد.» بیل کلینتون،‌ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، که در انتخابات ۱۹۹۶ رقیب باب دُل بود، در توییتی با برشمردن خدمات او به مردم آمریکا،‌ نوشت:‌ «نمونه او باید الهام‌بخش مردم امروز و نسل‌های آینده باشد.»     به نوشته رویترز، سناتور میت رامنی، نامزد سابق ریاست جمهوری جمهوری خواه نیز در توئیتی نوشت: «وقتی به بزرگترین نسل می‌اندیشم، به سناتور باب دل فکر می‌کنم -- مردی که زندگی خود را وقف خدمت به کشور ما کرد. در آرامش باش دوست من.» باب دل بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که به دلیل ابتلا به سرطان ریه پیشرفته تحت درمان قرار دارد. به نوشته سی‌ان‌ان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پس از آگاهی یافتن از این موضوع از او عیادت کرده بود.
 8. با وجود گذشت حدود دو هفته از بازداشت پدرام عبهر، شهروند بهایی، در ایران یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت هنوز روشن نیست کدام ارگان و به چه دلیل او را بازداشت کرده است و عدم تفهیم اتهام، در حالی که وسایل شخصی او و خانواده را با خود برده‌اند، نشان از احتمال «پرونده‌سازی» علیه وی دارد. پدرام عبهر روز یکشنبه ۳۰ آبان در مسیر شیراز به بوشهر طی توقفی در منطقه دشت ارژن، توسط افرادی ناشناس بازداشت شد. افراد بازداشت‌کننده، او را به منزل پدری وی برده و «وسایل الکترونیکی، کتاب‌های بهایی و مدارک آنها را ضبط کرده و با خود برده‌اند» و روز سه‌شنبه ۲ آذر ماه از شیراز به تهران منتقل شده است. بنا بر اظهارات این منبع مطلع، در پی‌گیری‌های خانواده آقای عبهر از طریق دادسرای شیراز، به آنها گفته‌اند «او در اوین است و حق داشتن وکیل ندارد، چون بازجویی‌های اولیه تمام نشده» است. به گفته این منبع مطلع، آقای عبهر تاکنون تنها «دو تماس چندثانیه‌ای» با خانواده داشته است: در تماس نخست گفته که بازداشت‌کنندگان او را با خود به تهران برده و خانه‌اش را «تفتیش» کرده‌اند و در تماس دوم، که سه‌شنبه گذشته بوده، گفته است: «حالم خوب است و رسانه‌ای نکنید.» این منبع مطلع تأکید کرد، «همین تماس نگران‌کننده است،» چرا که به نظر می‌آید این صحبت «تحت فشار» اتفاق افتاده است. او با بیان این که بی‌اطلاعی از اتهام و ندانستن این که تا چه زمانی قرار است فرد بازداشت شده «تحت این فشار» بماند، «به خودی خود آسیب‌های روانی زیادی دارد»، اضافه کرد که وقتی او از «حق داشتن وکیل» محروم است و «تحت فشار» قرار دارد. این وضعیت «تنها یک جواب دارد» و احتمال می‌دهیم «در حال پرونده‌سازی» برای او هستند. به گفته این فرد مطلع، آقای عبهر در تهران تنها زندگی می‌کرد و کار او «تدریس زبان انگلیسی» بود و «تنها حدس این است که» به دلیل این که «شهروند بهایی است» بازداشت شده و «دلیل دیگری برای دستگیری او وجود ندارد» و او «کسی از خانواده در تهران ندارد که پی‌گیر پرونده باشد.» در ماه‌های اخیر اخبار متعددی از افزایش فشار به شهروندان بهایی، از جمله تخریب منزل چند شهروند بهایی در روستای بخش چهاردانگه شهرستان ساری، مصادره زمین‌های شهروندان بهایی در استان سمنان، و بازداشت دیگر شهروندان بهایی توسط صدای آمریکا منتشر شده است. پیش‌تر، فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهایی به صدای آمریکا گفته است جمهوری اسلامی تا به امروز دلیل خاصی برای سرکوب و آزار شهروندان بهایی در ایران ارائه نداده است. او تأکید کرده است: «اتهاماتی که همیشه به شهروندان بهایی زده می‌شود، اتهامات بی‌اساسی است که از طرف جامعه بهایی رد می‌شود، اتهاماتی از جمله اخلال در امنیت ملی، جاسوسی یا تجمعات غیر قانونی.» به گفته سخنگوی جامعه جهانی بهائی، در سال گذشته بیش از ۱۰۰ شهروند بهایی و امسال نیز تاکنون بیش از ۵۰ شهروند بهائی در ایران بازداشت شد‌‌ه‌اند. پیش‌تر، رییس کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی گفت: «بهاییان در ایران با افزایش هشداردهنده آزار و اذیت بر پایه دینشان مواجه هستند.» او تاکید کرد: «ما دولت ایران را به توقف تبلیغ نفرت علیه بهاییان و به ارائه حق آزادی مذهبی و عقیدتی همه ایرانیان فرا می‌خوانیم.»    
 9. کارشناسان می‌گویند جسد مومیایی شده‌ای که یک هفته پیش در سایت باستان‌شناسی «کاهامارکیا» در ۲۵ کیلومتری لیما، پایتخت پرو کشف شد، متعلق به مرد جوانی بین ۲۵ تا ۳۰ ساله است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، قدمت این مومیایی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ سال تخمین زده شده است و به دوران پیش از تسخیر پرو توسط اسپانیا باز میگردد. یک باستان‌شناس که در کاوش و حفاری یک سایت باستانی در پرو همکاری داشته است، حدود یک هفته پیش اعلام کرد تیمی از کارشناسان یک جسد مومیایی‌شده را که قدمت آن دست‌کم به ۸۰۰ سال قبل می‌رسد در سواحل مرکزی آن کشور کشف کرده‌اند.     به گزارش رویترز، بقایای مومیایی‌شده متعلق به فردی از یک فرهنگ باستانی است که بین سواحل و رشته‌‌کوه‌های این کشور آمریکای جنوبی شکل گرفته بود.   پیتر وان دالن لونا، باستان‌شناس دانشگاه ایالتی سن مارکوس گفت: «ویژگی اصلی این مومیایی این است که تمام بدن، در حالی که دست‌ها روی صورت قرار گرفته، با طناب بسته شده است.» به گفته او، این مشخصه بخشی از آیین محلی تشییع جنازه بوده است. وی گفت که بقایا به فردی متعلق است که در ارتفاعات رشته کوه «آند» در پرو زندگی می‌کرد.  این جسد مومیایی‌شده در داخل یک دخمه آرامگاهی زیرزمینی در حومه شهر لیما، پایتخت پرو، کشف شد. آقای وان دالن لونا گفت، در این آرامگاه هدایای تدفینی از جمله آثار سفالی، ابزارهای سنگی، و بقایای گیاهی نیز وجود داشت.   پرو جایگاه «ماچو پیچو»، شهر باستانی اینکاها، است. این مکان از جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود و صدها مکان باستان‌‌شناسی از فرهنگ‌هایی که قبل و بعد از امپراتوری اینکاها شکل گرفته‌اند، در آن قرار دارند. امپراتوری اینکاها ۵۰۰ سال پیش بخش بزرگی از آمریکای جنوبی، از جنوب اکوادور و کلمبیا گرفته تا مرکز شیلی، را زیر سلطه خود داشت.
 10. مجله خبری «خبر ۸» نگاهی به خبرهای آمریکا، ایران و جهان دارد و از شنبه تا پنجشنبه در ساعت ۸ شب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت پخش می‌شود.
 11. رسانه‌های ایران و منطقه گزارش داده‌اند که وزیر امور خارجه سوریه و مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه به ایران خواهند رفت.  به گزارش خبرگزاری ایسنا فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه، پس از دریافت دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه ۱۴ آذر وارد تهران می‌شود. روزنامه «الوطن» سوریه نیز گزارش داده است که بشار جعفری، معاون وزیر امور خارجه سوریه، نیز آقای مقداد را در این سفر دوروزه همراهی خواهد کرد. آنها طی دیدارهایی با مقام‌های ارشد ایرانی تقویت روابط راهبردی دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهند داد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز روز یکشنبه ضمن تایید این خبر گفت فیصل مقداد و حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی‌ او، روز دوشنبه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. همزمان «نورنیوز»، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، گزارش داد که شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی، به دعوت رسمی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، دوشنبه ۱۵ آذر وارد تهران می‌شود. به گزارش نورنیوز، آقای آل نهیان طی سفر خود درباره توسعه روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی بحث و تبادل نظر خواهد کرد. سفر این مقامات بلندپایه دو کشور عرب به ایران پس از توقف دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام انجام می‌شود. مقام‌های آمریکایی جمهوری اسلامی را به عدم جدیت متهم کرده و نسبت به شکست دیپلماسی هشدار دادند. بریتانیا، فرانسه، و آلمان نیز پیشنهادهای جدید ایران برای احیای برجام را مایه «نامیدی و نگرانی» دانسته‌اند.    
 12. اگر می‌خواهید از آخرین خبرهای روزجهان مطلع شوید و به طور مشخص می‌خواهید در جریان اخبار آمریکا و ایران قرار بگیرید، می‌توانید اخبار شامگاهی را هر روز در ساعت ۷ غروب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت دنبال کنید.
 13. رسانه‌های اسرائیلی گزارش کرده‌اند که دیوید بارنیا، رئیس موساد، روز یکشنبه ۱۴ آذر برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات ارشد دولت پرزیدنت بایدن درباره برنامه هسته‌ای ایران به واشنگتن می‌رود. بنا بر این گزارش‌ها، که در رسانه‌هایی مانند آی۲۴ نیوز،‌ تایمز اسرائیل، وای‌نت نیوز، و کانال ١٢ اسرائیل منتشر شده است، انتظار می‌رود آقای بارنیا در این سفر اطلاعات تازه‌ای را درباره جمهوری اسلامی ایران آشکار کند. به گزارش کانال ۱۲ اسرائیل، ارزیابی اورشلیم این است که جمهوری اسلامی اورانیوم کافی برای مقاصد نظامی را دارد و بحث درباره این موضوع ضرورتی ندارد، بلکه توانایی حکومت ایران برای ساختن یک بمب اتمی باید موضوع نگرانی باشد و به همین دلیل، برنامه جمهوری اسلامی برای توسعه سیستم‌های حمل تسلیحات و موشک‌های بالستیک باید در کانون توجه قرار بگیرد. روز جمعه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای اختصاصی با رویترز گفت، در حال حاضر به نظر نمی‌‌رسد که ایران در مورد انجام آن چه که برای بازگشت به پیروی متقابل ضروری است جدی باشد و هشدار داد اگر مسیر پیروی متقابل به بن‌بست برسد، گزینه‌های دیگر را دنبال خواهیم کرد. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز روز شنبه ١٣ آذر به خبرنگاران گفت که ایران در دور هفتم مذاکرات هسته‌ای پیشنهادهایی ارائه کرد که هر آن چه را پیشتر در مورد آن موافقت شده بود، به عقب بازگرداند.    
 14. ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، روز شنبه ١٣ آذر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت ارتش پس از انتخابات مقرر در سال ٢٠٢٣ از سیاست کنار می‌رود. وی افزود هیچ یک از نیروهای سیاسی از جمله حزب کنگره ملی به رهبری عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق، نقشی در دولت انتقالی نخواهند داشت. به دنبال کودتای ٣ آبان به رهبری ژنرال البرهان و خلع دولت انتقالی تحت غیرنظامیان، روز ٣٠ آبان توافقی برای بازگرداندن عبدالله حمدوک به مقام نخست‌وزیری تا زمان برگزاری انتخابات در تابستان سال ٢٠٢٣ صورت گرفت. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، ساعاتی پس از وقوع کودتا با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدامات نیروهای نظامی سودان، از جمله انحلال دولت گذار تحت رهبری غیرنظامیان و نهادهای مرتبط با آن، خواستار بازگرداندن فوری قدرت به غیرنظامیان شده بود.   آقای بلینکن روز ٢٨ آبان نیز با اعلام حمایت از مطالبات دموکراسی‌خواهانه مردم سودان، خواستار بازگشت عبدالله حمدوک به مقام‌نخست‌وزیری و آزادی تمامی بازداشت‌شدگان در اعتراض به کودتا شد.  
 15. به دنبال انتشار اخبار مربوط به بی‌نتیجه ماندن دور هفتم مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای توافق برجام در وین، ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی باز هم سقوط کرد. بنا به گزارش‌های رسیده از داخل ایران، قیمت هر دلار آمریکا در برابر ریال از مرز ٣٠ هزار تومان گذشت و ارزش یورو و پوند بریتانیا نیز به ترتیب به ۳۴ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان رسید. این بیشترین سقوط ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی از مهر سال ١٣٩٩ است. قیمت سکه هم در بازار تهران به ۱۳ میلیون تومان رسید که به گفته محمد‌ کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا تهران، «به سقف ۱۴ ماهه خود رسید.» دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از روز دوشنبه ٨ آذر در وین، پایتخت اتریش آغاز شد و جمعه به پایان رسید. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه در مصاحبه‌ای اختصاصی با رویترز گفت به نظر نمی‌رسد ایران درباره انجام آنچه برای بازگشت به پیروی متقابل از برجام ضروری است جدی باشد. یک مقام ارشد وزارت خارجه نیز روز شنبه در جمع خبرنگاران از احتمال وضع تحریم‌های بیشتر در صورت از بین رفتن توافق هسته‌ای توسط ایران خبر داد. پیشتر، کمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ایران طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای برای احیای توافق برجام را مهمترین عامل افزایش قیمت ارز در ایران عنوان کرده بود و گفت: «اگر در برجام اتفاقی نیفتد و شرایط امروز ادامه داشته باشد نرخ دلار به بالاتر از ۳۰ هزار تومان هم می‌رسد، اما اگر برجام احیا شود و امکان فروش دو و نیم میلیون بشکه نفت را داشته باشیم و میزان درآمدهای نفتی بالا برود، مشکلی در مدیریت ارزی کشور نخواهیم داشت.» افزایش قیمت دلار در ایران معمولا بر قیمت سایر اجناس و خدمات در این کشور تاثیر منفی می‌گذارد و سطح عمومی قیمت‌ها را بالا می‌برد. در حال حاضر میزان تورم در ایران حدود ۴۵ درصد است.
 16. فرمانده دیده‌بانی پدافند نطنز، صدای انفجار مهیب در نزدیکی نطنز را ناشی از «شلیک موشک از سامانه پدافند هوایی در حاشیه شهر بادرود» دانست و هدف از این اقدام را کسب «آمادگی» توصیف کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، روز شنبه در نزدیکی نطنز صدای یک انفجار مهیب شنیده شد، ومحل دقیق این حادثه در بادرود و در ۲۰ کیلومتری تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز اعلام شد. به گزارش ایرنا، سروان علی مؤذنی، فرمانده دیده‌بانی پدافند نطنز گفت «هرگونه تهدید از سوی دشمنان با پاسخ قاطع و محکم» روبرو خواهد شد. خبرگزاری فارس به دنبال شنیده شدن صدای انفجار مهیب در نزدیکی نطنز از «انفجار و انتشار دود» یک شیء در آسمان با «نور شدید» در یک روستا در بادرود نطنز خبر داد. فارس نوشت بر اساس شنیده‌ها احتمالا این شیء یک «پهپاد ناشناس» بوده است. به گزارش ایرنا، صدای انفجار مهیب در آسمان بادرود از توابع شهرستان نطنز و در فاصله نزدیک به ۲۰ کیلومتری مجتمع شهید احمدی روشن شنیده شد. این مجتمع یکی از تأسیسات هسته‌ای ایران است که برای غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی نطنز ساخته شده است. یک شاهد عینی به خبرنگار ایرنا گفت: مردم بادرود این صدا را به همراه نوری که نشان از انفجار یک شی در آسمان این شهر بود مشاهده کرده‌اند.  رمضانعلی فردوسی، فرماندار نطنز در دقایق اول پس از انفجار گفت: «هنوز جزئیات دقیقی از این موضوع در دست نیست.» اما او ساعتی بعد مدعی شد انفجار ناشی از شلیک پدافندی در حاشیه شهر بادرود بوده و «مردم نگران نباشند.» نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نیز این انفجار را به «موشک پدافندی با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه» نسبت داد. همچنین شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت این قبیل آزمایش‌ها برای بررسی میزان آمادگی سامانه‌های دفاعی منطقه، «در فضای کاملا امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.» از سوی دیگر، ایرنا به نقل از یک «منبع مطلع محلی» نوشت: «انفجار ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه امشب در آسمان شهرستان نطنز در منطقه کویری اتفاق افتاده و ربطی به تأسیسات هسته‌ای نطنز ندارد.» خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران همچنین به نقل از فرماندار نطنز با بیان این که «نیروهای امنیتی در حال بررسی موضوع هستند»، نوشت، «بر اساس جمع‌بندی‌های فعلی این حادثه تلفاتی به اماکن مسکونی و یا ساختمان خاصی وارد نکرده» است.
 17. یک پژوهشگر امور امنیتی خاورمیانه می‌گوید کشورهای اروپایی و منطقه خاورمیانه همگی می‌خواهند توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت بگیرد چرا که همه ثبات منطقه را می‌خواهند اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری شناخته شده که تلاش دارد این ثبات به هم بخورد. هم‌زمان با سفر رئیس جمهوری فرانسه به منطقه، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب حکومت ایران را متهم کرده که قصد دارد تنگه هرمز و باب‌المندب را به‌طور مستقیم یا از طریق عوامل نیابتی خود به کنترل خود درآورد.  به گزارش روزنامه انگلیسی ‌زبان «دیلی نیوز» چاپ مصر، او این مطلب را روز یک‌شنبه در کنفرانسی در رم ایتالیا بیان کرده است.  در همین حال فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه، روز یک‌شنبه ۱۴ آذر به ایران می‌رود و قرار است شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور ارشد امنیت ملی امارات، نیز روز دوشنبه وارد تهران شود.  شکریا برادوست، پژوهشگر در امور امنیتی خاورمیانه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره این تحولات می‌گوید، «در دوره پساپندمیک و مشکلات جهانی»، کشورها می‌خواهند وضعیت اقتصادی به شرایطی مثل سال ۲۰۰۸ برنگردد. او با بیان این که اروپا برای تأمین سوخت خود به خاورمیانه تکیه دارد و بر همین اساس ثبات این منطقه برایش اهمیت دارد، تأکید می‌کند، «دو تنگه هرمز و باب‌المندب نه تنها برای کشورهای حوزه خلیج فارس که برای کشورهای اروپایی نیز مهم است» زیرا «از باب‌المندب روزانه نزدیک به سه و نیم میلیون بشکه نفت به اروپا» می‌رود. به گفته این تحلیلگر امور امنیتی خاورمیانه، امارات سعی می‌کند اقتصاد خود را از سلطه نفت خارج کند و بر همین اساس از جمله در حال سرمایه‌گذاری در آفریقا و بهبود روابط با ترکیه است و می‌خواهد رفت و آمدش را با ایران را نیز بهتر کند. شکریا برادوست با استناد به این نکات می‌گوید: «کشورهای خاور میانه در حالت کلی سعی می‌کنند بر گسترش اقتصادی و رفاه اجتماعی خود تمرکز کنند» و می‌دانند مشکل ایران تنها تحریم‌ها نیست، بلکه در داخل کشور «فساد سیستماتیک» و «اقتصاد فرسوده» وجود دارد. به گفته او، ایران توان رقابت اقتصادی با کشورهای منطقه را ندارد و «این که ایران بتواند دوباره خودش را بازسازی کند و بازیگری نرمال در منطقه باشد زمان می‌برد.»     سفر مقامات بلندپایه دو کشور عربی به ایران پس از توقف دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام انجام می‌شود.     مقام‌های آمریکایی جمهوری اسلامی را به عدم جدیت متهم کرده و نسبت به شکست دیپلماسی هشدار دادند.
 18. یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده از احتمال وضع تحریم‌های بیشتر در صورت از بین رفتن توافق هسته‌ای توسط ایران خبر داد. این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ١٣ آذر به خبرنگاران گفت که ایران در دور هفتم مذاکرات هسته‌ای پیشنهادهایی ارائه کرد که هر آن چه پیشتر در مورد آن موافقت شده بود را به عقب برگرداند؛ یعنی هر یک از مصالحه‌هایی که ایران در شش دور مذاکرات مطرح کرده بود، و همه مصالحه‌هایی را که دیگران و به‌ویژه ایالات متحده ارائه کرده بودند را به عنوان مبنا تلقی کرده و سپس درخواست‌های بیشتری ارائه کرد. این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که نمی‌داند دور بعدی مذاکرات چه زمانی از سر گرفته می‌شود و افزود عزم ایران به جدیت در مذاکرات مهمتر از زمان ادامه آن است. وی افزود: «اگر به این نتیجه برسیم که ایران توافق هسته‌ای را نابود کرده است، تصور می‌کنیم تحریم‌های بیشتری در راه باشد.» یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز شامگاه جمعه ١٢ آذر به خبرنگاران گفت پس از پایان دور هفتم گفت‌وگوها در وین، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، و هیئت همراهش در حال بازگشت به واشنگتن هستند. به گفته این سخنگوی وزارت خارجه، «دولت جدید ایران با پیشنهادهای سازنده‌ای به وین نیامد.» وی با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در شش دور نخست مذاکرات و یافتن «راه‌حل‌های سازشی و خلاقانه برای بسیاری از دشوارترین مسائل» طی آنها افزود: «متاسفانه این هفته، رویکرد ایران تلاش برای حل مسائل باقیمانده نبود.» به گفته وی، مساله مهمتر این است که جمهوری اسلامی «دور جدید گفت‌وگوها را با دور جدیدی از تحریکات هسته‌ای، همانطور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه گزارش داد» آغاز کرد و هنوز با آژانس درباره بازگرداندن همکاری و شفافیت کاهش‌یافته در ماه‌های اخیر به تفاهمی نرسیده است.     این سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با اشاره به خروج دولت ترامپ از برجام و، در نتیجه آن، گسترش «چشمگیر و بی‌سابقه» برنامه هسته‌ای ایران افزود، ادامه این شرایط «به شیوه‌ای اجتناب‌ناپذیر به یک بحران منجر خواهد شد.» به گفته وی، پرزیدنت بایدن جایگزین بهتری دارد که بازگشت ایالات متحده و ایران به پیروی از برجام است. در صورت تعهد برابر ایران، یک راه‌حل در دسترس است اما اگر ایران متعهد نباشد، «چاره‌ای جز دنبال‌کردن سایر گزینه‌ها را نخواهیم داشت.» او همچنین در ارتباط با زمان ازسرگیری مذاکرات نیز گفت برای ایالات متحده، مهم‌تر از زمان ازسرگیری مذاکرات، «ازسرگیری سازنده مذاکرات» با مشارکت تمامی طرف‌ها برای «حصول و اجرای یک بازگشت متقابل سریع جهت پیروی کامل از برجام» است. روز جمعه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه اختصاصی با رویترز گفت، ایران در حال حاضر به نظر نمی‌‌رسد در مورد انجام آنچه که برای بازگشت به پیروی متقابل ضروری است جدی باشد و هشدار داد اگر مسیر پیروی متقابل به بن‌بست برسد، گزینه‌های دیگر را دنبال خواهیم کرد. در همین روز، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری روزانه خود در واشنگتن گفت، رویکرد دولت جدید ایران در مذاکرات این هفته در مسیر حل مسائل هسته‌ای نبود و با پیشنهادهای سازنده به وین نیامد و در ادامه تاکید کرد که اگر تهران متعهد به این مسیر بود، امکان رسیدن به راه حل وجود داشت.    
 19. کوروش آلادین - ایسنا گزارش داده است که روز جمعه ۱۲ آذر، بر اثر واژگونی یک دستگاه اتوبوس در ۳۵ کیلومتری محور سیرجان به شهر بابک، یک نفر کشته و ۱۷ نفر مصدوم شدند. به گزارش سازمان پزشکی قانونی، در شش ماه نخست سال جاری به طور میانگین روزانه ۴۶.۵ نفر در حوادث رانندگی جان باختند. طبق این گزارش در نیمه نخست سال جاری ۸ هزار و ۶۴۴ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۹.۶ درصدی داشته است. تلفات جاده‌ای در ایران بیشتر از بسیاری از کشور‌های دیگر است، و یکی از عوامل مهم مرگ و میر در ایران است. دلایل عمده حوادث جاده‌ای شامل خرابی جاده‌ها، فرسودگی وسایل نقلیه، و عدم رعایت قوانین رانندگی و نظارت بر آن عنوان می‌شود.   تصادف  وسایل حمل و نقل عمومی در سال ۱۴۰۰ گاه برخی از حوادث رانندگی، مانند حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات در دیماه ۱۳۹۷ بازتاب رسانه‌ای بیشتری داشته و در یادها مانده است. برخی از  دیگر تصادفات عمده وسایل نقلیه عمومی در سال جاری به این ترتیب است: ۱۸ اردیبهشت، برخورد اتوبوس با گاردریل محور دامغان به سمنان. ۲ تیر، واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران که منجر به فوت دو خبرنگار خبرگزاری ایسنا و ایرنا شد. ۳ تیر، واژگونی اتوبوس حامل سرباز معلمان در دهشیر یزد که منجر به فوت پنج سرباز معلم شد. ۱ شهریور، واژگونی اتوبوس حامل اتباع افغانستان ۳ نفر کشته. ۱۰ شهریور، واژگونی مینی‌بوس در کامیاران کردستان ۱۶ نفر کشته. ۱۴ آبان، برخورد اتوبوس با تریلی جاده مشهد به تهران. ۵ آذر، برخورد اتوبوس با تریلی اتوبان نطنز به اصفهان. ۱۲ آذر ، واژگونی اتوبوس در شهر بابک یک کشته.   کدام نهاد متولی این امر است؟ طبق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (۱۴۰۰-۱۳۹۶) ماده ۱۰۸ دولت موظف است اقدامات و ساز و کار لازم برای کاهش تلفات حوادث رانندگی با تاکید بر تجهیز و تقویت پلیس راهنمایی و رانندگی، ارتقای کیفیت ایمنی وسایل نقلیه، تقویت و تکمیل شبکه‌های امداد رسانی و فوریت‌های پزشکی، اصلاح نقاط حادثه خیز و توسعه فرهنگ صحیح رانندگی را فراهم نماید، به نحوی که تا پایان اجرای این قانون (۱۴۰۰سال) حوادث رانندگی به میزان ۳۱ درصد کاهش یابد. در طول ۲۰ سال گذشته تقریبا نیم میلیون ایرانی بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. کارشناسان عوامل موثر در حوادث رانندگی را به سه دسته عوامل انسانی، وسیله نقلیه و راه تقسیم می‌کنند.   عوامل انسانی مهمترین دلایلی که کارشناسان به عنوان عامل انسانی در تصادفات ذکر می‌کنند عبارتند از: صحبت کردن با تلفن هنگام رانندگی، سرعت غیر مجاز، نداشتن دقت و تمرکز کافی، رعایت نکردن فاصله ایمنی، تغییر ناگهانی مسیر، نداشتن تجربه، و سبقت غیر مجاز. این عوامل فردی به فرهنگ صحیح رانندگی و نظارت‌ها، باز می‌گردد که از طریق ماده ۱۰۸ «برنامه توسعه» گسترش این فرهنگ از جمله وظایف دولت عنوان شده است.   علیرضا اسماعیلی، رئیس سابق پلیس راه گفته است: در بخش آموزش عمومی هیچ سازمانی خود را مسئول آموزش و فرهنگ سازی نمی‌داند، و هر بخش به صورت جزیر‌ه‌ای اقدام می‌کند. بدتر اینکه رسانه ملی می‌گوید پول بدهید تا در حوزه ایمنی ترافیک، آموزش عمومی بدهم که چنین اقدامی واقعا شرم آور است. اسماعیلی اضافه می‌کند که حمل و نقل و ترافیک جزو اولویت‌های دولت‌ها نیست.     وسیله نقلیه جواد نوفرستی، مدیر عامل انجمن جامعه ایمن به روزنامه قدس گفته است: اگر خودرو دارای حداقل استاندارد‌ها باشد نباید در واژگونی به راحتی دفرمه شود. در حالی که خودروی پراید بر اثر واژگونی به راحتی پرس شده و سرنشینان قربانی می‌شوند. سهم بالای پراید در تصادفات جاده‌ای در ایران تا جایی است که به آن لقب «ارابه مرگ» داده‌اند.   ایمنی جاده‌ها علیرضا اسماعیلی، همه دستگاه‌های مسئول در زمینه ایمنی جاده‌ها را مقصر می‌داند، و می‌گوید: اعلام کرده‌اند که حدود ۵ هزار نقطه حادثه خیز در کشور وجود دارد که ترمیم آن نیاز به ۶ هزار میلیارد تومان هزینه است. بنابراین وقتی نمی‌توانیم نقاط پر خطر را ترمیم کنیم باید منتظر مرگ و میر در این نقاط باشیم. نوفرستی، اجرا نشدن ماده ۲۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را تخلف قانونی خوانده و می‌گوید: سازمان برنامه و بودجه، بودجه قانونی برای ایمنی جاده‌ها و ارتقای فرهنگ ترافیک و آموزش را در ۱۰ سال اخیر نداده است، در حالی که بی‌توجهی به این ماده به قیمت جان هزاران ایرانی در سال تمام می‌شود.
 20. اگر شما خبرهای روز از آمریکا، ایران و جهان را در بخش شامگاهی دیده باشید، بی‌شک برای مطلع شدن از به روزرسانی‌های آن خبرها و خبرهای تکمیلی باید به سراغ خبرهای شبانگاهی بروید. خبرهای این بخش به تکمیل کردن خبرهای شامگاهی می‌پردازد و ۱۱ شب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت پخش می‌شود.